google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 19.09.2019
  1 USD
  3.9267
  -0.0055
  1 EUR
  4.3425
  0.0006
  1 CHF
  3.9612
  0.0113
  1 GBP
  4.9062
  0.0109
  1 RUB
  0.0612
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Kamera termowizyjna i miernik cęgowy FLIR zdają egzamin u elektryka

  Gary Fisher, elektryk pracujący na własny rachunek, miał okazję przetestować „w terenie” kamerę termowizyjną FLIR C3 i miernik cęgowy CM174

  Gary Fisher, elektryk pracujący na własny rachunek, miał okazję przetestować „w terenie” kamerę termowizyjną FLIR C3 i miernik cęgowy CM174. Była to dla niego szansa zobaczenia, jaką wartość te zaawansowane urządzenia wnoszą do jego pracy.

  W instalacjach elektrycznych prawidłowe zdiagnozowanie problemów, zanim przerodzą się w faktyczne zagrożenia, ma namacalną wartość. Jednym z urządzeń, które elektrykom przydają się szczególnie często, jest kamera termowizyjna. Jej szybkość i łatwość obsługi powodują, że jest to nieodzowne narzędzie dla specjalistów z tej branży. Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce?

  Gary Fisher wykonuje szereg różnych prac elektrycznych, m.in. z tablicami rozdzielczymi. Obszar jego pracy rozciąga się od rodzinnego miasta Milton Keynes, wzdłuż autostrady M1 na południe, aż do dzielnicy Harrow w północno-zachodnim Londynie. Działalność w branży rozpoczął jego ojciec, obecnie na emeryturze, a Gary dołączył do niego po ukończeniu szkoły.

  Identyfikacja gorących punktów w obwodach

  „Nie ma żadnej wątpliwości, że w naszym biznesie termowizja coraz śmielej sobie poczyna” – mówi Gary. „Jeszcze zanim wypróbowałem kamerę, wiedziałem, że będzie wykrywała gorące miejsca, w obwodach zużywających o wiele więcej energii niż w innych częściach układu. Nie mogłem się doczekać, kiedy będę mógł wypróbować FLIR C3”.

  Pierwsze, co rzuciło się Gary'emu w oczy, to wielkość C3 (125 × 80 × 24 mm). Jak stwierdził: „Wyglądała jak zwykła komórka, łatwo się pomylić”. Urządzenie jest niewielkie i lekkie (130 g), bez problemu mieści się w kieszeni z przodu kombinezonu.

  Gary dodaje: „Obsługa kamery to kaszka z mleczkiem”. „Nigdy wcześniej nie używałem kamery termowizyjnej, a tu wystarczy ją nakierować i włączyć. 3-calowy ekran dotykowy wyświetla obraz o zadziwiająco dobrej jakości”.

  Obrazy z kamery podczerwonej FLIR C3 i termowizyjnego miernika cęgowego FLIR CM174 stanowią wizualną pomoc, która wskazuje elektrykom dokładną lokalizację potencjalnych problemów
  Obrazy z kamery podczerwonej FLIR C3 i termowizyjnego miernika cęgowego FLIR CM174 stanowią wizualną pomoc, która wskazuje elektrykom dokładną lokalizację potencjalnych problemów

  Raporty z obrazami ostrymi jak brzytwa

  C3 jest wyposażona w opatentowaną przez FLIR technologię MSX® poprawy obrazu w czasie rzeczywistym, ułatwiającą znajdowanie problematycznych lokalizacji. Ponadto, zastosowany w C3 detektor o rozdzielczości 4800 pikseli rejestruje i wyświetla nawet nieznaczne wahania rozkładu ciepła, a wbudowane oświetlenie robocze i latarka oświetlają ciemne obszary, w których elektrykom często zdarza się pracować.

  „Łatwo jest dostrzec obiekty i rozgrzane obszary, ponieważ są wyjątkowo wyraźne i szczegółowe. Dzięki temu mogę szybko zlokalizować miejsca, gdzie muszę interweniować” – mówi Gary. „Takie urządzenie przydaje się każdemu elektrykowi – zarówno specjaliście z uprawnieniami do pracy z wysokimi napięciami w przemyśle i trudnych zastosowaniach komercyjnych, jak i zwykłemu fachowcowi wymieniającemu gniazdka i bezpieczniki po domach. Jak dla mnie, kiedy mogę dać do ręki klientowi teczkę z obrazami termowizyjnymi, które dokumentują znalezione problemy, to po pierwsze świadczy o jakości mojej pracy, a po drugie daje mi przewagę nad konkurencją”.

  C3 rejestruje obrazy pomiarowe w formacie JPEG za jednym naciśnięciem przycisku. Do tego obrazy można później przesłać do komputera przy użyciu bezpłatnego oprogramowania FLIR Tools, które pozwala na pełną analizę pól temperatury i wyznaczanie jej wartości w dowolnym punkcie obrazu, zmianę palet barwnych oraz tworzenie czytelnych, przekonujących raportów.

  Najważniejsze są nie tylko innowacyjne funkcje C3. Liczy się to, że urządzenie pozwala zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, a więc potencjalnie chroni ludzkie życie. Skrzynki bezpiecznikowe robi się z metalu m.in. dlatego, że obluzowane połączenia mogą się rozgrzewać i powodować pożary. „Właśnie temu zapobiega FLIR C3” – stwierdza Gary. „Kiedy wykonuję wstępną kontrolę, wystarczy, że skieruję kamerę na skrzynkę bezpiecznikową i od razu widzę jak na dłoni, czy jest jakieś zagrożenie i czy muszę interweniować”.

  Wizualizacja problemów z instalacją elektryczną

  Gary Fisher był wyjątkowo zadowolony z FLIR C3, a do tego miał okazję przetestować miernik cęgowy FLIR CM174 600AC/DC.

  „Kiedy się biorę do roboty, to przede wszystkim muszę wiedzieć, jaki prąd płynie po kablu, bo dzięki temu wiem, co robić” – mówi. „Kiedy słyszę buczenie albo podejrzewam, że w obwodzie jest coś nie tak, biorę CM174 i od razu widzę, co jest grane”.

  Dzięki miernikowi cęgowemu FLIR CM174 z technologią pomiaru wspomaganego podczerwienią (Infrared Guided Measurement – IGM) użytkownicy szybko i bezpiecznie identyfikują miejsca, w których występują problemy. Krótko mówiąc, problemy z elektryką można identyfikować wizualnie bez konieczności fizycznego kontaktu z tablicami, szafkami czy wiązkami przewodów i kabli, które mogą stanowić zagrożenie.

  „CM174 to w zasadzie połączenie miernika cęgowego z kamerą termowizyjną. Całkiem sprawne narzędzie” – mówi Gary. „Gdybym takie miał, to wiem, że używałbym go na okrągło”.

  Gary Fisher docenia też wąskie szczęki miernika FLIR CM174, dzięki którym może łatwo wejść między kable w skrzynkach bezpiecznikowych. Podoba mu się też wytrzymała konstrukcja, dzięki której może wrzucić miernik do skrzynki z resztą narzędzi i nie martwić się, że się uszkodzi. „Czego innego mógłby chcieć elektryk?”

  FLIR C3

  FLIR C3Obrazy pomiarowe
  Mierzenie w zakresie -10°C – 150°C dowolnego punktu na obrazie podczas analizy zarejestrowanych obrazów termowizyjnych
  Ekran dotykowy 3”
  Łatwy podgląd dzięki automatycznej orientacji
  Diodowe światło punktowe
  Może być wykorzystywane jako latarka i do oświetlania zdjęć
  FLIR Tools
  Profesjonalne oprogramowanie do raportowania dla komputerów Mac i PC
  Strumieniowanie wideo
  Odtwarzanie wideo termowizyjnego na żywo przy użyciu oprogramowania FLIR Tools
  Gwarancja 2-10
  Obejmuje części i wykonanie przez dwa lata oraz detektor przez dziesięć lat

  FLIR CM174

  FLIR CM174

  IGM™
  Moduł termowizyjny Lepton® 80 x 60, 4800 pikseli, do wizualnej identyfikacji problemów z instalacją elektryczną
  Wąskie szczęki
  Dokładne odczyty w ciasnych, trudno dostępnych miejscach
  Funkcje zaawansowane
  True RMS, LoZ, VFD Mode, Inrush i Smart Diode with Disable
  Natężenie i napięcie
  Sprawdzenie obciążenia elektrycznego, pod którym znajdują się mierzone komponenty
  Laser
  Precyzyjna lokalizacja problemów na obrazie termowizyjnym
  Akcesoria
  Możliwość rozbudowy do zakresu prądu przemiennego 3000 A, przy użyciu akcesoriów FLIR Flex

   

  Skontaktuj się z iBros technic – autoryzowanym dystrybutorem FLIR Systems w Polsce i dowiedz się więcej o kamerach termowizyjnych i miernikach FLIR!

  Źródło:
  iBros technic
  Artykuł został dodany przez firmę

  iBros technic

  Specjalizujemy się w dostawie i dystrybucji rozwiązań pomiarowych i sterujących, w projektowaniu nowych układów jak i integrowaniu istniejących już instalacji.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.