google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 23.08.2019
  1 USD
  3.9371
  0.0034
  1 EUR
  4.3572
  -0.0088
  1 CHF
  3.9876
  -0.0174
  1 GBP
  4.8050
  0.0266
  1 RUB
  0.0600
  0
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Rodzaje paliwa do ogrzania domu

  Rodzaje paliwa do ogrzania domu

  Istnieje kilka typów paliw używanych do ogrzewania budynków. Najpopularniejszy jest oczywiście węgiel, który równocześnie jest najtańszym materiałem grzewczym. Niestety węgiel wpływa negatywnie na stan środowiska, bo podczas jego spalania, do atmosfery uwalniane są szkodliwe substancje. Często stosowany jest również gaz, a w ostatnim czasie na popularności zyskały przyjazne dla środowiska, alternatywne paliwa stałe jak brykiet, albo drewno.

  Gaz

  Na ogrzewanie gazowe najczęściej decydują się osoby, które mają możliwość podłączenia się do elektrociepłowni. Mimo, że gaz jako paliwo nie jest tani, to ma wiele zalet. Sama instalacja niezbędnego osprzętu nie jest bardzo kosztowna. Ogromnym plusem ogrzewania gazowego jest to, że po pierwszym zaprogramowaniu i uruchomieniu kotła, nie trzeba go czyścić czy specjalnie doglądać. Należy on do maszyn bezobsługowych, dlatego bez problemu można zostawić dom bez nadzoru. Poza tym, potencjalne awarie tego osprzętu są niezwykle rzadkie. Dodatkowo, kotły gazowe posiadają szereg zabezpieczeń, które chronią przed ewentualnym uszkodzeniem. W zależności od rodzaju gazu, instalacja i podłączenie paliwa wygląda nieco inaczej. W przypadku gazu ziemnego, należy podłączyć się do sieci, znajdującej się blisko budynku. Gaz płynny dostarczany jest natomiast do specjalnych bojlerów zainstalowanych nieopodal domu. Montowaniem takich zbiorników zajmują się specjalistyczne firmy jak: http://tezet.pl/.

  Węgiel

  Węgiel jest najczęściej używanym paliwem stałym. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie. Niestety węgiel jako materiał palny ma wiele mankamentów. Przede wszystkim, podczas spalania do atmosfery emitowany jest dwutlenek węgla, co poważnie zanieczyszcza środowisko. Poza tym, węgiel jest surowcem nieodnawialnym, więc wraz ze zmniejszaniem się jego dostępności i ilości, cena będzie rosła. Ponad to, użytkownicy stosujący węgiel muszą regularnie czyścić kotły, dlatego, że paliwo nie spala się w stu procentach. Po każdym paleniu, z pieca należy wybrać popiół. Nowoczesne kotły spalają węgiel w 80-90%, ale piece 10-15 letnie zdecydowanie gorzej radzą sobie z tym procesem. Dodatkowo, należy pamiętać, że zapasy węgla trzeba samemu uzupełniać. W zależności od metrażu domu, w sezonie grzewczym spala się 3-5 ton węgla. Użytkownicy najczęściej wybierają węgiel drzewny, ale popularne są też odmiany węgla kamiennego (eko-groszek, groszek).

  Ekologiczna alternatywa – drewno

  Coraz bardziej popularnym paliwem staje się drewno. Trend ekologiczny skłania użytkowników do zamiany szkodliwych materiałów na te, przyjazne środowisku. Drewno jest surowcem odnawialnym i spala się niemal w 100%. Trzeba jednak pamiętać, że trzeba je odpowiednio przygotować. Najlepiej pali się drewno, które leżakuje około 2 lat. Mokry, świeży materiał nie pali się. Alternatywą jest brykiet czyli sprasowane trociny. Mankamentem tego paliwa jest konieczność jego składowania. Zapas drewna na jeden sezon grzewczy zajmuje około 6-7 m2.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.