Artykuł Dodaj artykuł

Dofinansowanie do kredytu na budowę domu jednorodzinnego: szansa na własny dom niższym kosztem

W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących budownictwa mieszkaniowego każdy, kto planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego jednorodzinnego domu, staje przed wieloma dylematami i musi odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:  

W obliczu zmieniających się przepisów dotyczących budownictwa mieszkaniowego każdy, kto planuje w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego jednorodzinnego domu, staje przed wieloma dylematami i musi odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

Kiedy wziąć kredyt hipoteczny?

Od 2014 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy, dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych. Ubiegający się o finansowe wsparcie banku będą musieli posiadać 10% wkładu własnego do kwoty zaciąganego kredytu. Ci, którzy spełnią nowe wymagania banków, mają przed sobą szeroki wachlarz ofert kredytowych. Bogactwo produktów o różnym poziomie marż i oprocentowania, dostępnych w opcjach z ubezpieczeniem lub bez oraz na różne okresy spłaty, pozwalają na znalezienie oferty spełniającej oczekiwania najbardziej wymagających.

Jednak wobec tych zmian, wielu potencjalnych kredytobiorców będzie miało utrudniony  dostęp do kredytów, co może znacząco opóźnić plany budowy własnego domu. Mimo to, istnieje wiele ciekawych sposobów na budowę domu stosunkowo niskim kosztem.

Mieszkanie dla Młodych?

W parlamencie wciąż trwa debata nad tym, czy nowy program powinien również objąć kredyty na budowę domów. Politycy zapowiadają, że Mieszkanie dla Młodych będzie wspierał nie tylko zakup mieszkania z rynku pierwotnego, ale także kupno lub budowę domu jednorodzinnego. Zgodnie z aktualnymi informacjami, jednym z proponowanych założeń będzie zastąpienie bezpośrednich dopłat ulgą, w postaci odpisu podatku VAT.

Deklaracje polityków zweryfikuje ostateczny tekst ustawy, który zostanie upubliczniony już wkrótce. Niemniej jednak program pozostaje ciekawą alternatywą dla osób już teraz planujących budowę domu i opracowujących swój budżet.

Czy opłaca się budować dom efektywny energetycznie?

Koszt budowy standardowego domu może wydawać się niższy, niż budynku spełniającego wysokie standardy energetyczne. Należy jednak zwrócić uwagę, że są to tylko faktyczne koszty budowy, natomiast nie wspomina się o dalszych kosztach użytkowania, które w tym przypadku diametralnie się różnią. Z analiz przeprowadzonych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE) wynika, że domy o wysokim standardzie energetycznym mogą oznaczać dla właścicieli rachunki nawet o 40% niższe, niż w przypadku budynków standardowych, co przekłada się na długoterminowe oszczędności na zużyciu energii.

Wybór budowanego domu jest kwestią indywidualną, jednak od 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące budownictwa jednorodzinnego. Zgodnie z nimi, wszystkie nowo budowane domy jednorodzinne, będą musiały być domami o niemal zerowym zużyciu energii.

Dofinansowanie za energooszczędność?

W przypadku podjęcia decyzji o budowie domu energooszczędnego, można ubiegać się o uzyskanie dofinansowania do budowy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przewiduje dwa możliwe poziomy dopłat:

• Niższy – spełnienie standardu NF-40 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 30 000 zł

• Wyższy – spełnienie standardu NF-15 i uzyskanie dopłaty na poziomie do 50 000 zł

Aby dom spełniał standardy energooszczędności, musi być odpowiednio zaprojektowany i zbudowany z wykorzystaniem właściwych materiałów. Niezbędne jest do tego posiadanie fachowej wiedzy.

Dodatkowe możliwości?

Osoby planujące budowę domu, stoją  w tej chwili przed ciekawą szansą na uzyskanie dodatkowego wsparcia. 2 września b.r. ruszył konkurs Saint-Gobain i KAPE, „Zbuduj z nami komfortowy dom”, przeznaczony dla właścicieli działek budowlanych, którzy są członkami co najmniej trzyosobowych rodzin z dzieckiem, planują budowę domu i są otwarci na rozwiązania ograniczające zużycie energii. Nagrodą główną w konkursie są materiały do wykończenia budowy domu w stanie deweloperskim, produkowane przez Grupę Saint-Gobain w Polsce. Oprócz tego zwycięzcy będą mogli liczyć także na przygotowanie profesjonalnego projektu architektonicznego budynku, wsparcie w uzyskaniu dofinansowania NFOŚiGW oraz kompleksowe doradztwo w trakcie całego procesu budowy. By wziąć udział w konkursie, wystarczy opisać swój wymarzony dom  i podać motywy, które skłoniły nas do budowy budynku energooszczędnego w standardzie NF-15.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie Multi-Comfort: www.multi-comfort.pl