Artykuł Dodaj artykuł

Modne pokrycia z blachy

29-03-2019, 01:00

PRUSZYŃSKI logo

Trendy w budownictwie nie zmieniają się wprawdzie co sezon, ale utrzymują się przez kilka, a czasem nawet kilkanaście lat. Od pewnego czasu – wraz z nastaniem mody na budownictwo energooszczędne – króluje minimalizm. Na topie są więc proste formy geometryczne, oszczędność detali lub ich całkowity brak, a także stonowana kolorystyka zbliżona do naturalnych barw otoczenia i materiałów. Dlatego coraz częściej w polskim krajobrazie pojawiają się budynki z dwuspadowymi dachami, krytymi płaskimi pokryciami w szarym kolorze. To kwintesencja obecnie panujących trendów.

Blachodachówka panelowa REN Blachy Pruszyński

Blachodachówka panelowa REN Blachy Pruszyński

Forma pokrycia
Wśród pokryć dachowych bardzo popularne są blachodachówki. Nic dziwnego, ponieważ ten materiał łączy w sobie wysoką jakość w dobrej cenie. Poza tym jest na tyle uniwersalny, że doskonale nadaje się na dachy budynków zarówno nowo wznoszonych, jak i tych remontowanych. Poza podstawowymi zaletami blachodachówek – niewielkim ciężarem, różnorodnością modeli i łatwą dostępnością – pokrycie to jest oferowane również w wersji płaskiej (na przykład blachodachówka płaska IRYD Blachy Pruszyński).  Swoim nowatorskim kształtem doskonale wpisują się one w nowoczesną i przemysłową zabudowę, ale także w bardziej tradycyjną architekturę. Na połaci dachu dają one efekt pokrycia gładkiego, niemal pozbawionego przetłoczeń. Płaskie modele blachodachówek można ułożyć bez przesunięcia przetłoczeń lub też na mijankę - z przesunięciem  przetłoczeń w kolejnych rzędach. Wszystko zależy od tego, jaki efekt ma być osiągnięty.

Po długim okresie niełaski wraca do gry blacha płaska. Z roku na rok kryje się nią coraz więcej dachów budynków o ponadczasowej i minimalistycznej architekturze. Popularne są pokrycia z blachy ze stali ocynkowanej łączonej na rąbek stojący. Zależnie od zamierzonego efektu i zastosowanej formy materiału (panele, arkusze, pasy, łuski) można sprawić, że dach będzie przyciągał uwagę lub też stanie się tłem dla elewacji. Architekci sięgają również po nieszablonowe, efektowne rozwiązania, jakimi są na przykład wykończenia tą samą dachową blachą płaską jednej lub dwóch stron elewacji.

Blachodachówka panelowa OPTIMA Blachy Pruszyński

Blachodachówka panelowa OPTIMA Blachy Pruszyński

Kolor blachy

Od kilku sezonów niezmiennie na topie są szare dachy. Szary uchodzi za kolor klasyczny, elegancki, a zarazem uniwersalny. Ta na pozór nieciekawa barwa zaskakuje różnorodnością odcieni. Dlatego ten neutralny kolor doskonale wpisuje się w otoczenie każdego domu. Wszystkie odcienie szarości idealnie komponują się z każdym innym kolorem. Sprawia to, że szary dach pasuje zarówno do architektury o formach mocno zakorzenionych w tradycji (na przykład blachodachówka panelowa REGLE Blachy Pruszyński) jak i nowocześniejszych (np. blachodachówka REN Blachy Pruszyński).

Szara barwa jest naturalna dla stali ocynkowanej, z której wykonuje się blachodachówki i blachę płaską. Jednak kolor nadaje się im przez naniesienie powłoki organicznej - poliestrowej, polimerowej lub poliwinylowej. Stąd te [pokrycia z blachy różnią się między sobą nie tylko trwałością, ale także stopniem połysku i strukturą. Mogą być gładkie, błyszczące, bez połysku, metaliczne, lekko chropowate, z wytłaczaną strukturą.

Blachodachówki i blachę płaską można kupić w kilkunastu podstawowych kolorach, wśród których zawsze znajdują się dwa-trzy odcienie szarości. Dodatkowo na indywidualne zamówienie możliwy jest dobór koloru z palety RAL lub specjalnie stworzonej przez producenta. Te ostatnie są przygotowane tak, aby wśród nich znalazły się zarówno klasyczne, jak i te bardzo współczesne, modne odcienie.

Panel dachowy REGLE Blachy Pruszyński

Panel dachowy REGLE Blachy Pruszyński

Jakość ponad wszystko

Niezależnie od modelu i koloru, ważna jest jakość pokrycia. Dostępne często w promocji, w atrakcyjnej cenie modne pokrycia z blachy powinny zachować niezmienione właściwości przez okres udzielanej gwarancji. Pokrycie z blach powlekanych po wielu latach może się w niewielkim stopniu odbarwić pod wpływem działania promieniowania UV, lecz cały dach powinien zachować intensywność koloru, niezależnie od tego, czy jest jasny, czy ciemny.

Źródło: PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

Artykuł został dodany przez firmę

PRUSZYŃSKI Sp. z o.o.

Firma Blachy Pruszyński, największy polski producent stalowych pokryć dachów i elewacji, dostosowując swoją ofertę do wymogów architektów oraz oczekiwań klientów, każdego roku rozszerza asortyment oferowanych produktów.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły