google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 25.05.2018
  1 USD
  3.6686
  0.0096
  1 EUR
  4.3022
  0.0069
  1 CHF
  3.6956
  0.0066
  1 GBP
  4.9061
  0.0005
  1 RUB
  0.0596
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak wykorzystać gruz z budowy

  Jak wykorzystać gruz z budowyGruz powstający przy pracach budowlanych nie zawsze musi być wywieziony. Czasem bowiem dużo lepszym rozwiązaniem będzie jego ponowne wykorzystanie.

  Jeśli gruz nie jest nam do niczego potrzebny, najlepiej zrobimy zlecając jego wywóz profesjonalnej firmie. Jeszcze na etapie planowania remontu wystarczy zarezerwować kontener o odpowiedniej pojemności, a ten zostanie dostarczony w umówionym terminie. Po skończeniu prac i zapełnieniu pojemnika, firma odbierze go i sama zatroszczy się o utylizację jego zawartości.

  To rozwiązanie na pewno najmniej problemowe i, co najważniejsze, niezbyt kosztowne, a jego ceny rozpoczynają się już od od około 150 złotych. Zanim się na nie zdecydujemy, warto jednak zastanowić się, czy gruz faktycznie powinien zostać zutylizowany. Tym bardziej, że możliwości jego wykorzystania w pracach budowlanych lub w ogrodzie jest naprawdę sporo. Oto kilka z nich.

  Mała architektura ogrodowa

  Miłośnicy ogrodów gruz mogą wykorzystać do wykonania rozmaitych elementów małej architektury. Świetnie sprawdzi się jako materiał do budowy wszelkiego typu skarp lub pagórków. Umiejętnie usypany i przykryty odpowiednim surowcem może też posłużyć do wykonania kaskady, która w połączeniu z oczkiem wodnym odmieni wygląd ogrodu.

  Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak usypanie z gruzu skalniaka. Ostre krawędzie sprawiają, że poszczególne odłamki długo utrzymują nadany konstrukcji kształt, a puste przestrzenie między nimi zapewniają odpowiedni drenaż i przepuszczalność gleby. A jeśli pod uwagę weźmiemy także fakt, że gruz dostarczy do ziemi duże ilości wapnia, może okazać się, że jest idealnym materiałem do budowy skalniaka dla roślin alpejskich.

  Droga lub ścieżka

  W ogrodach założonych na podłożu gliniastym, gruz może być bardzo przydatny przy wytyczaniu szlaków komunikacyjnych. Bez względu na to, czy chodzi o spacerowe ścieżki w ogrodzie, chodnik przed domem, czy podjazd do garażu, możemy użyć go do utwardzenia powierzchni. W tym celu pod planowanymi drogami należy wykonać 30-centymetrowe wgłębienie, w którym usypiemy gruz, a następnie właściwą nawierzchnię.

  Drenaż terenu

  W takich ogrodach niezbędne może okazać się też odprowadzenie wilgoci zbierającej się w gruncie. Zwykle pochodzi ona z dachów oraz nieprzepuszczalnych nawierzchni, takich jak taras czy podjazd i spływa do ziemi po opadach. Odpowiedni drenaż zapobiegnie jej zaleganiu i, tym samym, zmianie właściwości gleby. Najlepszą metodą będzie na pewno wykonanie studni chłonnej.

  Jak wykonać ją z wykorzystaniem gruzu, który pozostał po pracach budowlanych? Wystarczy wykopać dość głęboki dół, a następnie wypełnić go gruzem. Woda opadowa na pewno zbierze się właśnie w nim, nie wpływając na warunki do wzrostu roślin rosnących w ogrodzie.

  Utwardzenie tarasu

  Gruz będzie również świetnym materiałem do utwardzenia terenu pod taras na poziomie gruntu. Możemy wykonać z niego podbudowę, na którą następnie wylejemy właściwą nawierzchnię tarasu. Najlepsze efekty da przygotowanie około 10-centymetrowej warstwy gruzu na mocnej folii przysypanej piaskiem lub suchym betonem. Następnie należy wykonać dwukrotnie cieńszą wylewkę betonową, na której można już ułożyć kostkę brukową lub płytki ceramiczne.

  Więcej informacji znajduje się pod adresem: maxgruz.pl

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.