google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 22.05.2019
  1 USD
  3.8620
  -0.0005
  1 EUR
  4.3098
  0.0043
  1 CHF
  3.8209
  -0.0026
  1 GBP
  4.8906
  -0.0132
  1 RUB
  0.0600
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak oszczędzić miejsce w mieszkaniu? Zamontuj drzwi przesuwne!

  Jak oszczędzić miejsce w mieszkaniu? Zamontuj drzwi przesuwne!Drzwi przesuwne kojarzą nam się z nowoczesną architekturą. To rozwiązanie często wykorzystywane jest w luksusowych apartamentach, domach, willach i innych obiektach, również użyteczności publicznej. Jego największą zaletą jest bez wątpienia oszczędność miejsca.

  Więcej przestrzeni użytkowej do wykorzystania

  Oszczędność miejsca przy montażu drzwi przesuwnych w domu lub budynku uzyskujemy za sprawą specyficznego charakteru tego typu drzwi. Skrzydła drzwi przesuwnych nie otwierają się na boki, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych drzwi, lecz przesuwają się, najczęściej po szynach, wzdłuż jednej linii. Szyny mogą być zamontowane przy podłodze lub suficie lub tylko przy suficie. We wnętrzach w stylu industrialnym projektanci często celowo eksponują prowadnice i wózki jezdne, traktując je jako elementy nadające charakter pomieszczeniom.

  Drzwi przesuwne to świetne rozwiązanie do małych mieszkań, w których każdy centymetr kwadratowy pomieszczenia jest ważny z punktu widzenia użytkowego. Takie drzwi mogą mieć bardzo dużą rozpiętość powierzchni skrzydeł i sięgają od podłogi do sufitu, mogą więc służyć również jako ruchoma ścianka działowa dużego pomieszczenia, jak w tradycyjnej architekturze Dalekiego Wschodu (np. japońskie ekrany shoji). Dzięki takiej aranżacji możemy kształtować dowolnie przestrzeń w naszym domu, w zależności od chwilowej funkcji użytkowej pomieszczeń. Musimy jednak pamiętać o tym, że pod ruchomą ścianką stworzoną z naściennych drzwi przesuwnych nie ustawimy mebli, ponieważ blokowałyby ruch skrzydła.

  Montaż drzwi przesuwnych

  Drzwi przesuwne różnią się od siebie sposobem montażu, parametrami technicznymi oraz materiałami, z jakich są wykonane. Najczęściej spotykane modele to drzwi naścienne oraz systemy z kasetą. Montaż systemu naściennego można przeprowadzić na każdym etapie aranżacji. Przesuwne skrzydło takich drzwi nie styka się jednak z futryną, jest odsunięte od ściany na kilka milimetrów, by powierzchnie nie tarły o siebie przy przesuwaniu. Efektem tego jest powstająca po zamknięciu drzwi szczelina. Wpływa to na słabsze parametry izolacyjności akustycznej drzwi. Jeśli zależy nam na oddzieleniu źródeł dźwięków między pomieszczeniami, wybierzmy drzwi montowane w kasecie.

  W modelu z kasetą skrzydła drzwi chowane są w ścianie, w tzw. tunelu. Montaż takich drzwi wymaga specjalnego przygotowania ścianek działowych. Najlepiej zrobić to na początkowym etapie aranżacji nowo zakupionego mieszkania lub domu, albo zaplanować na czas większego remontu.

  Decydując się na montaż drzwi przesuwnych musimy mieć na względzie, iż problemem mogą okazać się krzywe ściany lub niewypoziomowane podłogi. Taka sytuacja najczęściej dotyczy mieszkań w blokach budowanych za czasów socjalizmu.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

  Drzwi powinny być funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do stylu i wystroju pomieszczenia. Powinny być wyposażone w wysokiej klasy łożyska. Kółka, dzięki którym przesuwają się skrzydła, powinny być pokryte warstwą teflonu. Wybierzmy prowadnicealuminiowe, ponieważ wózki toczą się po nich ciszej, niż po prowadnicach stalowych.

  Starajmy się wybierać jednakowe do drzwi do całego domu, inaczej łatwo o chaos wizualny, a tym samym wrażenie nieporządku. Najlepiej zdecydować się na neutralne kolory i wzory, drzwi przesuwne to bowiem najbardziej stały element wystroju wnętrza.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.