Artykuł Dodaj artykuł

PlanRadar: Hybrydowe, zrównoważone i biofilne – takie właśnie będą domy i mieszkania przyszłości

Na przestrzeni ostatnich lat wizja idealnych domów i mieszkań wyraźnie ewoluuje.

PlanRadar

Na przestrzeni ostatnich lat wizja idealnych domów i mieszkań wyraźnie ewoluuje. Kluczowym trendem staje się funkcjonalność – we własnych czterech kątach już nie tylko spędzamy czas wolny, ale także pracujemy – oraz szeroko rozumiany wellbeing. Wśród wyróżników nowoczesnej architektury mieszkaniowej coraz częściej pojawiają się też zrównoważony rozwój oraz biofilia, a w domowych przestrzeniach ważne miejsce zajmują rośliny oraz meble z naturalnych materiałów. O tym, jakich jeszcze zmian możemy spodziewać się w kontekście nowoczesnych obiektów mieszkalnych dowiemy się z najnowszego raportu „Domy przyszłości”, przygotowanego przez PlanRadar.

W ramach badania „Domy przyszłości”, PlanRadar postanowił poszukać odpowiedzi na pytanie, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się nasza wizja domów i jak będzie ona ewoluowała w najbliżej przyszłości. Analiza powstała w oparciu o głosy ekspertów i autorytetów z dziedziny architektury z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Polski. Na ich podstawie stworzony został obraz obecnej sytuacji budownictwa mieszkaniowego na całym świecie i jego spodziewanej transformacji w nadchodzących dekadach.

Cienka granica między pracą a domem

Pandemia Covid-19 diametralnie zmieniła nasze dotychczasowe postrzeganie domu. Z dnia na dzień przestrzenie, w których mieszkamy przestały być miejscem przeznaczonym wyłącznie do odpoczynku, jedzenia i spędzania czasu z bliskimi. Restrykcyjne lockdowny zmusiły wielu z nas do przeniesienia swojego życia zawodowego i szkolnego do własnych czterech ścian. Chociaż niektóre pandemiczne obostrzenia zniknęły z naszego codziennego życia, to praca i nauka zdalna zostały z nami do dziś.

W rezultacie, w przeprowadzonym przez PlanRadar badaniu, eksperci z ponad połowy biorących w nim udział państw uznali, że kluczowym trendem projektowania przyszłości będą domy „hybrydowe”, w których mieszka się i pracuje jednocześnie. Już teraz ludziom coraz bardziej zależy na wielofunkcyjnych przestrzeniach, które w godzinach pracy można wykorzystać jako biuro, a następnie przekształcić np. w salon lub strefę relaksu. Część architektów jest także zdania, że w najbliższych dekadach będzie rosnąć zapotrzebowanie na domowe biura, czyli pomieszczenia przeznaczone wyłącznie do pracy.

– W ostatnich latach granica między domem a pracą wyraźnie się zatarła. Nasze mieszkania przestały być oazami, w których spędzamy czas wolny. Dla wielu osób stały się one centrum życia zarówno osobistego jak i zawodowego. Nie dziwi więc fakt, że coraz więc ludzi poszukuje rozwiązań, które pozwolą im rozgraniczyć obie te sfery i pomogą w osiągnięciu work-life balance, który w dzisiejszych czasach pozostaje niezwykle ważny – mówi Krzysztof Studziński, kierownik zespołu PlanRadar w Polsce.

Mieszkanie w zgodzie z naturą

Z raportu PlanRadar wynika też, że zrównoważony rozwój będzie prawdopodobnie drugim istotnym trendem w projektowaniu wnętrz w przyszłości. Co więcej, eksperci z większości biorących udział w badaniu krajów spodziewają się także wzrostu zainteresowania tzw. biofilią, która zakłada wykorzystanie roślinności, wody oraz innych naturalnych materiałów zarówno w budynkach, jak i poza nimi. Część z nich uważa, że w związku z tym wyraźnie wzrośnie znaczenie biomateriałów i kolorów opartych na naturze. Przewiduje się także, że na popularności zyskają meble z materiałów naturalnych i nadających się do recyklingu.

– Konsumenci na całym świecie są zaniepokojeni kryzysem klimatycznym. Nasze badanie pokazuje, że zdecydowanie rośnie zainteresowanie projektami, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego globalnego problemu. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome tego jaką rolę w ociepleniu klimatu odgrywają budynki, w których mieszkają. Dlatego kładą większy nacisk na to, aby ich wnętrza były przyjazne dla środowiska i neutralne emisyjnie oraz żeby reprezentowały to swoim wystrojem – komentuje Krzysztof Studziński.

Więcej na temat wyników badania „Domy przyszłości” można przeczytać tutaj.

Artykuł został dodany przez firmę

PlanRadar GmbH

PlanRadar - oprogramowanie do prowadzenia dokumentacji budowlanej, zarządzania zadaniami i eliminacji usterek. Rozpocznij za darmo!

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.