google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 18.04.2019
  1 USD
  3.8002
  0.0224
  1 EUR
  4.2790
  0.004
  1 CHF
  3.7586
  0.0091
  1 GBP
  4.9483
  0.0218
  1 RUB
  0.0593
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Co to znaczy dobry kompozyt?

  logo Kappala

  Kompozyt jest materiałem nowej generacji, który zyskuje coraz większą popularność z uwagi na swoją wytrzymałość, estetykę i elegancję. To surowiec stosowany w produkcji m.in. blatów kuchennych, stołów, parapetów, zlewozmywaków, jak również wysokiej klasy umywalek łazienkowych. Te ostatnie, właśnie dzięki kompozytowi są wyjątkowo wytrzymałe i przyjemnie gładkie. Ich przewagą jest jednak przede wszystkim jakość powierzchni oraz kształt, czyli możliwość osiągania form niemożliwych do wykonania z klasycznej ceramiki. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kompozyt posiada powyższe właściwości. Czym więc kierować się przy jego wyborze?

  Siljan 65S
  Siljan 65S
  Fot. KAPPALA

  Jak powstaje dobry kompozyt?

  W zależności od rodzaju, kompozyty powstają z mieszanki minerałów ze spoiwem, z żywic akrylowych lub poliestrowych oraz stałych wypełniaczy. Obecna technologia wpływa na możliwość modyfikowania surowców w pożądany sposób, dzięki czemu otrzymujemy żywice bardziej odporne mechanicznie oraz o lepszych parametrach przetwórczych. W połączeniu z możliwością nadawania idealnych oraz dowolnych kształtów, kompozyt dostarcza bardzo ciekawe rozwiązania. Taki proces wymaga szczególnej dokładności. Pozwalają na to ultranowoczesne maszyny, których dokładność cyfrowego obrabiania mierzona jest w setnych częściach milimetra. Najważniejsze jest jednak ostateczne, ręczne wykończanie wyrobów. To ono świadczy o jakości produktu.

  „W przypadku umywalek KAPPALA proces produkcji wieńczy ręczna obróbka powierzchni.  Polega ona na dokładnym wykończeniu oraz wypolerowaniu produktu i nadaniu mu niezwykłej gładkości oraz wysokiego połysku. Taka praca zajmuje nawet kilka godzin. Żadna maszyna nie zrobi tego tak precyzyjnie i dokładnie, jak wykwalifikowani rzemieślnicy” – powiedział Marcin Kapala, dyrektor zarządzający marki KAPPALA.

  Odporność – w czym się przejawia?

  Kompozyt jest materiałem bardziej elastycznym niż ceramika, a przez to mniej podatnym na pęknięcia czy odpryski. Jest zdecydowanie bardziej odporny udarowo niż klasyczna ceramika. Wszystko za sprawą połączenia żywicy polimerowej ze stałym wypełniaczem. Taki zabieg wykonany w ściśle określonych proporcjach pozwala na uzyskanie wytrzymałego, a jednocześnie sprężystego surowca. Ponadto zastosowanie specjalnie modyfikowanej powierzchni zewnętrznej (w przypadku marki KAPPALA jest to powłoka KAPSTONE) gwarantuje, że umywalki z takiego kompozytu są mniej podatne na zarysowania oraz bardziej odporne na  odbarwienia niż inne produkty z konglomeratów.

  Sommen 70 S
  Sommen 70 S
  Fot. KAPPALA

  Wyjątkowość w każdym calu

  Umywalki kompozytowe są wyjątkowo miłe w dotyku. W przeciwieństwie do kamienia i płytek ceramicznych, posiadają wyjątkowo gładką i ścisła powierzchnię. Z tego właśnie powodu są one bardzo łatwe do czyszczenia. Nie posiadają mikrootworów, zwanych porami, dzięki czemu są w naturalny sposób antybakteryjne. Dlatego też, w odróżnieniu od klasycznej ceramiki, często wykorzystywane są w branży medycznej. Co więcej efektownym i ekskluzywnym wyglądem umywalek kompozytowych możemy cieszyć się bez obaw przez długie lata. Są bowiem odporne nie tylko na  środki chemiczne czy codzienne użytkowanie, ale także na wysoką temperaturę (do  100°C) oraz co ważne, można je naprawiać właściwie bezśladowo (ewentualne ubytki uzupełnia się materiałem, a następnie szlifuje i poleruje). Można również, w dowolnym momencie, wypolerować całą umywalkę, by szybko przywrócić jej pierwotny blask.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.