google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 19.06.2018
  1 USD
  3.7316
  0.0313
  1 EUR
  4.3113
  0.0226
  1 CHF
  3.7462
  0.0332
  1 GBP
  4.9202
  0.0199
  1 RUB
  0.0583
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wykorzystanie bioreaktorów w przemyśle

  Bioreaktor stanowi urządzenie, wykorzystywane do prowadzenia procesów enzymatycznych i mikrobiologicznych, a także hodowli komórkowych. Z tego względu bioreaktory są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, biotechnologicznym, farmaceutycznym, a także na oczyszczalniach ścieków.

  Zobacz także: budowa hal magazynowych

  Bioreaktory mogą występować zarówno w wersji reaktorów zbiornikowych, jak i rurowych. Proces może być prowadzony w sposób okresowy, półokresowy lub ciągły. Każdy bioreaktor musi utrzymywać odpowiednie warunki pH i temperatury ze względu na dużą wrażliwość mikroorganizmów na zmienność warunków procesowych. Dlatego też bioreaktory wyposaża się w urządzenia dozujące odpowiednie roztwory, a także urządzenia doprowadzające czynnik grzejny i chłodzący oraz czujniki monitorujące temperaturę.

  Bioreaktor może działać w dwojaki sposób: można utrzymywać stężenie substratu lub zmętnienie pożywki na stałym poziomie. Ze względu na wymagania prowadzonych procesów, bardzo ważne jest zachowanie sterylności urządzenia. Istotnym czynnikiem jest także dobre napowietrzenie, osiągane za pomocą odpowiedniej dystrybucji sterylnego powietrza.

  Bioreaktory zbiornikowe wyposaża się w różnego rodzaju mieszadła, zapewniające odpowiednie wymieszanie pożywki i substratów, a także intensyfikujące procesy wymiany ciepła i masy. W biotechnologii takim mieszadłem najczęściej jest turbina Rushtona. 

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.