Artykuł Dodaj artykuł

Czy warto palić ekogroszkiem?

13-08-2019, 02:00

Paliwo stałe, jakim jest ekogroszek, jest dostępne właściwie w każdym składzie opału. Jeszcze nie tak dawno uważany za odpad, paliwo gorszej jakości, dzisiaj coraz wyraźniej konkuruje z węglem. W porównaniu z nim jest przede wszystkim tańszy, a poza tym pozostawia mniej zanieczyszczeń i jest bardziej ekologicznym źródłem energii.

Czy warto palić ekogroszkiem?

  1. Krótka historia ekogroszku
  2. Na co zwracać uwagę przy kupnie ekogroszku?

Krótka historia ekogroszku

Ekogroszek jeszcze do niedawna był postrzegany jako odpad po wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego. Uważano, że drobne jego cząsteczki nie nadają się do palenia w piecu, są mniej kaloryczne. Grubszy miał po węglu sprzedawano więc tanio (i to się na szczęście nie zmieniło) jako paliwo gorszej jakości. Na szczęście rynek dość szybko zorientował się w możliwościach opałowych ekogroszku i zaczął się do niego dostosowywać. Z czasem powstały urządzenia wykorzystujące jako materiał opałowy właśnie tę drobniejszą odmianę węgla. Podczas prac na ekogroszkiem okazało się, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne dla środowiska, pozostawiające po sobie bowiem mniej zanieczyszczeń niż tradycyjny węgiel. Nic dziwnego, że obecnie ekogroszek ma w swojej ofercie prawie każdy skład opału.

Na co zwracać uwagę przy kupnie ekogroszku?

Ekogroszek to bardzo ekonomiczny materiał opałowy. Stosunek ceny do jakości naprawdę zaskakuje w tym przypadku. Opał pali się długo, daje wiele ciepła, pozostawia niewiele zanieczyszczeń i spieków. Jeśli zdecydujesz się na automatyczny kocioł retortowy to właście cały proces możesz w pełni zautomatyzować. Jedyne, co musisz zrobić, to raz na kilka dni usunąć popiół i uzupełnić podajnik. Ekogroszek jest jednak wyjątkowym rodzajem materiału opałowego. W związku z czym wymaga on określonych ustawień pieca i dostosowania zakupionego ekogroszku do konkretnego urządzenia, w którym ma być spalany. Nie warto oszczędzać na kaloryczności produktu oraz godzić się na ekogroszek z większą zawartością wody, ponieważ najprawdopodobniej nie ulegnie on wtedy całkowitemu spaleniu lub konieczne będzie użycie większej jego ilości, niż ta, która została przewidziana. Jakość produktu bardzo wyraźnie przekłada się tutaj na moc grzewczą, dlatego warto wybierać produkty o następujących parametrach:

  1. kaloryczności równej lub większej niż 24MJ/kg,
  2. zawartości siarki równej lub mniejszej niż 1%,
  3. zawartości wody równej lub mniejszej niż 12%,
  4. zawartości substancji niepalących równej lub mniejszej niż 12%,
  5. spiekalności RI mniejszej niż 10,
  6. granulacji na poziomie 5-25 mm.

Podobne artykuły