google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 22.02.2019
  1 USD
  3.8242
  -0.0005
  1 EUR
  4.3387
  0.0065
  1 CHF
  3.8225
  0.0054
  1 GBP
  4.9787
  -0.0178
  1 RUB
  0.0584
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak obliczyć podatek od zysku z lokaty bankowej?

  Jak obliczyć podatek od zysku z lokaty bankowej?

  Wiele osób decyduje się zainwestować pieniądze w nieruchomości, kupując w celu wynajmu mieszkanie lub budując budynek wielorodzinny, który przeznaczany jest następnie pod wynajem lub sprzedaż. Oczywiście inwestując w tego typu przedsięwzięcie spodziewamy się wysokich zysków, znacznie wyższych niż np. na klasycznych lokatach bankowych. Jednak dziś chcielibyśmy poruszyć temat właśnie lokat, które stanowią jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji.

  Zyski z lokat nie są zazwyczaj zbyt duże, a obecnie maksymalna wysokość oprocentowania lokat oscyluje w granicach 3,5% w skali roku (ranking najlepszych lokat możesz sprawdzić tutaj). Dodatkowo, od wypracowanego zysku potrącany jest jeszcze podatek. Jaka jest jego wysokość? W jaki sposób jest odprowadzany? Jak się go oblicza? Poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania związane z opodatkowaniem zysku z lokaty.

  Zysk z lokaty mniejszy o 19%

  Lokaty są formą pomnażania kapitału, z której otrzymuje się zyski. O ile nie wycofasz środków z depozytu wcześniej, niż przewiduje umowa, możesz cieszyć się kapitałem powiększonym o odsetki, które są Twoim zyskiem. I to właśnie od tego zysku należy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych, potocznie zwany też „podatkiem Belki”, od nazwiska ministra finansów Marka Belki, za którego kadencji w 2002 r. wprowadzono tę daninę.

  Jak sama nazwa wskazuje, podatek od zysków kapitałowych obejmuje zyski kapitałowe, do których zalicza się zyski z gry na giełdzie, inwestycji w fundusze, dywidend czy właśnie lokat. Stawka tzw. „podatku Belki” wynosi 19% niezależnie od wysokości wypracowanych zysków.
  W jaki sposób jest on obliczany? To nic trudnego – wystarczy ustalić podstawę opodatkowania, którą jest zysk osiągnięty z lokaty, a następnie pomnożyć przez 19%. Uzyskana kwota będzie wysokością należnego do zapłaty podatku.

  Wzór:

  Podstawa opodatkowania (uzyskane odsetki) x 19% = należny podatek

  Jako przykład weźmy kwotę 10.000 zł zainwestowaną w lokatę o oprocentowaniu wynoszącym 3%.

  W tej sytuacji, wysokość „podatku Belki” wyniesie:

  10.000 zł x 3% = 300 zł (uzyskany zysk jeszcze przed opodatkowaniem)
  300 zł x 19% = 57 zł (kwota należnego podatku)
  300 zł – 57 zł = 243 zł (zysk „na czysto”)

  Szybszym sposobem, końcowy zysk „na czysto” możemy wyliczyć tak:

  10.000 zł x 3% x 0,81 = 243 zł

  Aby odprowadzić podatek od zysku z lokaty nie trzeba nic robić. Jak to możliwe? Przyczyna tkwi w tym, że daninę odprowadzają do budżetu państwa instytucje, które udzielają lokat, czyli bezpośrednio banki. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie ma obowiązku wykazywania zysku z lokat w zeznaniu rocznym PIT.

  Konieczność odprowadzenia podatku od zysku wypracowanego na lokacie nie wiąże się więc z żadnymi obowiązkami ani trudnościami. Jedyne, na co można narzekać, to sam fakt, że on obowiązuje, przez co zyski z lokaty są mniejsze o 19%. Początkowo, tzw. „podatek Belki” miał być tylko przejściową, okresową daniną, jednak okazało się że pozostał na stałe.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.