Artykuł Dodaj artykuł

System izolacji PAROC HVAC AluCoat T: przeciw stratom ciepła i kondensacji, z myślą o projektancie i wykonawcy

Kiedy rozmawiamy o systemach izolacji przewodów i urządzeń HVAC, zazwyczaj myślimy w kategoriach kompletności: rozwiązania niezawodnego i funkcjonalnego od A do Z, od projektu, poprzez montaż, aż po eksploatację.

Kiedy rozmawiamy o systemach izolacji przewodów i urządzeń HVAC, zazwyczaj myślimy w kategoriach kompletności: rozwiązania niezawodnego i funkcjonalnego od A do Z, od projektu, poprzez montaż, aż po eksploatację. Te cechy doskonale opisują system otulin z wełny kamiennej PAROC HVAC Section AluCoat T.

System PAROC HVAC AluCoat T to kompletne rozwiązanie obejmujące zarówno gotowe, sprawdzone na rynku produkty, jak też dedykowane akcesoria montażowe oraz narzędzia wspierające dla projektantów.

Trzon systemu tworzą otuliny z wełny kamiennej do odcinków prostych oraz kolan rurociągów. Produkty sprawdzają się przede wszystkim w charakterze izolacji termicznej i przeciwogniowej instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, ciepła technologicznego czy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Sekret ich efektywności kryje się w zastosowanych technologiach.

otuliny PAROC Hvac Section AluCoat T

Otuliny PAROC Hvac Section AluCoat T
fot. PAROC

Stop dla strat ciepła, stop dla korozji, stop dla ognia

Podstawowym zadaniem izolacji przewodów instalacyjnych jest ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię poprzez zachowanie założonej temperatury przesyłanego medium na stałym poziomie – niezależnie, czy mowa np. o rurach z ciepłą, czy zimną wodą. Wszystkie otuliny w systemie charakteryzują się bardzo niską przewodnością cieplną na poziomie 0,033 W/mK w temperaturze 10°C.

Co jednak najbardziej istotne, wykonując izolację za pomocą otulin PAROC HVAC Section AluCoat T w miejscu „klasycznych” mat, nie ma potrzeby wykonywania konstrukcji wsporczej płaszcza, który tworzyłby m.in. niepotrzebne mostki cieplne. Co więcej – płaszcza izolacji w ogóle nie trzeba uwzględniać!

Aby zapewnić skuteczną ochronę przed skraplaniem się wilgoci na wewnętrznych lub zewnętrznych powierzchniach przewodów instalacji, a co za tym idzie – ich korozją mechaniczną i biologiczną, produkty pokryte zostały specjalną, paroszczelną folią aluminiową. Wyposażona w to pokrycie otulina PAROC HVAC Section AluCoat T charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej (μ) = 200 (MV2 według EN 14303:2009).

Dodatkowym atutem w kontekście bezpieczeństwa pożarowego jest zastosowanie wełny kamiennej jako podstawowego materiału z jakiego wykonane są otuliny. Pokryte folią aluminiową produkty systemu PAROC HVAC Section AluCoat T są niepalne, tj. posiadają klasę reakcji na ogień A2L-s1,d0. Oznacza to, że nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia i nawet w warunkach pożaru rozwiniętego. Nie zapalają się, nie wydzielają płonących kropel lub cząstek i emitują bardzo ograniczoną ilość dymu, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pożarowego budynków.

PAROC Hvac Section AluCoat TPAROC HVAC Section AluCoat T
fot. PAROC
PAROC HVAC Bend AluCoat TPAROC HVAC Bend AluCoat T
fot. PAROC
PAROC Tape AluCoatPAROC Tape AluCoat
fot. PAROC

 

Produkty w systemie: otuliny PAROC HVAC Section AluCoat T i PAROC Combi AluCoat T, element kolanowy PAROC HVAC Bend AluCoat T, taśma montażowa PAROC AluCoat Tape oraz łatki samoprzylepne PAROC HVAC Dots.

System przyjazny dla wykonawcy

Zastosowanie otulin w miejsce mat izolacyjnych oznacza także szereg korzyści dla ekip instalatorskich. Po pierwsze, jest to gotowe rozwiązanie, które nie wymaga żmudnego wymiarowania i docinania – szczególnie, że otuliny PAROC dostępne są w wariantach o najwyższej na rynku długości (1200 mm).

Prefabrykowany, elastyczny element w kształcie kolana PAROC HVAC Bend AluCoat T pozwala łatwo i szybko zabezpieczyć rurociągi o zróżnicowanym kącie zagięcia. Jeśli w obszarze roboczym mamy do czynienia z przewodami o różnych wymiarach, przydatnym rozwiązaniem okaże się zaś otulina PAROC Hvac Combi AluCoat T. Elastyczna średnica wewnętrzna pozwala dopasować tę izolację w czterech zakresach grubości rur instalacyjnych: 12-18 mm, 22-28 mm, 32-38 mm lub 42-48 mm.

Prace dodatkowo ułatwia specjalna zakładka samoprzylepna przy szwie podłużnym, która z jednej strony przyspiesza montaż, a z drugiej – wzmacnia ciągłość i szczelność izolacji, dodatkowo redukując ryzyko kondensacji pary wodnej i powstawania mostków termicznych. Obwód i połączenia otulin uszczelnimy dedykowaną taśmą montażową PAROC AluCoat Tape, a wystające główki gwoździ montażowych ukryjemy gotowymi, samoprzylepnymi okrągłymi łatkami PAROC Hvac Dots.

Świetne rozwiązanie nie tylko na papierze

System otulin PAROC HVAC Section AluCoat T nie tylko świetnie sprawdza się w praktyce – konstruktorzy instalacji mogą z łatwością uwzględnić produkty w ramach realizowanych projektów. Biorąc pod uwagę sprawdzoną jakość rozwiązań, gotowe biblioteki CAD/BIM można znaleźć w programach do projektowania od czołowych producentów.

Jednym z nich jest firma Sankom z całą rodziną oprogramowania AUDYTOR służącą do obliczania projektowego obciążenia cieplnego pomieszczeń oraz określania sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną i chłodniczą budynków. Podobnie firma InstalSoft, która w ramach swojego pakietu InstalSystem oferuje narzędzia do projektowania instalacji centralnego ogrzewania oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. W obszerne biblioteki CAD dla izolacji technicznych Paroc wzbogacono także oprogramowanie Hydronicpack® firmy Fluid Desk.

instalacja izolowana otulinami PAROC Hvac Section AluCoat T [fot PAROC]Instalacja izolowana otulinami PAROC Hvac Section AluCoat T
fot. PAROC

Kompletne rozwiązanie

Narzędzia te pozwalają łatwo dobrać odpowiednie otuliny i maty z wełny kamiennej, niezależnie czy interesuje nas izolacja termiczna, akustyczna, przeciwkondensacyjna czy przeciwogniowa.

System otulin PAROC HVAC Section AluCoat T to rozwiązanie przemyślane i kompletne od A do Z. Zastosowanie wzajemnie uzupełniających się produktów od jednego producenta, których wspólne działanie zostało odpowiednio sprawdzone i udokumentowane, daje gwarancję zachowania odpowiednich parametrów oraz trwałą i bezproblemową izolację na długie, długie lata.

Artykuł został dodany przez firmę

Paroc Polska sp. z o.o.

Grupa Paroc jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.