google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 16.01.2019
  1 USD
  3.7619
  0.0077
  1 EUR
  4.2929
  0.0007
  1 CHF
  3.8066
  -0.0045
  1 GBP
  4.8439
  0.0139
  1 RUB
  0.0564
  0.0005
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Nowoczesny i funkcjonalny salon – o co zadbać już na etapie budowy domu?

  Nowoczesny i funkcjonalny salon – o co zadbać już na etapie budowy domu?W salonie przesiadujemy przez 40% całego czasu, jaki spędzamy w domu. Tu odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi, często również jemy posiłki. Warto więc zadbać o to, by wystrój tego pomieszczenia był w pełni funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Jak zaaranżować nowoczesny salon? O co warto zadbać już na etapie budowy domu?

  Eksperci z pracowni architektonicznej Dobre Domy podpowiadają, na jakie elementy aranżacji salonu należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektu czy w czasie prac budowlanych. Przedstawiają również najnowsze wnętrzarskie trendy i inspiracje.

  Salon połączony z kuchnią

  Dawniej kuchnie otwarte na pokój dzienny spotykało się przede wszystkim w mieszkaniach o niewielkim metrażu, w których liczył się każdy centymetr dodatkowej powierzchni. Obecnie nawet duże domy często projektuje się tak, by połączyć te dwa pomieszczenia. Sprzyja to bowiem integracji domowników i doświetleniu poszczególnych punktów domu.

  W ofercie pracowni Dobre Domy dużą popularnością cieszą się projekty domów z kuchnią otwartą na salon. W modzie są bowiem duże, otwarte przestrzenie, które dają poczucie niezależności i pozwalają na aranżacyjny rozmach. Inwestorzy doceniają również rozwiązania pozwalające na połączenie pomieszczeń przy jednoczesnym zachowaniu ich odrębności. Taki efekt uzyskujemy m.in. poprzez urozmaicenie bryły budynku o wnękę, w której może mieścić się kuchnia – mówi Tomasz Flak z pracowni Dobre Domy.

  Dobrym pomysłem będzie także stworzenie stref za pomocą mebli i dodatków. Odpowiednio ustawiona kanapa wyznaczy kącik wypoczynkowy, praktyczna wyspa osłoni nieco kuchnię, a stół stanie się granicą pomiędzy salonem a kuchnią.

  Nowoczesny i funkcjonalny salon – o co zadbać już na etapie budowy domu?
  Dobre Domy, projekt domu Ambrozja Nowa

  Kominek w nowoczesnym salonie

  W projekcie domu miejsce na kominek jest ściśle związane z lokalizacją komina i układem pomieszczeń. Może on stać samodzielnie i rozdzielać różne strefy lub stanowić integralną część jednej ze ścian. Już na etapie wyboru projektu warto więc zwrócić uwagę na to, czy w domu znajdzie się kominek i gdzie będzie on umiejscowiony – dodaje Tomasz Flak.

  Kominki kojarzą się z klasycznymi aranżacjami, jednak doskonale sprawdzą się także w nowoczesnych wnętrzach. W tym przypadku najlepiej wybrać kominek o prostej formie, gładko wbudowany w ścianę. Dobrze spełni dzięki temu swoją funkcję, a jednocześnie nie zaburzy minimalistycznego wystroju.

  Warto również zastanowić się, czy kominek ma być istotnym źródłem ciepła, czy tylko sposobem na udekorowanie i nieznaczne dogrzanie pomieszczenia. Od tego zależy jego forma. Otwarte kominki przypominają bowiem klasyczne paleniska i zapewniają niepowtarzalny klimat, są jednak niezbyt wydajne energetycznie. O wiele więcej ciepła pozwalają wygenerować zamknięte kominki z przeszklonymi drzwiami.

  Jeśli w projekcie domu nie uwzględniono kominka, można zdecydować się na tzw. biokominek. To urządzenie opalane etanolem w płynnej lub żelowej postaci. Nie wymaga ono przewodów kominowych, nie dostarcza jednak również zbyt dużo ciepła. Biokominek pełni głównie funkcję estetyczną.

  Nowoczesny i funkcjonalny salon – o co zadbać już na etapie budowy domu?
  Dobre Domy, projekt domu Atreusz Mały

  Kącik filmowy w salonie

  Jak wkomponować telewizor w aranżację salonu tak, by sprzęt tworzył spójną całość z innymi elementami wyposażenia? Najlepiej zacząć od… wyboru odpowiedniego miejsca. Warto zrobić to jeszcze przed wykończeniem ścian, by bez problemu wmurować gniazdo antenowe. Dobrym pomysłem będzie również umieszczenie w ścianie panelu, w którym zostaną poprowadzone kable (o ile telewizor będzie zawieszony na ścianie). To samo dotyczy zestawu kina domowego. Opracowana wcześniej koncepcja rozmieszczenia głośników wyeliminuje problem nieestetycznych, widocznych przewodów.

  Telewizor w salonie powinien być umieszczony w takim miejscu, by środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądającego (najczęściej oznacza to 100–110 cm nad podłogą). Istotna jest również odległość od kanapy – powinna być ona 2 lub 2,5 razy większa niż długość podstawy ekranu.

  Należy też pamiętać, że ściana, na której zostanie zainstalowany telewizor, nie powinna być prostopadła do okna. Promienie słoneczne będą bowiem odbijać się od ekranu, co źle wpływa na wzrok widza oraz na jego komfort oglądania.

  Nowoczesny i funkcjonalny salon – o co zadbać już na etapie budowy domu?
  Dobre Domy, projekt domu Benedykt

  Więcej inspiracji aranżacyjnych i budowlanych znajdziesz w poradniku pracowni Dobre Domy.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.