google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 16.08.2018
  1 USD
  3.7871
  0.0103
  1 EUR
  4.3105
  0.0104
  1 CHF
  3.8131
  0.0104
  1 GBP
  4.8135
  -0.0097
  1 RUB
  0.0568
  0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Kalkulator kredytowy – przydaje się przy zaciąganiu zobowiązań

  Kalkulator kredytowy – przydaje się przy zaciąganiu zobowiązańPrzed zaciągnięciem zobowiązania – czy to pożyczki, czy kredytu – warto dokładnie sprawdzić, jak kształtować będą się tego koszty. Do tego celu przydaje się kalkulator kredytowy, choć uwagę należy zwrócić również na inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wysokość miesięcznej raty zobowiązania.

  Zaciąganie zobowiązań jest wpisane w nasze życie. Aby jednak nie żałować podpisanej umowy o pożyczkę lub kredyt gotówkowy, warto odpowiednio wcześniej zainteresować się warunkami, na jakich wybrany produkt zostanie nam przyznany przez bank. Poza wysokością miesięcznej raty pamiętać należy również o dodatkowych, czasem ukrytych opłatach, które mogą znacząco podnieść całkowity koszty produktu bankowego. Wstępnej selekcji śmiało można dokonać sięgając po kalkulator kredytowy. To narzędzie opracowane zostało z myślą o klientach, którzy nie chcą lub nie mają czasu na porównanie ofert poszczególnych banków.

  Pożyczka czy może kredyt gotówkowy?

  Wśród najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki wskazać należy na pożyczki i kredyty gotówkowe. Jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy nimi? Pożyczek gotówkowych udzielają nie tylko banki. Na rynku z roku na rok pojawia się coraz liczniejsza grupa podmiotów pozabankowych oferujących tzw. szybkie pożyczki. Zaciągając taką, pożyczkobiorca może dochodzić swoich roszczeń wyłącznie na podstawie przepisów, które znajdują się w Kodeksie cywilnym. Inaczej jest w przypadku kredytów gotówkowych. Te przyznawane są wyłącznie przez banki pozostające pod nadzorem Komisji Nadzoru Bankowego (KNB). W efekcie osoba podpisująca umowę na kredyt gotówkowy chroniona jest na podstawie Prawa bankowego.

  W Polsce kredyty gotówkowe są jedną z najpopularniejszych form pożyczki. Do ich niewątpliwych atutów należy zaliczyć to, że nie wymagają żadnych zabezpieczeń, zaś kwestie formalne są ograniczone do minimum. Nie oznacza to jednak, że takie zobowiązanie zaciągnąć należy bez głębszej refleksji. Podstawową kwestią jest porównanie ofert banków, przyda się również kalkulator kredytów gotówkowych. Dzięki temu wybrać można kilka produktów, spośród których wybierze się ten ostateczny.

  Dodatkowe koszty, czyli co?

  O dodatkowych, często ukrytych, kosztach produktu bankowego klienci słyszą bardzo często. Niestety, nie każdy ma świadomość, w jaki sposób analizować wybraną pożyczkę czy kredyt gotówkowy, aby sprawdzić ich całkowity koszt. Wśród najczęściej pojawiających się dodatkowych opcji, z którymi klient musi się liczyć chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, wskazać należy na prowizję i ubezpieczenie. Prowizja za przyznanie produktu może być skredytowana (rozłożona na raty) lub też może być doliczona do pierwszej raty (wówczas jest ona wyższa niż pozostałe). Nie ma przy tym ograniczeń odnośnie wysokości takiego kosztu – często banki ustalają prowizję jako procent od przyznanej pożyczki.

  Innym kosztem, który może być odczuwalny przez osobę zaciągającą kredyt gotówkowy jest ubezpieczenie. Takie najczęściej w pełni zabezpiecza interesy banku przed nierzetelnym kredytobiorcą, który nie spłaca zaciągniętych zobowiązań. Są jednak dostępne takie ubezpieczenia, które chronią spadkobierców kredytobiorcy w razie jego śmierci, są również takie, które mają szerszy charakter, np. chronią przed czasową niezdolnością do pracy.

  Porównując i wybierając produkt bankowy warto pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę, czy bank nie wymaga założenia przez zainteresowaną osobę choćby konta bankowego, które należy potem utrzymywać przez określony czas. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej wówczas, gdy bank oferuje bardzo korzystne oprocentowanie.

  Co z tymi odsetkami?

  Podstawowym, choć nie zawsze najwyższym kosztem kredytu są odsetki. Klienci często nie rozumieją różnicy między oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym kredytu. Tymczasem kwestia ta jest niezwykle istotna, gdyż różnica między tymi rodzajami oprocentowania może sięgać nawet kilkunastu punktów procentowych. Czym zatem różni się oprocentowanie nominalne od rzeczywistego? Najprościej mówiąc, liczbą elementów, które są uwzględniane przy liczeniu odsetek. W przypadku oprocentowania nominalnego bank informuje wyłącznie o oprocentowaniu kapitału kredytu gotówkowego. To, zgodnie z przepisami, nie może przekroczyć czterokrotności wartości stopy kredytu lombardowego NBP. Inaczej jest w przypadku oprocentowania rzeczywistego. Podając takie bank pod uwagę musi wziąć znacznie więcej informacji, w tym przede wszystkim koszty dodatkowe, które związane są z udzieleniem kredytu gotówkowego (powyżej omówione elementy, w tym prowizja czy ubezpieczenie).

  Oprocentowanie kredytu gotówkowego może być stałe lub zmienne. Z punktu widzenia konsumenta kwestia ta również jest istotna. Dlaczego? W przypadku oprocentowania stałego utrzymane zostaje ono na stałym poziomie i to w całym okresie spłaty kredytu gotówkowego. Inaczej mówiąc, klient nie musi spodziewać się żadnych zmian. W sytuacji, gdy mowa o oprocentowaniu zmiennym, bank może aktualizować oprocentowanie kredytu i tym samym wysokość rat. Dla kredytobiorcy może być to sytuacja korzystna wówczas, gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Wówczas kredyt gotówkowy jest po prostu tańszy. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio (dokładniej w październiku bieżącego roku) – po obniżeniu stóp procentowych obecne maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może przekroczyć 12%.

  Artykuł opracowany przez redakcję www.ecasa.pl – zaciągaj zobowiązania z głową!

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.