google

  budowa, budowa domów, chemia budowlana

  Kursy walut 23.10.2019
  1 USD
  3.8473
  0.0065
  1 EUR
  4.2778
  -0.0014
  1 CHF
  3.8887
  0.0036
  1 GBP
  4.9449
  -0.0251
  1 RUB
  0.0602
  -0.0001
  Newsletter
  Otrzymuj wiadomości o nowościach w branży
  Podaj imię i nazwisko:
  Twój adres email:
   
  Zobacz na mapie
  Chcę dodać:
  W zasięgu km

  • Separator “a po co to komu?” - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach

  Caleffi Poland logo

  Od początku swojej działalności na rynku polskim firma Caleffi przykłada ogromną wagę do aspektów związanych z usuwaniem zanieczyszczeń występujących w instalacjach. Cyklicznie publikujemy artykuły w prasie branżowej dotyczące tego zagadnienia, jak również poświęcamy dużą część naszego czasu szkoleniowego, w celu popularyzacji najnowszych rozwiązań chroniących instalacje przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń. Dzisiaj możemy śmiało mówić o sobie jako o jednym z wiodących producentów dostarczających produkty z tej dziedziny, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

  Dzisiaj chciałbym przybliżyć historię pewnej znajomości. Ze względu na ochronę danych osobowych pytającego nazwiemy Adam, odpowiadającym będę ja - Przemek (Doradca Techniczny Caleffi Poland).

  Jest rok 2014, a my jako firma Caleffi, zaczynamy naszą działalność w Polsce.

  Na jednym z pierwszych szkoleń dla instalatorów pada fundamentalne pytanie:

  Adam: Separator, a po co to komu?

  Ja: Panie Adamie, separatory zanieczyszczeń posiadają dużo wyższą sprawność usuwania zanieczyszczeń niż tradycyjne filtry. Proszę spojrzeć na wykres zdolności usuwania zanieczyszczeń przez filtry:

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  A tak wygląda ten sam wykres dla separatorów:

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Adam: No tak, ale przez lata stosowaliśmy filtry i wszystko było super, więc po co to zmieniać?

  Ja: To prawda, że dotąd stosowaliśmy filtry, ale czy wszystko było super? Czy zdarzyło się kiedyś, że był Pan wzywany do „zaciętych” zaworów termostatycznych”?

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Czy słyszał Pan, że grzejnik "nie daje" tyle ciepła ile potrzeba?

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Albo, że wymiennik jest zapchany po jednym roku użytkowania?

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Lub prawie nowa instalacja skorodowała?

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Takie właśnie problemy powodują drobne zanieczyszczenia często ferromagnetyczne, które nie mogą być usunięte przez tradycyjne filtry. Również elementy, które stosujemy w instalacjach, zmieniły się na przestrzeni lat (zmniejszyły się przekroje rur, wielkości wymienników itd.) stając się bardziej podatne na zanieczyszczenia. Co wtedy Panie Adamie?

  Adam: Wtedy jadę do klienta wymieniam i po problemie.

  Ja: Ale to jest tylko “gaszenie pożaru” a nie usunięcie jego przyczyny. Dużo lepiej jest zapobiegać niż usuwać skutki. A czy to nie jest tak, że pracę dziś zdobywa się z polecenia i warto mieć dobrą reputację na rynku?

  Adam: No tak, pokaż Pan ten filtr.

  Ja: Separator!

  Adam: Niech będzie - separator.

  Ja: Proszę.

  Adam: Ale ta siatka w tym filtrze to przecież nic nie zatrzyma, te oczka są za duże. 

  Ja: W separatorze! Ten element nie ma służyć zatrzymaniu zanieczyszczeń, tylko wspomóc ich grawitacyjne opadanie. Bo właśnie w ten sposób działa separator. Zanieczyszczenia opadają grawitacyjnie do dużej komory gromadzenia, skąd można je usunąć przy pomocy zaworu spustowego. Dodatkowo separator ma pierścień magnetyczny, który wychwytuje zanieczyszczenia ferromagnetyczne. No i jak Panie Adamie, co Pan na to?

  Separator a po co to komu? - Usuwanie zanieczyszczeń w instalacjach wykres

  Adam: Może spróbuję gdzieś to zamontować...

  Ja: Miło to słyszeć. Za kilka lat powszechne stanie się zastosowanie separatorów, a niektórzy producenci będą wręcz wymagać takich urządzeń. Jeśli chce się Pan dowiedzieć czegoś więcej o różnicach pomiędzy separatorami, a filtrami zapraszam do lektury.

  Minęło kilka lat…

  Branża instalacji sanitarnej idzie w kierunku, który obraliśmy na początku naszej obecności w Polsce. Obecnie, kolejne firmy wprowadzają do swojej oferty urządzenia do usuwania zanieczyszczeń.

  Nasze unikatowe rozwiązania do usuwania zanieczyszczeń cieszą się powodzeniem na rynku:

  DirtmagSlim®

   

  DirtmagSlim

  5451 - DIRTMAGSLIM® - Separatory zanieczyszczeń z magnesem do montażu pod kotłem.
  3/4” GZ - Ø 18 – 22. Przewody sztywne

  DirtmagClean®

  DirtmagClean®

  579 - DIRTMAGCLEAN® - Self-cleaning dirt separator filter with magnet.
  For inserting chemical additives

  Z Adamem spotkałem się po latach na targach branżowych. Ponownie powrócił temat filtr czy separator.

  Adam: Cały dzień zwiedzam stoiska innych producentów i muszę przyznać, że miałeś wtedy rację. Dziś każdy ma w swojej ofercie separatory i powoli już się w tym gubię. Mam kilka pytań do Ciebie, masz czas?

  Ja: Pewnie pytaj śmiało.

  Adam: Jak to jest w końcu z tym magnesem, czy faktycznie czym mocniejszy tym lepiej?

  Ja: Nie do końca tak jest, pamiętaj, że w przypadku tych urządzeń ogromne znaczenie ma rozwiązanie konstrukcyjne. Nasze separatory z serii Dirtmag® wyposażone są w magnesy montowane w pierścieniach na zewnątrz urządzenia. Ich zadaniem jest wspomaganie pracy samego urządzenia, które już samo w sobie ma wysoką sprawność usuwania zanieczyszczeń. W innych rozwiązaniach możesz odnaleźć bardzo silne magnesy ze względu na to,  że praca tych urządzeń w zasadzie opiera się na samym magnesie, czyli są w stanie usuwać drobne frakcje ferromagnetyczne. Inne zaś, opierają skuteczność usuwania w zależności od wielkości oczka siatki filtracyjnej. Samo słowo “separator” potrafi być dzisiaj mocno nadużywane. Często mamy do czynienia nie z separatorami, a filtrami z wkładem magnetycznym. My nazywamy rzeczy po imieniu. Jeśli chcesz mieć separator i filtr to również go u nas znajdziesz:

  DirtmagPlus®

  DirtmagPlus®

  5453 - DIRTMAGPLUS® - Multifunction dirt separator with filter

  Adam: Powiedz mi w takim razie, jak wybrać dobry produkt?

  Ja: Oczywiście wybierz nasz /śmiech/. Zdaję sobie sprawę, że każdy z przedstawicieli powie „mój jest najlepszy”. Warto czasem zwrócić uwagę, co poza produktem oferuje ci dany producent. I nie mówię tu o „prezencie do zakupu”. Pokażę Ci na naszym przykładzie. My jesteśmy producentem, który bardzo dużą uwagę przykłada do transparentności. Byłeś w naszych fabrykach we Włoszech i widziałeś, jak powstają na przykład korpusy Dirtmagów z polimeru.

  Adam: W hali obróbki tworzyw sztucznych w wtryskarkach?

  Ja: No właśnie. Na magazynach mogłeś zobaczyć skąd pochodzą polimery do produkcji. Na stanowiskach montażowych widziałeś, jak testuje się produkty, a w automatycznym magazynie -  jak kompletowane jest zamówienie.

  Adam: To prawda.

  Ja: Nasze materiały techniczne przygotowywane są w taki sposób, aby podać jak największą ilość informacji, ale również, aby dać Ci odpowiedzi na pytania, których szukasz. To nie tylko karty techniczne produktów, ale również publikacje  w prasie branżowej, jak również w serwisach społecznościowych. Jeśli masz dodatkowe pytania zawsze możesz zadzwonić do naszego działu technicznego. W naszym katalogu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do każdej instalacji od małych domków jednorodzinnych do ogromnych centrów handlowych.

  Adam: To prawda. Ale wiesz, czasem ten mniej znany bez wsparcia - kusi ceną, a przecież chyba też działa.

  Ja: No właśnie, chyba. Podam Ci prosty przykład: marnej jakości samochód z jakiejś chińskiej fabryki też ma cztery koła i jedzie, a jednak wybierzesz ten znanej marki, która jednocześnie oprócz znanego logo oferuje także bezpieczny i sprawdzony produkt, często inżynieryjnie będący kilka długości przed konkurencją.

  Adam: No w sumie racja.

  Ja: A właśnie czy widziałeś już nowy film w serwisie youtube przedstawiający jak pracuje separator Dirtmag®?

  Adam: Powinniście wyprodukować takie urządzenie normalnie pracujące w instalacji. Tak, aby użytkownik widział zabrudzenia.

  Ja: Dobry pomysł. Poddam go w dziale technicznym.

  ...no i wyprodukowaliśmy:

  Urządzenie filtrujące z magnesem Caleffi XS

  Urządzenie filtrujące z magnesem Caleffi XS®,  które dzięki specjalnej konstrukcji pozwala na sprawdzenie stopnia zabrudzenia wkładu filtracyjnego.

  Reklama sponsorowana: Zamów reklamę
  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność portalu
  wymień swoją przeglądarkę na nowszą wersję.