google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 17.09.2019
  1 USD
  3.9412
  0.0296
  1 EUR
  4.3410
  0.0148
  1 CHF
  3.9649
  0.0149
  1 GBP
  4.8882
  0.0273
  1 RUB
  0.0614
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Konserwacja bram garażowych

  Gwarancją sprawnego działania bramy garażowej jest jej regularna konserwacja. Tylko wówczas może ona w pełni spełniać swe funkcje, a także służyć sprawnie przez długi czas. W jaki sposób więc należy konserwować bramę garażową? Sprawdź poniższy poradnik.

  Konserwacja bram garażowych

  1. Konserwacja i przeglądy
  2. Płynna praca skrzydła
  3. Cicha praca bramy
  4. Utrzymanie w czystości

  Konserwacja i przeglądy

  Niesprawne sprężyny, blokujące się skrzydło czy głośna praca bramy nie są powodem do wymiany całego systemu. Można je naprawić, a dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu sprawić, że awarie takie nie przydarzą się powtórnie. Ponadto niezbędne są również regularne przeglądy, podczas których sprawdzamy, czy wszystkie elementy bramy działają w pełni sprawnie. Tylko takie działania pozwolą na uniknięcie poważnych problemów wynikłych z zaniedbań. Systematyczna konserwacja oraz przeglądy umożliwiają przedłużenie żywotności i użyteczności skrzydeł drzwiowych i systemu bramy, a w efekcie pozwolą zminimalizować koszty eksploatacji i uniknąć konieczności ponoszenia dużych wydatków na nową bramę czy skomplikowaną naprawę. Warto również pamiętać, że sprawność bramy wpływa na bezpieczeństwo osoby użytkującej ją oraz osób postronnych.

  Płynna praca skrzydła

  Bramy garażowe segmentowe, uchylne i dowolnego innego rodzaju wyposażone są w skrzydła. Jednym z pojawiających się problemów może być blokowanie się ich podczas zamykania i otwierania. Dlatego też, aby zapobiec takim sytuacjom, należy systematycznie smarować ruchome elementy bramy, czyli sprężyny i zawiasy. W tym celu konieczne jest użycie specjalnych smarów (np. w spray’u) przeznaczonych do tego rodzaju zadań.

  Cicha praca bramy

  Kolejnym problemem, który możemy napotkać podczas użytkowania bramy, jest zbyt głośna praca skrzydeł. W takim przypadku warto sprawdzić, czy ruchome elementy wykonane z metalu nie uległy korozji. Jeśli tak się zdarzyło, należy je oczyścić z rdzy, a następnie zakonserwować specjalnym smarem do bram garażowych, zabezpieczającym metal przed wilgocią czy wahaniami temperatur. Warto pamiętać potem o systematycznym powtarzaniu tej czynności, aby zapobiec możliwym nawrotom korozji. Po nałożeniu środka, warto od razu kilkukrotnie zamknąć i otworzyć bramę, żeby środek lepiej wniknął w trudno dostępne miejsca. Nadmiar smaru należy usunąć.

  Ponadto warto również pamiętać o regularnym smarowaniu wspomnianym specyfikiem łańcucha, łożysk i sprężyn rolek, zawiasów oraz prowadnic. Części te wpływają na prawidłowe i ciche działanie skrzydła bramy.

  Utrzymanie w czystości

  Należy również mieć na uwadze, że właściwe utrzymanie w czystości bramy wpływa nie tylko na jej estetykę, ale także funkcjonalność. Warto w szczególności przyjrzeć się dokładnie poszczególnym elementom bramy. Nagromadzone w tego typu miejscach zanieczyszczenia mogą być przyczyną niewłaściwego działania urządzenia. Przede wszystkim należy usunąć brud z prowadnic, czyli miejsc, w których zazwyczaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Aby usunąć wspomniane nieczystości, można użyć miękkiej szczotki, suchej ścierki lub też dmuchawy albo odkurzacza. W celu zadbania o ładny wygląd zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni skrzydła, dobrze jest użyć ciepłej wody z dodatkiem delikatnego czyszczącego preparatu. To zazwyczaj wystarczy, by skutecznie pozbyć się kurzu, pyłków, osadów i innych zanieczyszczeń wynikających z codziennego użytkowania czy też pogody. Jeśli skrzydło bramy jest wyposażone w elementy ze szkła, do ich umycia dobrze jest użyć wilgotnej i miękkiej szmatki oraz płynu do mycia szyb. Należy przy tym pamiętać, żeby nie polewać wodą bramy, która jest wyposażona w jednostkę centralną, przewody elektryczne lub silnik.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.