google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 18.04.2019
  1 USD
  3.8002
  0.0224
  1 EUR
  4.2790
  0.004
  1 CHF
  3.7586
  0.0091
  1 GBP
  4.9483
  0.0218
  1 RUB
  0.0593
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Warszawski rynek luksusowych mieszkań pędzi ku europejskim standardom

  Warszawski rynek luksusowych mieszkań pędzi ku europejskim standardomWarszawa nabiera rozpędu i wedle prognoz analityków już za trzy lata doścignie niektóre z europejskich stolic pod względem wartości mieszkaniowego rynku premium. Eksperci firmy redNet informują, że przy zachowaniu obecnych trendów warszawski rynek premium w niecałe pięć lat doścignie Amsterdam oraz Berlin, a za 17 lat może dojrzeć do poziomu nowojorskiego rynku mieszkań.

  Wzrastający tempie 8 proc. w skali roku rynek nieruchomości premium zaczyna oferować inwestorom coraz atrakcyjniejsze inwestycje o coraz wyższym poziomie luksusu. W samym 2017 roku w Polsce sprzedano niemal 200 apartamentów zaliczanych do segmentu premium, co stanowi wynik o 59 proc. lepszy niż w roku 2016.

  Wyłącznie w 2017 roku sprzedano w Warszawie 131 apartamentów zaliczanych do sektora premium, co stanowi aż 21 proc. wzrost sprzedanych lokali r/r. Najniższa cena luksusowych apartamentów rozpoczyna się od 20 tys. zł/m2, przy czym najdroższe lokale w Warszawie kosztują nawet 60 tys. zł/m2. Ceny nieruchomości w Nowym Jorku wynoszą nawet 100 tys. euro/m2 (413 tys. zł/m2), w Londynie 80 tys. euro/m2 (330 tys. zł/m2), w Berlinie i Amsterdamie 30 tys. euro/m2 (124 tys. zł/m2).

  Czynniki kształtujące prestiż

  Warta odnotowania jest cena najdroższego kupionego w ubiegłym roku apartamentu, którego wartość ustalono na 6 mln złotych. Niemniej jednak cena stanowi wyłącznie jeden (choć często uważany za najważniejszy) czynnik w kategoryzowaniu nieruchomości do segmentu lokali premium.

  Do pozostałych kluczowych czynników zalicza się jakość wykonania oraz wyposażenia budynku, prestiż architekta biorącego udział w inwestycji, widok wychodzący z okien lokalu oraz lokalizację nieruchomości. Ta ostatnia jest kluczowym czynnikiem przy określaniu ceny nieruchomości.

  Warszawa oferuje bardziej zamożnym nabywcom bogatą ofertę nieruchomości z rynku pierwotnego. Możemy wymienić tu dwie flagowe nieruchomości – wieżowce Cosmopolitan oraz przy ulicy Złotej 44. Niemniej jednak atrakcyjnych i luksusowych ofert możemy doszukiwać się również w prestiżowych kamienicach, dworkach oraz niewielkich apartamentach. Przykład ciekawej oferty apartamentów przy Łazienkach Królewskich znajdziesz w tym miejscu.

  Wskaźnik luksusu

  Rynkowi eksperci definiują wskaźnik luksusu jako stosunek średniej ceny luksusowych nieruchomości do uśrednionych rynkowych cen w segmencie popularnym. Wedle takiej definicji wskaźnik luksusu w Warszawie oscyluje na poziomie 6,3, przy czym w Londynie oraz Berlinie wskaźnik ten wynosi już 9 punktów jednostkowych. W Nowym Jorku wskaźnik luksusu oscyluje na poziomie 11 jednostek.

  Na mniej dojrzałych rynkach nieruchomości premium należy spodziewać się szybszego tempa wzrostu wartości inwestycji z jednoczesną mniejszą premią za luksus, która determinowana jest powyżej zdefiniowanym wskaźnikiem luksusu.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.