google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 17.10.2019
  1 USD
  3.8638
  -0.0296
  1 EUR
  4.2849
  -0.0121
  1 CHF
  3.8902
  -0.0139
  1 GBP
  4.9456
  -0.0154
  1 RUB
  0.0604
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018 – internauci wybrali

  Plebiscyt Polska Architektura XXL 2018 – internauci wybrali

  Zakończyło się głosowanie internautów 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 4 kwietnia 2018 roku w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, który w lutym 2019 otworzył swoje podwoje. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.

  Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku  objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2018 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

  Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2019 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2019 i trwało do 28 lutego 2019 roku. W sumie oddano w nim ponad 25 tysięcy głosów na 109 obiektów.

  Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

  Polska Architektura 2018

  W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA.

  „Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.

  W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest
  Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Realizacja zdobyła 780 głosów.

  Na projekt domu na obrzeżach Szczecina największy wpływ miała działka – niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom założono na planie trapezu, z dostawioną do niego trójkątną dobudówką. Budynek – niczym rzeźba – z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.

  Polskie Wnętrze 2018

  W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group zdobywając 1969 głosów.

  TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach – miejsce historyczne, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją. Dodatkowo powierzone zostało im zadanie przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości – stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.

  W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię  projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów.

  Nowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną. Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, na której mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.

  Polski Krajobraz 2018

  W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek

  Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.

  W kategorii ogrody prywatne wygrał "Bambusowy pokój" w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów.

  W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu - stąd wziął się pomysł na nazwę- "Bambusowy pokój". Do podziału przestrzeni posłużyły wyniesione donice, które wydzieliły miejsce będące "salonem ogrodu". Przestrzeń została podzielona tak, by wszyscy użytkownicy znaleźli miejsce dla siebie:  dzieci - przestrzeń do zabawy, dorośli - miejsce do relaksu.

  Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane też w trakcie wystaw w całej Polsce.

  Brutalistyczny Hotel Vienna House Mokotów Warsaw

  Na hotelowej mapie Warszawy i biznesowej dzielnicy Mokotów pojawił się nowy biznesowo-lifestyle’owy hotel Vienna House ze 164 pokojami. Wysublimowany design, tętniące życiem lobby, farmerski koncept kulinarny i dbałość o doświadczenia gości to cechy, którymi chce się na niej wyróżnić. Bryła stanowi próbę przeniesienia się w lata 60-te XX wieku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z oryginalnych projektów jak np. hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.