google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 17.10.2019
  1 USD
  3.8638
  -0.0296
  1 EUR
  4.2849
  -0.0121
  1 CHF
  3.8902
  -0.0139
  1 GBP
  4.9456
  -0.0154
  1 RUB
  0.0604
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Olsztyńskie black & white – klasyczne połączenie w nowoczesnym wydaniu

  W miarę dostępu do zaawansowanych materiałów i technologii, apetyt na dobry design systematycznie rośnie. Wznoszone współcześnie obiekty to nowoczesne budynki, których zarówno kubatura, jak i wygląd mogą być niekiedy porównywane do dzieł sztuki. Powiew zmian widać również w polskim budownictwie wielorodzinnym. Osiedla, które wokół nas powstają niczym nie przypominają monotonnych bloków mieszkalnych z czasów PRL-u. Coraz częściej na mapie Polski pojawiają się również projekty jak olsztyńska Morena, które swoją formą wyprzedzają aktualne standardy.

  Osiedle Morena to trzy charakterystyczne, 7-kondygnacyjne budynki usytuowane w bardzo atrakcyjnej części Olsztyna. Ale położenie w otoczeniu przepięknej warmińskiej przyrody, w sąsiedztwie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej i malowniczego jeziora Bartąg to nie wszystko co wyróżnia tę inwestycję na tle okolicznej zabudowy wielorodzinnej. Autorzy projektu – KAPS Architekci Korneluk Parysek Słowik Sp. z o.o. – zdecydowali się nadać budynkom dość odważne formy, wprowadzając tym samym nową jakość do istniejącej tkanki miejskiej. 

  Forma z kontrastem w tle

  Osiedle Morena, Olsztyn, ul. Stanisława Dorantta – zwycięzca w kategorii II: Budynek wielorodzinny nowy, Fot. fasadaroku.pl
  Osiedle Morena, Olsztyn, ul. Stanisława Dorantta – zwycięzca w kategorii II: Budynek wielorodzinny nowy, Fot. fasadaroku.pl
  Osiedle Morena, Olsztyn, ul. Stanisława
  Dorantta – zwycięzca w kategorii II:
  Budynek wielorodzinny nowy, 
  Fot. fasadaroku.pl

  Obiekty, które tworzą kompleks, urzekają prostym designem wpisującym się we współczesne trendy architektoniczne. Na elewacjach dominują biele i grafity, przełamane ciepłymi brązami. Ciemne płaszczyzny uzyskano przy użyciu powłok tynkarskich Baumit, doskonale imitujących faktury naturalnych, krystalicznych kamieni. Kontrastowe zestawienie bieli i czerni architekci ocieplili brązami w postaci drewnianej stolarki otworowej, wywołując w ten sposób poczucie spokoju oraz harmonii. Bryły budynków o doskonale wyważonych proporcjach ożywiono kameralnymi balkonami ze szklanymi balustradami i wygodnymi loggiami. Od początku założeniem było, aby kompleks wyróżniał się na tle innych tego typu obiektów w mieście i dawał poczucie obcowania z trochę „nowszym” pomysłem na budownictwo wielorodzinne niż to na osiedlach dookoła. Sądzę, że wspólnymi siłami – wraz z inwestorem, architektami i innymi podmiotami zaangażowanymi w realizację projektu – udało nam się to osiągnąć – mówi Paweł Wilan z P.U.B. Budwil, któremu deweloper Novdom Sp. z o. o. – powierzył prace wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne na Osiedlu Morena. – Weszliśmy w tzw. stan surowy, wykonaliśmy kompleksowe wykończenie obiektu do oddania „pod klucz” klientowi – dodaje Paweł Wilan.

  Efekt zbudowany na zaufaniu

  Skala przedsięwzięcia wymagała dodatkowej kooperacji z wieloma podmiotami zewnętrznymi. Wśród firm obdarzonych zaufaniem znalazła się m.in. firma Baumit, która dostarczyła materiały do wykończenia ok. 6000 m2 elewacji. W projekcie Osiedla Morena zdecydowano się na zastosowanie systemu ociepleń z wyprawą wierzchnią w postaci tynków strukturalnych: silikatowego – Baumit SilikatTop oraz mozaikowego – MosaikSuperfine z dodatkiem płatków miki. Te ostatnie w połączeniu z kolorem nadają powierzchni dodatkowe wyrafinowane efekty dekoracyjne, które w tym przypadku pozwoliły uzyskać efekt naturalnego kamienia.

  Przy tak dużym zakresie realizowanym na materiałach jednego producenta niezwykle ważne jest, by współpraca na tej linii przebiegała sprawnie i umożliwiała płynne prowadzenie prac na inwestycji. Oczywiście, w procesie budowy zawsze zdarzają się nieoczekiwane sytuacje. Podstawą w takich przypadkach jest szybka i sprawna reakcja podparta doświadczeniem, którego firmie Baumit nie brakuje. Dlatego już od kilku dobrych lat łączą nas partnerskie relacje z tym producentem – zaznacza Paweł Wilan, założyciel P.U.B Budwil.

  Projekt z widokiem na sukces

  Osiedle Morena, Olsztyn, ul. Stanisława Dorantta – zwycięzca w kategorii II: Budynek wielorodzinny nowy, Fot. fasadaroku.pl
  Osiedle Morena, Olsztyn,
  ul. Stanisława Dorantta –
  zwycięzca w kategorii II:
  Budynek wielorodzinny
  nowy,
  Fot. fasadaroku.pl

  Nowatorskie podejście do architektury nie umknęło uwadze Jurorom konkursu Fasada Roku 2015. Osiedle Morena urzekło oceniających wyrazistym, odważnym i geometrycznym kształtem, co przełożyło się na dosyć pewne zwycięstwo w kategorii, w której mierzyły się budynki wielorodzinne nowe. Triumf na poziomie krajowym zaprocentował kwalifikacją do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge, w którym – niezależnie od jury – Europejskie Fasady Roku typują również internauci.

  Zabawa jest tym przedniejsza, że stwarza szansę wygrania wycieczki do Madrytu dla dwóch osób. Ze wszystkich zarejestrowanych głosujących wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma od Baumit zaproszenie do udziału w ceremonii rozdania nagród Life Challenge Award 2016, która odbędzie się 2 czerwca br. w Galería Cristal, Palacio de Cibeles w stolicy Hiszpanii. Nagroda obejmuje również przelot do Madrytu oraz 2 noclegi w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób. Głosowanie na stronie www.challenge66.com trwa już tylko do 4 maja, do godz. 12, zatem do dzieła!

  Źródło:
  Baumit Sp. z o.o.
  Artykuł został dodany przez firmę
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.