Artykuł Dodaj artykuł

Pakiet klimatyczny „Fit for 55” daje nowy impuls do wykorzystania drewna w budownictwie

W połowie lipca br. Komisja Europejska opublikowała pakiet regulacyjny „Fit for 55”, który jest ważnym krokiem w dążeniu do neutralności klimatycznej.

PDD logo

W połowie lipca br. Komisja Europejska opublikowała pakiet regulacyjny „Fit for 55”, który jest ważnym krokiem w dążeniu do neutralności klimatycznej. Dla branży budowlanej najistotniejsze aspekty pakietu to objęcie budownictwa unijnym systemem handlu emisjami (EU ETS) oraz wprowadzenie mechanizmu granicznego podatku węglowego (CBAM). Eksperci Polskich Domów Drewnianych podkreślają, że wprowadzone zapisy mogą przyczynić się do większej promocji drewna w budownictwie.

14 lipca br. Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków i zmian prawnych zwany „Fit for 55” dostosowujący politykę Unii Europejskiej do celu obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku (w porównaniu z poziomem z 1990 roku). Przyjmując „Fit for 55” UE zobowiązuje się znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach gospodarki, w tym w budownictwie.

Rozszerzenie rynku uprawnień do emisji CO2 na budownictwo

Jednym z elementów „Fit for 55” jest rozszerzenie unijnego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla również na budownictwo. Argumentem leżącym u podłoża tego rozszerzenia jest fakt, że sektor budownictwa w całości cyklu życia budynków (tj. wytworzenia materiałów budowlanych, procesu budowy, użytkowania oraz rozbiórki) odpowiada za 40% zużytej energii oraz za 36% emisji gazów cieplarnianych1 w UE.

– Budownictwo odpowiada za wyższy procentowo udział emisji CO2 do atmosfery niż m.in. transport czy przemysł. Źródłem tego jest masowość stosowania betonu, stali i innych wysokoemisyjnych materiałów budowlanych, do wytworzenia których konieczne są duże nakłady energii. Drewno w tym zestawieniu jest na przeciwnym biegunie. Wykorzystując konstrukcje drewniane, szczególnie z zastosowaniem prefabrykacji, jesteśmy w stanie spełnić zakładane poziomy redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jak wyliczyli eksperci z Bangor University w Walii jeden kilkukondygnacyjny budynek w technologii drewnianej zamiast betonowej to ponad 1,4 tys. ton CO2 mniej w atmosferze – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Zapobieganie ucieczce emisji

Drugim elementem ogłoszonym w „Fit for 55” jest wprowadzenie mechanizmu granicznego podatku węglowego (CBAM). Mechanizm ten ma uwzględniać w cenie importowanego żelaza, stali, cementu, aluminium oraz innych materiałów, których wyprodukowanie łączy się z wysoką emisją gazów cieplarnianych, dodatkową opłatę. Ma to zapobiegać tzw. ucieczce emisji, czyli przenoszeniu produkcji przemysłowej do krajów, w których nie obowiązują tak wymagające przepisy ochrony środowiska, jak te funkcjonujące w Unii Europejskiej. Mechanizm ten wspierał będzie wykorzystanie organicznych, niskoemisyjnych materiałów budowlanych, takich jak drewno, które jest naturalnym magazynem dwutlenku węgla. Dodatkowo, drewno to jedyny w pełni odnawialny materiał budowlany.

- Wytyczne Komisji Europejskiej jasno wskazują, że bez zdecydowanej zmiany podejścia do całości procesu budowy mieszkań i domów nie spełnimy zakładanych poziomów obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Tylko konsekwencja w promowaniu i upowszechnianiu konstrukcji drewnianych pozwoli nam sprostać wymaganiom zawartym w „Fit for 55” – dodaje Tomasz Szlązak.


1 https://ec.europa.eu/info/news/focus-energy-efficiency-buildings-2020-feb-17_en

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły