google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  budowa, budowa domów, chemia budowlana
  Kursy walut 18.12.2018
  1 USD
  3.7668
  -0.0203
  1 EUR
  4.2853
  -0.0053
  1 CHF
  3.7989
  -0.0036
  1 GBP
  4.7654
  -0.0064
  1 RUB
  0.0565
  -0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Dachówka Bergamo: jak ją poprawnie układać

  Nowoczesne, zakładkowe płaskie dachówki ceramiczne wyróżniają się prostą formą i efektowną stylistyką, dlatego coraz chętniej sięgają po nie inwestorzy. Pokrycia z dachówek płaskich są jednak o wiele trudniejsze do wykonania niż te z dachówek falistych. Jak uniknąć ewentualnych błędów wykonawczych i co zrobić, aby dach był wizytówką domu?

  Dachówka Bergamo: jak ją poprawnie układać - Röben
  Fot. Röben 

  Poznaj 4 kroki do pięknego i trwałego dachu wykonanego z dachówki Bergamo

  Każdy rodzaj dachówek ceramicznych posiada swoją odmienną specyfikę. Ze względu na formę, kształt, wielkość czy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne dachu, poszczególne modele dachówek będą odpowiadać wymaganiom danych obiektów i indywidualnym upodobaniom inwestorów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się płaskie dachówki, za wyborem których przemawia modny, prosty design poparty tradycyjnymi, doskonale już znanymi walorami technicznymi materiałów ceramicznych. Elegancka, nieskomplikowana w formie dachówka Röben Bergamo okazuje się jednak bardziej wymagająca w montażu niż dachówki faliste. Podczas układania połaci z tej dachówki łatwo popełnić błędy, których efektem będzie niezadawalający wygląd gotowego dachu. Stosowanie określonych zasad na etapie przygotowania montażu, jak i w trakcie samego układania dachówek, pozwoli uniknąć problemów wykonawczych.

  1. Przygotowanie dachu

  Więźba dachowa to podstawa prawidłowo wykonanego dachu. Wykonywana jest z drewna pozyskiwanego z drzew iglastych, głównie z sosny i świerku. Odpowiednio suszone i strugane elementy więźby zrobione z tych gatunków wytrzymują dziesięciolecia bez konieczności impregnowania. Istotne jest, aby konstrukcja dachu była liczona pod pokrycia ciężkie. W całym procesie najważniejsze jest dokładne rozmierzenie dachu: odległości i kąty muszą być równe, a wszystkie powstałe niedokładności w więźbie powinny być wyprowadzone. Na przygotowanym w nieodpowiedni sposób poszyciu, nie uda się wykonać estetycznego, równo położonego i szczelnego pokrycia z dachówki płaskiej, bez względu na to, jaka firma jest jej producentem. – Należy zaznaczyć, że w dachówkach ceramicznych zawsze pojawiają się krzywizny, które leżą w ich naturze i wynikają z procesu produkcji – wypalania. Ewentualne krzywizny czy nierówności, ze względu na prostą formę dachówki, są też zawsze bardziej widoczne, niż w przypadku dachówek falistych, jednak jeśli poszycie będzie fachowo przygotowane to estetyczne i prawidłowe ułożenie dachówki płaskiej nie będzie stanowić żadnego problemu – tłumaczy Andrzej Wilhelmi, dekarz z wieloletnim doświadczeniem, współpracujący z firmą Röben w zakresie szkoleń dekarskich. – W przypadku dachówki falistej, oko ludzkie często zostaje oszukane i nawet, gdy są one ułożone niedokładnie, trudno jest zauważyć drobne niedociągnięcia. Natomiast błędy popełnione przy montażu dachówki płaskiej od razu są widoczne, stąd też tak bardzo ważne jest dokładne przygotowanie więźby – dodaje Wilhelmi. Nawet poprawnie wykonana więźba może mieć nierówności, które wynikają z właściwości drewna. Dysproporcje te należy wyprowadzić na łatach. Należycie wyprowadzona płaszczyzna połaci nie powinna mięć większego przesunięcia jak 2~3 mm na 3 metrowej łacie. Takiej wielkości odchylenia zniweluje nawet płaska dachówka. Montując dachówkę trzema pionowymi rzędami (jest to szerokość w zasięgu ramion), nierówności zawsze można wyregulować. Czasami wystarczy zamienić dachówki miejscami.

  2. Rozmierzenie połaci

  Prawidłowe rozmierzenie dachu pozwala uzyskać zamierzony efekt w postaci estetycznie i fachowo ułożonej połaci dachowej. Aby rozmierzyć dach, należy sprawdzić równoległość kalenicy do okapu i prostopadłość szczytów do okapu, a następnie wyznaczyć średni rozstaw łat i średnią szerokość krycia. Czynności te decydują o właściwym rozplanowaniu połaci. Średni rozstaw łat wylicza się, układając 10 szt. dachówek, jedna nad drugą, w maksymalnym rozsunięciu i zsunięciu. Określając według tego pomiaru maksymalne długości i szerokości krycia dziesięciu rzędów i kolumn dachówek, jesteśmy w stanie prawidłowo rozplanować pokrycie każdej połaci. Znając skrajne wartości długości i szerokości krycia, można tak rozłożyć dachówki, aby pokrycie zniwelowało praktycznie wszystkie rozbieżności wymiarowe połaci.

  Dachówka Bergamo: jak ją poprawnie układać - Roben
  Fot. Röben 

  Warto wiedzieć…

  Niezwykle istotne jest ustawienie łat. Należy je rozmierzyć i dokładnie rozrysować, prowadząc linie, według których montuje się łaty. Zaleca się zrezygnowanie ze stosowania tzw. „pieska” (przyrządu do rozmierzania łat), ponieważ przy jego użyciu raz popełniony błąd jest powielany. Przesuwając się od łaty do łaty i myląc się o 0,5 mm, przy 10 rzędach różnica wynosić będzie 5 mm, a przy 20 rzędach - już 1 cm, co ostatecznie może spowodować brak możliwości zapięcia dachówek.

  Problemy mogą się pojawić w przypadku dachów bezokapowych i bez wystających szczytów. Dach kończy się wtedy przy krawędzi ściany budynku, zarówno przy okapie, jak i w szczycie, co znacznie ogranicza elastyczność przy rozmierzaniu i układaniu dachu. W kalenicy konieczne może się stać wówczas cięcie dachówek, natomiast w szczytach można zrezygnować z dachówek skrajnych. W wielu projektach stosuje się obróbkę blacharską, docinając dachówki w zależności od potrzeby symetrycznie lub niesymetrycznie.

  Źródło:
  Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.
  Artykuł został dodany przez firmę

  Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp.K.

  Producent ceramiki budowlanej: dachówek ceramicznych, cegieł i płytek klinkierowych, poryzowanych pustaków Thermoziegel, ceramiki posadzkowej, brukowej oraz akcesoriów wykończeniowych do dachów i elewacji.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.