google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 18.04.2019
  1 USD
  3.8002
  0.0224
  1 EUR
  4.2790
  0.004
  1 CHF
  3.7586
  0.0091
  1 GBP
  4.9483
  0.0218
  1 RUB
  0.0593
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Domowa elektrownia wiatrowa: ile kosztuje mała turbina wiatrowa?

  Małe domowe elektrownie wiatrowe to coraz popularniejsze wśród inwestorów instalacje energooszczędne, pozwalające na wytworzenie energii elektrycznej. W tym celu wykorzystywane jest odnawialne źródło energii, czyli oczywiście wiatr. Rozwiązanie to pozwala tym samym na ograniczenie kosztów pozyskiwania prądu praktycznie do zera.

  Domowa elektrownia wiatrowa: ile kosztuje mała turbina wiatrowa?, MGProjekt

  Co to jest turbina wiatrowa?

  Turbina wiatrowa pozwala na zamianę energii kinetycznej wiatru na pracę mechaniczną, wykonywaną przez obrotowy ruch wirnika. Uzyskana w ten sposób energia elektryczna jest czysta ekologicznie, ponieważ do jej wytworzenia nie dochodzi do spalania żadnego paliwa. Elektrownia wiatrowa ogranicza tym samym emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie pozwala na znaczące zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych budynku.

  Energię mechaniczną wytworzoną z energii kinetycznej wiatru wykorzystać można do napędzania generatorów prądu. Uzyskiwana przez domową turbinę wiatrową moc elektryczna wynosi od 100W do nawet kilku kw. Jest to uzależnione głównie od ilości oraz mocy zainstalowanych urządzeń, a także panującej w danym rejonie siły wiatru.

  Najmniejsza elektrownia wiatrowa jest w stanie dostarczyć energię elektryczną w ilości około 3 kWh na dobę. Turbiny napędzanych siłą wiatrów elektrowni wyposażane są w wirniki z włókna węglowego lub szklanego, a także nylonu, drewna lub polipropylenu.

  Zastosowanie elektrowni wiatrowych

  Małe elektrownie wiatrowe są w stanie optymalnie zasilić dom energooszczędny, który nie wymaga dużej ilości mocy. Budynki takie projektuje warszawska pracownia architektoniczna MG Projekt

  Obecnie inwestorów zdecydowanych na takie rozwiązanie stale przybywa, chociaż trudno całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii.

  W przypadku braku bezpośredniego dostępu do sieci i częstych przerw w dostawie prądu, własna minielektrownia napędzana wiatrem może służyć jako dodatkowe źródło energii elektrycznej.

  Taki system najlepiej sprawdza się w domach dobrze ocieplonych oraz potrzebujących niewiele prądu, zapewniając tym samym, chociaż częściowe uniezależnienie od lokalnej sieci dystrybutora energii elektrycznej.

  Zastosowanie elektrowni wiatrowych stale wzrasta, także za sprawą konieczności uwzględnienia w dokumentacji starych gruntownie remontowanych oraz nowych budynków możliwości wykorzystania energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

  Elektrownie wiatrowe są w stanie działać praktycznie w każdym miejscu, dlatego bardzo dobrze spełniają ten warunek.

  Zalety elektrowni wiatrowych

  Elektrownia wiatrowa nie produkuje żadnych szkodliwych dla środowiska odpadów czy toksycznych zanieczyszczeń. Jedna turbina wiatrowa wytwarza wystarczającą ilość energii, a jednocześnie zajmuje mało miejsca — ziemię wokół wykorzystać można na przykład do uprawy roślin.

  Elektrownię wiatrową postawić da się nawet na stosunkowo trudnym terenie, gdzie przesył energii dla tradycyjnej elektrowni mógłby być niemożliwy. Produkowanie w ten sposób energii elektrycznej pozwala na złagodzenie, a nierzadko całkowite pokrycie ewentualnych braków w dostawach energii.

  Mniejsze źródła uzupełniają większą energetykę, a stały rozwój w dziedzinie odnawialnych źródeł energii bardzo pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki. Takie rozwiązanie jest również zgodne z aktualnym zobowiązaniem unijnym, według którego do 2020 roku już 20% produkowanej w krajach członkowskich energii pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych.

  Wady elektrowni wiatrowych

  Budowa domowej elektrowni wiatrowej to stosunkowo duży koszt inwestycyjny.

  Siła wiatru nie może być ponadto w jakikolwiek sposób kontrolowana, co nierzadko prowadzi do wahań w wytwarzaniu mocy oraz jej zmian z upływem czasu. Charakter pracy wiatraków jest z tego powodu bardzo cykliczny.

  W strefie o sporej zmienności prędkości wiatrów, w przypadku spadku wielkości produkowanej energii czas zwrotu kosztów inwestycji może się znacząco wydłużyć.

  Nieprawidłowe ulokowanie elektrowni wiatrowej może mieć ponadto niekorzystny wpływ na okoliczne zwierzęta, zwłaszcza jeżeli dom zlokalizowany jest na trasie przelotu ptaków wędrownych. Starsze konstrukcje tego typu mogą również powodować hałas, a także nieznacznie zakłócać sygnał telewizji oraz radia.

  Turbina wiatrowa cena

  Orientacyjny koszt budowy pionowej turbiny wiatrowej o mocy 3kW wynosi około 22 000 złotych. Cena ta jest niemal dwukrotnie niższa niż ma to miejsce w przypadku turbin o mocy 5 kW.

  Zwolennicy odnawialnych źródeł energii bardzo często zachęcają inwestorów do wybudowania znacznie większych elektrowni. Takie rozwiązanie pozwala na sprzedawanie nadwyżek prądu, a tym samym uzyskiwanie z tego tytułu dodatkowych oszczędności.

  System otwarty jest jednak wydatkiem o wiele większym, a sprzedaż energii wymaga posiadania odpowiedniej koncesji.

  Decydując się na instalacje przydomowej elektrowni wiatrowej należy pamiętać, że im większa moc pionowej elektrowni wiatrowej w kw, tym krótszy będzie czas zwrotu inwestycji.

  Źródło:
  MGProjekt Pracownia Architektoniczna s.c.
  Artykuł został dodany przez firmę

  MGProjekt Pracownia Architektoniczna s.c.

  MGProjekt Pracownia Architektoniczna została założona w 1998r. Oferta pracowni zawierająca początkowo plany na indywidualne zamówienie w 2000r rozszerzyła się o gotowe projekty domów jednorodzinnych i rezydencji oraz domy energooszczędne.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.