Artykuł Dodaj artykuł

Taśma produkcyjna. Rewolucyjny wynalazek wymagający wsparcia

Ponad sto lat temu narodziło się jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć światowego przemysłu – taśma produkcyjna.

Ponad sto lat temu narodziło się jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć światowego przemysłu – taśma produkcyjna. Rozwiązanie opracowane przez Henry’ego Forda szybko zmieniło nie tylko jego fabrykę samochodów, ale całą światową gospodarkę. Dziś z pomysłu korzystają tysiące zakładów, które opracowują system produkcji taśmowej idealnie dopasowany do własnych potrzeb. Z pomocą przychodzą im unikalne konstrukcje specjalne, pozwalające na organizację bezpiecznych i komfortowych stanowisk pracy, także tych na wysokości. Przykładem jest firma EMS PreCab – producent kabin do luksusowych wycieczkowców, która podjęła współpracę ze specjalistami firmy KRAUSE.

Jezdna platforma robocza do linii montażowej KRAUSE
Jezdna platforma robocza do linii montażowej KRAUSE

Jezdna platforma robocza do linii montażowej
KRAUSE

Wynalazek, który zrewolucjonizował świat!

Wynalezienie taśmy produkcyjnej uznawane jest za początek jednej z największych rewolucji przemysłowych. Twórcą wynalazku był Henry Ford, który jako pierwszy na świecie wprowadził system produkcji oparty na ruchomej linii montażowej. Wbudowana w podłogę taśma sunęła z prędkością dwóch metrów na minutę, a czas potrzebny na montaż auta skrócił się z 12 godzin do zaledwie 1,5! Ruchoma linia zmieniała świat w błyskawicznym tempie, zapewniając coraz więcej tańszych towarów. Dziś, w oparciu o linie montażowe działają zakłady przemysłowe w przeróżnych branżach, a sama taśma produkcyjna nie kojarzy się już wyłącznie z tanimi towarami, dostępnymi dla masowego odbiorcy. W tym systemie działa na przykład firma EMS PreCab, specjalizująca się w produkcji prefabrykowanych kabin dla luksusowych statków wycieczkowych.

System produkcji taśmowej wymagający indywidualnego wsparcia

MEYER WERFT to niemiecka stocznia znana z produkcji ekskluzywnych statków wycieczkowych. W 2007 roku powołała do życia firmę EMS PreCab GmbH, której głównym zadaniem jest dostarczanie gotowych kabin do projektowanych i wytwarzanych przez siebie statków. Produkcję wyróżniają wysokiej jakości komponenty oraz innowacyjny system wytwórczy oparty na ruchomej linii montażowej Flowline o szerokości 10 metrów i długości aż 96 metrów. Zastosowane rozwiązanie z jednej strony pozwala na szybszy, bardziej efektywny proces wytwarzania kabin o najwyższym standardzie jakości, ale z drugiej – wymaga szytych na miarę rozwiązań w obszarze organizacji procesu produkcyjnego. Wyzwanie stanowi między innymi zapewnienie ergonomicznych stanowisk roboczych dla poszczególnych pracowników wykonujących swoje zadania przy linii. Warto podkreślić, że część stanowisk musi zagwarantować komfortowe i bezpieczne prace na wysokości, które – z uwagi na organizację produkcji oraz rozmiar wytwarzanych kabin – są w fabryce EMS PreCab codziennością. Jej przedstawiciele zwrócili się o pomoc w opracowaniu optymalnych rozwiązań do konstruktorów KRAUSE, specjalistów w projektowaniu i produkcji unikalnych konstrukcji do pracy na wysokości. Jakie były efekty ich współpracy?

Cel: zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa

Zadanie postawione przed przedstawicielami KRAUSE nie było łatwe. Chodziło o opracowanie konstrukcji, która zagwarantowałaby pracownikowi wygodny dostęp do montowanej kabiny, a jednocześnie mieściłaby się na taśmie produkcyjnej, której znaczna powierzchnia zajmowana była przez samą kabinę. Wybór zespołu projektowego padł na jezdną platformę roboczą o lekkiej budowie i kompaktowych wymiarach.

– Trudność zadania polegała jednak na tym, że konstrukcja gwarantowała dostęp jedynie do wybranej strony kabiny a, z uwagi na ograniczoną przestrzeń na taśmie, nie można jej było dowolnie przesuwać. Z tego samego powodu nie można też było ustawić kolejnej platformy. Rozwiązaniem okazało wykorzystanie takiej samej konstrukcji, jednak opartej na dwóch wzdłużnych osiach rolek jezdnych. Jedna para – osadzona na linii montażowej, może zostać zablokowana, druga natomiast – osadzona na podłożu stałym, pozwala konstrukcji poruszać się zgodnie z ruchem taśmy. Takie rozwiązanie zapewniło pracownikom bliski dostęp do kabiny. Dzięki odpowiednio wzmacnianej budowie rolek wyposażonych w hamulec, zachowana została maksymalna stabilność platformy, a tym samym bezpieczeństwo i wygoda w trakcie prowadzonych prac – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.

Wymagania specjalne w trosce o wygodę

Z uwagi na zróżnicowany wzrost pracowników oraz potrzebę dostosowania położenia platformy do prac na różnym poziomie, klient oczekiwał możliwości szybkiej zmiany jej wysokości.

– Zaproponowaliśmy rozwiązanie oparte na łatwej w użyciu korbie ręcznej, która dla wygody monterów znajduje się z dwóch szczytowych stron konstrukcji. Z tych stron zapewnione jest też wejście na platformę – służy do tego lekka drabina zawieszana na odpowiednich poręczach. Na życzenie klienta na balustradach zamocowane zostały funkcjonalne półki na narzędzia, zintegrowane z hakami do zawieszania pojemników lub wiadra - wyjaśnia ekspert KRAUSE.

O bezpieczeństwo użytkowników przebywających na platformie dbają samozamykające się drzwi wahadłowe oraz system barierek ochronnych z listwą przypodłogową i listwą na poziomie kolan. W konstrukcji zastosowano także szereg rozwiązań, np. odpowiednio dopasowany profil gumowy oraz listwa chroniąca, które zabezpieczają poszycie kabiny podczas wykonywanych prac.

Produkcja oparta na taśmie montażowej to z pewnością jedno z największych osiągnięć technologicznych w przemyśle. Aby jednak ten system produkcji się sprawdził, należy starannie podejść do organizacji stanowisk roboczych. Tylko wtedy zapewnimy pracownikom ergonomię i bezpieczeństwo prac wykonywanych przez niemal cały roboczy dzień.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły