google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 17.01.2018
  1 USD
  3.4109
  -0.0081
  1 EUR
  4.1739
  -0.0086
  1 CHF
  3.5398
  -0.003
  1 GBP
  4.7051
  -0.0009
  1 RUB
  0.0603
  -0.0003
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – jak to zrobić w 6 krokach?

  Odkąd w Polsce zastosowano szybszą procedurę gromadzenia dokumentów i wprowadzono zgłoszenie z projektem, wydano około 120 tys. pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego – wynika z analiz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Szacuje się, że w tym roku liczba nowych domów jednorodzinnych jeszcze wzrośnie, a inwestorów nie zniechęci nawet nadchodząca jesień i pierwsze gruntowe przymrozki.

  Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – jak to zrobić w 6 krokach?Coraz więcej osób decyduje się rozpocząć budowę domu poza standardowym sezonem – pod koniec lata lub jesienią. W tym czasie najważniejsze jest przeprowadzenie wszystkich robót ziemnych, zbudowanie ścian zewnętrznych i dachu oraz wstawienie okien i drzwi, czyli doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego. Pracownia Projektowa Dobre Domy Flak&Abramowicz radzi, jak przygotować wszystkie dokumenty przed rozpoczęciem prac i zdradza, w jaki sposób wygląda cały proces budowy.

  Przed budową domu jednorodzinnego – najważniejsze formalności

  Uproszczony proces składania dokumentacji budowlanej w urzędzie pozwala szybciej uzyskać pozwolenie na budowę domu. Przedtem należy jednak przygotować gotowy projekt budynku wraz z uprawnieniami, który zawiera projekt architektoniczno-budowlany wraz z opisem technicznym. Koniecznie musisz zająć się też uzyskaniem:

  • Warunków Zabudowy i Zagospodarowania Terenu – otrzymasz je w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego,
  • mapy sytuacyjno-wysokościowej – jej wykonanie zlecisz geodecie,
  • adaptacji projektu domu do działki budowlanej przez architekta – czyli dostosowaniem projektu do warunków terenu.

  Przed rozpoczęciem budowy, niezbędne są również formalności pozwalające doprowadzić przyłącza na teren działki (warunki techniczne dostawy kanalizacji, gazu i prądu). W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek w miejscowym przedsiębiorstwie zarządzającym sieciami. W zależności od regionu zasady składania dokumentów mogą być różne, dlatego szczegółowych informacji warto szukać na stronach lokalnych firm dostarczających media.

  KROK 1: Budowa domu do stanu zerowego – prace ziemne i fundamenty

  Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu można zająć się pracami ziemnymi. Przede wszystkim należy ogrodzić plac budowy, wytyczyć granice budynku w terenie oraz usunąć warstwę ziemi pod fundamenty. Niezbędne będzie również znalezienie zabezpieczonego, zadaszonego miejsca na składowanie materiałów.

  W następnej kolejności trzeba zbudować fundamenty. Mogą to być fundamenty tradycyjne (czas budowy – od 3 do 4 tygodni) lub wykonane z płyt fundamentowych (czas budowy – ok. 7 dni). Na koniec należy wykonać izolację części podziemnej, doprowadzić kanalizację oraz wykonać podkład betonowy.

  Budowa domu do stanu surowego otwartego – ściany i dachy

  Stan surowy otwarty to inaczej stan, w którym dom ma postawione ściany zewnętrzne i nośne oraz dach.

  Budowa ścian zewnętrznych i ścian nośnych

  Warto wybierać materiały energooszczędne, ograniczające straty ciepła w domu. Przy zakupie materiałów należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła – im niższa wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność cieplna materiału.

  Budowa dachu

  Na początku należy zbudować stropy i więźbę, a na koniec zająć się pokryciem z dachówki ceramicznej lub blachodachówki. Istotna jest również konstrukcja i układ całego dachu. Warto zwrócić uwagę, że tańsze i prostsze w wykonaniu są dachy dwuspadowe.

  Budowa domu do stanu surowego zamkniętego – drzwi i okna

  Stan surowy zamknięty polega na wstawieniu okien i drzwi zewnętrznych.

  Okna

  Najczęściej spotyka się okna drewniane lub PCV. Nie istnieje jednak zasada wskazująca, które z nich są lepsze. Ważniejsze są bowiem parametry cieplne i sposób montażu. Im lepiej wymierzone okno i szczelniejsza ościeżnica oraz połączenie szyby z ramą, tym straty ciepła są mniejsze.

  Drzwi zewnętrzne

  Drzwi zewnętrzne mogą być wykonane z drewna, PCV, metalu lub aluminium. W tym wypadku również ważniejsze są jednak parametry przenikania ciepła oraz dźwiękoszczelność, na co wpływ mają wypełnienie drzwi oraz szklane dodatki, które mogą zwiększyć straty ciepła w domu.

  Jeśli budynek został doprowadzony do stanu surowego zamkniętego, można rozpoczynać prace wykończeniowe. W ten sposób budynek jest również odpowiednio zabezpieczony przed pierwszymi chłodniejszymi dniami, jesiennymi deszczami oraz nocnymi przymrozkami.

  Źródło:
  Pracownia Dobre Domy Flak&Abramowicz
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.