google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 19.06.2018
  1 USD
  3.7316
  0.0313
  1 EUR
  4.3113
  0.0226
  1 CHF
  3.7462
  0.0332
  1 GBP
  4.9202
  0.0199
  1 RUB
  0.0583
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Wykorzystywanie mikroorganizmów w przemyśle

  W wielu gałęziach przemysłu, gdzie wykorzystywane są mikroorganizmy, powszechnie stosowane jest urządzenie typu fermentor (fermentator). Największe znacznie odgrywa on w branży biotechnologicznej, browarniczej, spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej, gdzie dzięki mikroorganizmom wytwarza się różnego rodzaju produkty.

  Sprawdź także: komory chłodnicze dla przemysłu

  Jak sama nazwa wskazuje, fermentor (fermentator) służy do przeprowadzania procesu fermentacji. Proces fermentacji stanowią enzymatyczne przemiany związków organicznych, które prowadzą do wytworzenia użytecznych produktów, takich jak np. etanol, kwas cytrynowy, itd. Proces fermentacji musi być prowadzony w ściśle określonych i kontrolowanych warunkach, dlatego fermentor musi być wyposażony w zaawansowany układ automatyki. W zależności od potrzeb monitoruje się różne parametry procesowe. Mogą to być: temperatura, ciśnienie, poziom cieczy, przepływ, itp.

  W celu utrzymania odpowiedniej temperatury w zbiorniku, fermentator wyposażony jest często w płaszcz wodny lub parowy, który zapewnia doprowadzenie stabilnego strumienia ciepła do medium. Podczas projektowania aparatów tego typu należy rozważyć także możliwość ich mycia, a także sterylizacji. Cała konstrukcja sama w sobie musi zapewniać sterylne warunki procesowe i zapobiegać możliwości skażenia medium hodowlanego podczas przebiegu procesu fermentacji.

  Bardzo ważnym czynnikiem jest także odpowiednie wymieszanie zawartości fermentatora. W biotechnologii najczęściej stosowanym typem mieszadła jest turbina Rushtona, którą najczęściej można znaleźć w urządzeniach typu fermentor.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.