Artykuł Dodaj artykuł

Kiedy warto zainteresować się ogrzewaniem elektrycznym?

06-09-2019, 02:00

Kiedy warto zainteresować się ogrzewaniem elektrycznym?

Ogrzewanie elektryczne jest uznawane za bardzo drogie i kompletnie nieopłacalne. Większość ludzi unika tej formy ogrzewania w obawie przed wysokimi kosztami, choć często nie jest to do końca uzasadnione. Co prawda, ze względu na ceny energii elektrycznej, ogrzewanie dużych powierzchni lub nawet mieszkań i domów jednorodzinnych prądem może być dość drogie, to często znajduje to swoje zastosowanie. W wielu przypadkach jest to nawet jedyna, dostępna opcja, więc warto się tym zainteresować.

Ogrzewanie elektryczne, a ogrzewania węglem lub drewnem

Aktualne ceny energii z pewnością nie zachęcają do tego, aby inwestować w instalacje grzewcze, które bazują na tym źródle energii. Jednak nie było tak zawsze, gdyż jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu, ceny prądu były na tyle niskie, w stosunku do cen węgla, drewna, lub gazu, że opłacało się budować instalacje wykorzystujące elektryczność. Co prawda bieżące rachunki za prąd były wyższe od cen innych źródeł energii, jednak biorąc pod uwagę to, że instalacje elektryczne nie wymagają zamontowania pieca oraz budowania kotłowni, w ogólnym rozrachunku nie wychodziło to znacząco drożej, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę kilkuletni okres. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że taki typ ogrzewania nie wymaga kompletnie żadnej atencji, takiej jak pilnowanie ognia lub konserwowanie i czyszczenie pieca. Wystarczy włączyć termostat, a grzejniki zaczną dawać ciepło. Taka wygoda wcale nie była tak droga jak teraz. W niektórych przypadkach ta zasada nadal może obowiązywać. Jeśli chce się ogrzewać przez cały sezon duże pomieszczenie, to przeważnie inwestowanie w instalację bazującą na węglu będzie bardziej opłacalna, ale są też sytuacje, w których ogrzewanie elektryczne będzie się sprawdzać o wiele lepiej.

Kiedy warto wykorzystać ogrzewanie elektryczne?

Wykorzystanie grzejników elektrycznych jest bardzo łatwe i praktyczne. Jest to ich wielka zaleta, gdyż są one mobilne i można je dowolnie przestawiać. Biorąc pod uwagę, że producenci oferują grzejniki o różnej mocy, można także łatwo wybrać taki grzejnik, który będzie odpowiadał ogrzewanej powierzchni. Zdecydowanie się na ogrzewanie takim mobilnym grzejnikiem, może być opłacalne wtedy, gdy ma się do ogrzania niewielką powierzchnię. W takich sytuacjach montaż całej instalacji bazującej na piecu może być zbyt kosztowny, aby to miało sens. Wymaga to bowiem wygospodarowania pomieszczenia na piec, budowę komina, zakup samego pieca oraz osprzętu do niego, które kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych, a także zakup grzejników. Są to bardzo wysokie koszty.

Bazowanie na ogrzewaniu elektrycznym może więc opłacać się w przypadku:

  • Małych mieszkań
  • Niewielkich domów jednorodzinnych
  • Domków letniskowych
  • Garaży i komórek
  • Poszczególnych pomieszczeń w większych budynkach

Jak widać, pozornie droższe ogrzewanie elektryczne, także może się niekiedy opłacać.

Podobne artykuły