google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 22.05.2019
  1 USD
  3.8620
  -0.0005
  1 EUR
  4.3098
  0.0043
  1 CHF
  3.8209
  -0.0026
  1 GBP
  4.8906
  -0.0132
  1 RUB
  0.0600
  0.0002
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Jak poprawnie dobrać i zamontować bramę przesuwną podwieszaną?

  Prawidłowy dobór elementów do bram podwieszanych jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo oraz prawidłowe i płynne działanie bram. Podobnie jak z bramami wjazdowymi, w zależności od potrzeb, mamy możliwość wyboru i montażu bramy jedno bądź dwuskrzydłowej. Takie bramy znajdą swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych i przemysłowych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczenia.

  Jak poprawnie dobrać i zamontować bramę przesuwną podwieszaną?

  Na co zwrócić uwagę przy systemie podwieszanym?

  Ważne jest, aby już na etapie projektowania wybrać najbardziej odpowiedni system do naszego przedsięwzięcia. Wszystkie elementy powinny cechować się wysoką jakością, ponieważ jest to warunek konieczny do prawidłowej pracy bramy przez wiele lat. Niskiej jakości wózki do szyn podwieszanych będą posiadały niestarannie wykonane łożysko, co w przypadku podwyższonej temperatury będzie skutkowało wytopieniem się smaru z łożyska, a w konsekwencji brama będzie poruszała się hałaśliwie i ciężko, natomiast w przypadku pracy w niskich temperaturach istnieje prawdopodobieństwo unieruchomienia bramy. Ważne jest, aby wszystkie elementy podwieszane były ocynkowane, co pomoże uchronić akcesoria przed korozją. Należy także zwrócić szczególną uwagę na aspekty takie jak:

  • maksymalną nośność szyny podwieszanej (maks. obciążenie na 1m długości)
  • maksymalną nośność wózka
  • typ wózka (4 -rolkowe wózki polepszają jezdność bramy)
  • rozstaw mocowań do szyny prowadzącej
  • łączenie szyny za pomocą łączników, nie mocowań
  • zamocowanie stoperów do bram na końcach szyn, aby brama nie wypadła z toru

  Montaż bram podwieszanych

  Do montażu systemu podwieszanego nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Wśród akcesoriów, które będą potrzebne możemy wyróżnić szynę do bram podwieszanych, mocowania boczne bądź górne, stopery, wózki, łączniki. Istotne jest, aby zapewnić najbardziej optymalne rozłożenie wózków.

  Zazwyczaj na jednym elemencie/bramie stosuję się 2 wózki jezdne – gdy brama jest zbyt ciężka, dokładamy 3 wózek na środku pilnując odpowiedniego obciążenia na wszystkie 3 wózki. Wózek powinniśmy zamontować w odległości 1/6 od brzegu bramy, po jednej jak i po drugiej stronie. Poprawne zamontowanie wózków zapobiega szybszemu przeciążeniu i zużyciu rolek.

  W przypadku montowania szyny 3 metrowej, zarówno w przypadku mocowania bocznego jak i górnego, należy zadbać o prawidłowy rozstaw mocowań. Najbardziej optymalną długością między uchwytami jest 75 cm, przy czym pierwsze mocowanie powinno być odsunięte od krawędzi szyny o 10 cm. Równomierne obciążenie dla wszystkich rolek oraz płynną jazdę po torze bramy zapewniamy poprzez:

  • zapewnienie pionowości i poziomości szyny oraz bramy
  • brak uskoków i prawidłowe dopasowanie szyn na łączeniach
  • odpowiednią ilość wózków oraz ich rozłożenie
  • odpowiedni dobór nośności wózka do całościowego ciężaru bramy

  Tak zamontowana brama będzie pracowała bez zarzutu przez wiele lat, a tym samym nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją i naprawą.

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.