google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 22.02.2019
  1 USD
  3.8242
  -0.0005
  1 EUR
  4.3387
  0.0065
  1 CHF
  3.8225
  0.0054
  1 GBP
  4.9787
  -0.0178
  1 RUB
  0.0584
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Czym grodzić? – przegląd najpopularniejszych sposobów

  Czym grodzić? – przegląd najpopularniejszych sposobów Domowy.pl

  To, w jaki sposób ogrodzimy działkę może być zależne od obostrzeń planu miejscowego. Możemy zostać zobligowani do postawienia konkretnej wysokości ogrodzenia (lub nie wyższego niż np. 150cm), wykonania go z konkretnego materiału lub konkretnego typu rozwiązań (np. modułów, czy paneli).

  Coraz częściej w zapisach MPZP widnieje zakaz grodzenia betonowymi systemami przęsłowymi, których popularność i pozorna uniwersalność przyczyniły się do zeszpecenia podmiejskiego i wiejskiego krajobrazu.

  Płot

  Pod tym pojęciem może się kryć szereg bardzo różnych rozwiązań. Tradycyjnie płot to ogrodzenie wyplatane z gałęzi i witek między palikami. Współcześnie nazwa ta tyczy się raczej konstrukcji ze sztachet. Płoty w swojej tradycyjnej formie (wyplatanej) wracają do łask głównie za sprawą zamiłowania do ekologicznych rozwiązań. Pojawiają się na terenach wiejskich i wszędzie tam, gdzie możemy sobie pozwolić na mariaż nowoczesności z tradycją. Wyplatane ogrodzenia są też elementami ozdobnymi, spotykanymi w rustykalnych ogrodach. Przygotowane w formie paneli np. wiklinowych lub wierzbowych, pozwalają wydzielać odrębne strefy ogrodu. Nie wymagają też szczególnie skomplikowanych prac przy montażu, są lekkie i łatwe w konserwacji. Wyplatane płoty mogą występować w wersji suchej i żywej.
  Siatka ogrodzeniowa

  Najczęściej tymczasowa forma grodzenia, przydatna wszędzie tam, gdzie szybko musimy zabezpieczyć teren np. budowy czy ogródka. Często na wsiach front nieruchomości grodzony był bardziej reprezentacyjnym materiałem, a boki i tył oddzielała od sąsiadów siatka rozwijana z rolki i naciągana między słupkami. Sama siatka może być stalowa lub syntetyczna, ocynkowana lub pokryta powłoką z PCV, może mieć różną wielkość oczek oraz wysokość. Jest materiałem łatwym do samodzielnego montażu. Nie jest to ogrodzenie zbyt estetyczne, ale też ze względu na swoją ażurowość, nie rzuca się szczególnie w oczy. Wszędzie tam, gdzie liczy się czas i niska cena (a względy estetyczne nie są wiodące) siatka prawdopodobnie sprawdzi się najlepiej.  

  Przęsła (panele)

  Sztywne elementy ogrodzeniowe wykonane zazwyczaj z metali (aluminium, stal…) lub drewna (deski, sztachety, żerdzie…), montowane miedzy słupkami metalowymi lub murowanymi. Jest to najbardziej różnorodna grupa rozwiązań ogrodzeniowych. Panele mogą występować w formie pełnej i ażurowej, jako połączone tralki czy pręty, deski, wycinane arkusze blachy, elementy gięte, spawane, kute czy rzeźbione… Wybór, w zależności od potrzeb i gustu inwestora, jest dokonywany z gotowej oferty lub przygotowywany pod indywidualne zamówienie. Jeśli w wizualizacji projektu domu pojawia się ogrodzenie, jest to najczęściej właśnie ogrodzenie panelowe. W przypadku projektów domów nowoczesnych przybierają bardziej futurystyczne formy, przy tych tradycyjnych częściej opierają się na drewnie. Warto podglądać proponowane przez projektantów rozwiązania, ponieważ przy tak bogatej ofercie łatwo poddać się chwilowej fascynacji, która nijak się będzie miała do całego założenia.

  Mur

  Idealnie odgradza od sąsiadów, gwarantuje 100% prywatności, ale też brak możliwości podziwiania krajobrazu. Ogrodzenia murowane nie są zbyt popularne głównie ze względu na wysoki koszt. Są jednak realizacje, gdzie mur wydaje się być naturalną kontynuacją domu i ogrodu. W przypadku podmiejskich rezydencji, obiektów historycznie grodzonych murem lub historyzujących nie unikniemy pracowitego wznoszenia muru. Przy wyborze materiału na ogrodzenia murowane (czy to pełne czy w formie wsparcia dla paneli) warto zainwestować w dobry materiał. Rozwiązaniem, które na pewno dobrze sprawdzi się z punktu widzenia estetyki krajobrazu, jest wykorzystanie naturalnie występujących na danym terenie odmian kamienia. Pozwoli to zachować spójność nie tylko z domem, ale i naturalnym środowiskiem.

  Żywopłoty i parkany

  Kojarzone głównie z równo przystrzyżonymi krzewami na miejskich trawnikach powoli wracają do łask. W nieco mniej ugładzonej formie, z różnobarwnymi zestawami roślin, stają się atrakcyjnym połączeniem, oddzielając od sąsiada jednocześnie cieszą oko. Żywopłoty to też idealne miejsce dla potencjalnych mieszkańców naszych ogrodów – drobnych ptaków i owadów, ale także myszy i ryjówek… Decydując się na żywe ogrodzenie musimy uzbroić się w cierpliwość, odpowiednio przygotować podłoże i poświęcić nieco czasu na pielęgnację i nawożenie. Jest to inwestycja bardzo opłacalna – dobrze zaplanowany i zadbany żywopłot będzie cieszył oko i grodził przez wiele lat. Żywopłot nieformowany rośnie szybciej od tego ciętego, ale jest od niego mniej gęsty. Zajmuje też więcej miejsca za to pozwala cieszyć oko kwiatami, a opieka nad nim pochłania mniej czasu.

  Panele gabionowe

  Elegancką alternatywą dla chcących się odizolować od odtoczenia są ogrodzenia panelowe gabionowe, czyli stalowe druciane kosze wypełnione kruszywem lub specjalnie przygotowanym szkłem. Ich zaletą jest przede wszystkim nowoczesna estetyka oraz możliwość różnorodnych aranżacji, również podświetlanych. Dobrze prezentują się zarówno w otoczeniu miejskim jak i w podmiejskich kameralnych osiedlach. Są solidne i trwałe, a wykorzystane do wypełniania kruszywa mogą korespondować z lokalnym krajobrazem.
   

  Źródło:
  Domowy.pl
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.