google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 20.09.2019
  1 USD
  3.9319
  0.0052
  1 EUR
  4.3438
  0.0013
  1 CHF
  3.9668
  0.0056
  1 GBP
  4.9277
  0.0215
  1 RUB
  0.0616
  0.0004
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Uszczelnij okna, zanim nastaną chłody

  LŁ, Lange Łukaszuk logo

  Mróz, wiatr, wilgoć – przygotujmy się na ich powitanie. Mówiąc krótko: pora się pozbyć szczelin w oknach. Najlepiej zrobić to jeszcze przed jesiennym ochłodzeniem, co bardzo ułatwi zadanie.

  Jesień i zima ściśle kojarzą się z dwoma nieprzyjemnymi przeżyciami: przejmującym uczuciem chłodu i dreszczami związanymi z podwyższonymi rachunkami za ogrzewanie domu czy mieszkania.

  Sprawa jest poważna, bo opłaty mogą wzrosnąć nawet o 25-30 procent! Szczęśliwie można temu zapobiec (przynajmniej w pewnym, znaczącym stopniu). W jaki sposób? Oto zestaw niezbędnych podpowiedzi.

  LŁ

  Najpierw wnikliwa diagnoza

  Zanim kupimy coś, co pozwoli pozbyć się nieszczelności, sprawdźmy, czy nasze okna rzeczywiście wymagają takiej operacji i jaka ilość odpowiednich materiałów izolacyjnych będzie nam potrzebna.

  – Nierzadko szczeliny są efektem nieodpowiedniego montażu okien albo zużycia ich poszczególnych elementów. W takim przypadku lepszy efekt da wizyta doświadczonego montażysty i wyregulowanie ustawień – radzi Krzysztof Pacanowski, menadżer marki Wolfcraft w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

  Jeśli jednak mamy pewność, że kłopotliwe szpary trzeba uszczelnić, najpierw sprawdzamy, które miejsca na styku skrzydła okiennego i okiennicy wymagają takiego zabiegu. Jak to zrobić? Jest kilka sprawdzonych, domowych sposobów:

  • Ręka przystawiona do ramy – tam, gdzie podmuchy są wyczuwalne, trzeba użyć uszczelnienia.
  • Zapalona świeca zamiast dłoni – tam, gdzie płomień się pochyla lub gaśnie, niezbędna jest interwencja.
  • Kartka papieru – przykładamy do ramy i zamykamy okno. Jeśli kartkę można wyciągnąć bez problemu, sprawa jest jasna…

  Ważne jest też sprawdzenie, czy przypadkiem winowajcą nie jest stara, zwietrzała i skruszała uszczelka piankowa lub kauczukowa.

  Lange Łukaszuk

  Oczyścić pole działania!

  Nowej uszczelki nigdy nie nakładamy na stare! Zawsze trzeba najpierw delikatnie usunąć powłoki położone w poprzednich latach za pomocą skrobaka (nie używamy do tego celu ostrych narzędzi, by nie uszkodzić okien).

  Kolejnym krokiem jest umycie ram i skrzydeł okna ciepłą wodą oraz ich staranne odtłuszczenie. Trzeba też chwilę odczekać, aż wszystkie powierzchnie wyschną.

  Gąbki, silikony, pianki

  Całą operację warto zaplanować w ciepły, suchy dzień (minimum to temperatura 5°). To ważne przede wszystkim dlatego, że po zamontowaniu wszelkich uszczelnień trzeba okna zostawić otwarte na co najmniej pół godziny – by wszystko mogło dokładnie zespolić się ze sobą. Poza tym w takich warunkach nie wyziębimy mieszkania czy domu.

  Jakich uszczelek używać? Można klasycznych, piankowych, samoprzylepnych. W ich przypadku ważne, byśmy taśmę zabezpieczającą odklejali stopniowo, etapami. Każdy przyklejony fragment trzeba starannie docisnąć. Dobrym, skutecznym rozwiązaniem jest też posłużenie się specjalnym silikonem okiennym. W przypadku starych, drewnianych okien dobrym pomysłem jest też użycie specjalnego, polimerowego uszczelniacza.

  Wyciskamy z tuby tylko taką ilość substancji, jaka jest niezbędna, a reszta zostaje w środku gotowa do użycia za jakiś czas. Po wyciśnięciu silikonu czy innego uszczelniacza trzeba go starannie uformować – palcem lub szpachelką do tego przeznaczoną.

  Lange Łukaszuk

  Układanie wszelkich tego typu substancji jest łatwiejsze, gdy posługujemy się ergonomicznym, solidnym pistoletem do mas uszczelniających. Jak go wybrać?

  – Ważna jest wygoda posługiwania się takim narzędziem. Powinno więc mieć kołnierz obracający się o 360°, co ułatwia prowadzenie wzdłuż uszczelnianych powierzchni i dobór odpowiedniej pozycji dłoni – wyjaśnia Krzysztof Pacanowski, menadżer marki Wolfcraft w Lange Łukaszuk. – Istotne są też inne cechy: duża siła docisku, solidna budowa, ergonomiczny uchwyt (dzięki niemu praca jest mniej męcząca) i półotwarty kołnierz, ułatwiający wymianę tuby – dodaje.

  Takie narzędzie przyda się też, gdy niezbędnym okaże się wykorzystanie innych substancji. Dla przykładu w przypadku starych, drewnianych okien szparę między szybą a skrzydłem możemy uszczelnić przezroczystym silikonem (zamiast staromodnego kitu). Jego parametry izolacyjne są 5-, a nawet 6-krotnie lepsze niż kitu.

  Poważnym problemem są także przerwy między murem a ościeżnicą. Żeby się ich pozbyć, musimy sięgnąć po poliuretanową piankę montażową.

  - Pamiętajmy jednak, że ta po nałożeniu gwałtownie się rozpręża, wypełniając wszystkie puste przestrzenie, a gdy ich brakuje, wydostając się na zewnątrz. Dozujmy ją więc ostrożnie, żeby nie przesadzić – ostrzega ekspert z Lange Łukaszuk. – Kiedy zaś będzie jej za mało, nie wypełni wszystkich ubytków, a to oznacza, że wiatr będzie mógł hulać po domu – zaznacza.

  Źródło:
  LŁ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.
  Artykuł został dodany przez firmę

  LŁ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.

  Reprezentujemy w Polsce marki o światowej renomie z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Wprowadzamy produkty wysokiej klasy i innowacyjne.

  » Zapoznaj się z ofertą firmy
  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.