google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 22.10.2018
  1 USD
  3.7273
  -0.0328
  1 EUR
  4.2922
  -0.0127
  1 CHF
  3.7387
  -0.0359
  1 GBP
  4.8642
  -0.0372
  1 RUB
  0.0571
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Zawiesia - rodzaje i przeznaczenie w przemyśle

  Przemysł transportowy przeżywa swoisty renesans i choć jakiś czas temu spodziewano się, że czeka go zapaść, cały czas trzyma się znakomicie. W końcu towary, które trafiają najpierw do hal, magazynów czy sklepów, a dopiero później do rąk klientów, muszą zostać przetransportowane. I tutaj przydaje się znajomość czegoś takiego, jak zawiesia.

  Zawiesia CarlstahlZawiesia to jedno z podstawowych narzędzi w pracy – zarówno w transporcie, jak i w magazynowaniu. Zazwyczaj kojarzone jest ono z maszynami typu żuraw, cięgnik czy suwnica. Sama nazwa wskazuje na to, do czego używane w pracy są zawiesia. Na nich spoczywa ciężar przenoszonego towaru, a w niektórych sytuacjach są one już na stałe związane z danym urządzeniem, np. dźwignicą. Można jednak korzystać z nich niezależnie i zawieszać na hakach.

  Zawiesia linowe, łańcuchowe i zawiesia pasowe - podstawowe różnice

  Wśród występujących na rynku typów zasiesi, można wyróżnić trzy główne. Każde z nich różnią się od siebie niektórymi cechami charakterystycznymi i co ważne, ich wykorzystanie różni się od siebie. I tak, zawiesia linowe są jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej używanych. Stworzone są zazwyczaj ze stali ocynkowanej i komponentów o odpowiednich wartościach wytrzymałościowych. To ważne, by wybierając zawiesia linowe (lub jakiekolwiek inne) wiedzieć, co i ile będziemy przenosić. Inaczej możemy narazić siebie, swoich pracowników i osoby postronne na uszczerbek na zdrowiu. Zawiesia charakteryzują się różną wytrzymałością – zarówno samej liny, jak i zacisków czy okuć, które umieszczane są na jej krańcach.

  Zawiesia łańcuchowe to z kolei bardzo duża wytrzymałość w trudnych warunkach pracy oraz przede wszystkim znacznie ułatwiony montaż. Dają także wiele możliwości, jeżeli chodzi o ich przechowywanie oraz co chyba ważniejsze, dostosowywanie do aktualnej potrzeby. Niektóre z modeli oferują dużą możliwość łatwej regulacji i podobnie jak zawiesia linowe, mogą występować w konstrukcjach jednocięgnowych, dwucięgnowych czy jedno- i dwupętlowych.
  Zawiesia pasowe wykonane z taśm materiałowych (poliester) nadają się idealnie do tego, by przenosić za ich pomocą przedmioty, których powierzchnia nie może się w żaden sposób uszkodzić. Charakteryzują się one także niemal idealnym stosunku masy własnej do udźwigu oraz bardzo dobrze wytrzymują prace w trudnych warunkach.

  Zawiesia linowe – zalety

  Używanie zawiesi linowych wymaga od nas odpowiedniego przeszkolenia. Przed każdorazowym użyciem, konieczne jest sprawdzenie stanu zawiesia, by mieć absolutną pewność, że nadaje się ono do dalszej pracy. Oczywiście dotyczy to każdego ze stosowanych przez nas rodzajów zawiesi, ale dobrze o tym przypominać. Zawiesia linowe doskonale sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju holowaniu oraz podnoszeniu, opasaniu przedmiotów. Charakteryzują się tym, że są elastyczne, a to oznacza, łatwość w ich przechowywaniu oraz przenoszeniu do miejsca, gdzie mamy wykonać naszą pracę. Zawiesia linowe są także znacznie lżejsze niż te łańcuchowe, co może oznaczać, że da je radę przenieść jedna osoba. Dzięki temu znacznie łatwiej transportować je z miejsca na miejsce i tym samym zwiększyć efektywność wykonywanych przez nas prac.

  Zawiesia łańcuchowe - kiedy stosować

  Łańcuchowe zawiesia to przede wszystkim wysoka odporność na wysokie temperatury, ale tutaj koniecznie należy dowiedzieć się o ich wszelkich właściwościach – najlepiej ze strony internetowej lub od samego dostarczyciela, np. firmy Carlstahl. Takie informacje pomogą nam zdecydować, czy wybrać do danej pracy łańcuchy czy też liny. Kolejną zaletą będzie długowieczność zawiesi łańcuchowych – te potrafią „wytrzymać” nawet do 10 lat eksploatacji. Oczywiście, jeżeli będą one odpowiednio konserwowane. Ich zastosowanie jest różnorodne. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy chcemy przetransportować zarówno wysokie, jak i niskie przedmioty. Łańcuchy idealnie pasują do przenoszenia przedmiotów, które mają ostre krawędzie. Są na tyle wytrzymałe i trwałe, że bardzo trudne je wtedy uszkodzić. Wykorzystując zawiesia czterociągowe będziemy w stanie przenieść znacznie większy ciężar.

  Zawiesia pasowe ograniczenia i atuty

  Zawiesia pasowe są najlżejsze ze wszystkich tych, które zostały wymienione do tej pory. Są także wyjątkowo giętkie, a dzięki temu ich transport będzie najłatwiejszy. Warto jednak pamiętać o kilku ograniczeniach, które są związane z tego typu zawiesiem. Głównie wykorzystywane są one w momencie, gdy przenoszony przez nas towar jest opasany. Wtedy jego ciężar własny jest równomiernie rozłożony na większej powierzchni. To bardzo ważne w momencie, gdy nasz ładunek jest „wrażliwy” i nawet jego opakowanie powinniśmy traktować odpowiednio łagodnie. Zaletą, która wydaje się najważniejsza, jest ta, że nie potrzebujemy punktu zaczepienia – łatwo wsunąć je pod np. paletę transportową. Więcej o zawiesiach pasowych - zawiesia pasowe Carlstahl.

  Są też niestety pewne minusy – takie zawiesia nie są tak odporne na mechaniczne uszkodzenia, jak inne. W przypadku ostrych krawędzi mogą się przetrzeć, a przy tym być już niezdatne do dalszego użytku. Zakres temperaturowy w którym możemy korzystać z zawiesi pasowych także jest ograniczony. Nie powinno się ich używać, gdy temperatura środowiska pracy spadnie poniżej 40 stopni poniżej zera i gdy wynosi więcej niż 100. To oczywiście może znacznie utrudnić pracę, ale pasy to dobre rozwiązanie dla transportu mniejszych rzeczy.

  Dobór odpowiedniego zawiesia, to poważna decyzja, która powinna być poprzedzona wnikliwymi badaniami odnośnie wytrzymałości i udźwigu. Bez tego, niezależnie którą metodę wybierzemy, może spodziewać się problemów, gdy źle dobierzemy sprzęt do wagi i możliwości urządzenia. Koniecznie porozmawiajmy z profesjonalistą, który doradzi i wspomoże nas w wyborze prawidłowego zawiesia. A to może posłużyć nam na lata, o ile będzie o nie odpowiednio dobrze dbać.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.