24 marca odbyło się uroczyste otwarcie Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie. Nowy budynek zastąpi dawny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, którego placówka nie kwalifikowała się do remontu.
Czy w samym środku wakacji można myśleć o edukacji? Jak najbardziej! Zwłaszcza że wielkimi krokami zbliża się powrót do szkoły …lub pracy.
Ponad 40 proc. Polaków w ostatnich pięciu latach przeprowadzało jakiekolwiek działania z zakresu termomodernizacji. Przeważnie ze względu na komfort cieplny oraz oszczędności. Z kolei największą przeszkodą w podjęciu decyzji o termomodernizacji jest jej zbyt wysoka cena. To wnioski płynące z najnowszego raportu Grupy Atlas pt. „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?”.
Znaczenie obecności roślin w otoczeniu człowieka jest nie do przecenienia. Wpływ zieleni na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne jest tak wielki, że można wręcz mówić o zielonych przestrzeniach jako o wielkich stabilizatorach. I choć kształtowanie zielonych przestrzeni powinno być zadaniem publicznym, czasem trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. I stworzyć zielony dach.
Budujesz dom w mocno wilgotnej okolicy? Myślisz o ogrodzie na dachu? Lub z innej przyczyny liczysz się ze zwiększonym obciążeniem? Do skutecznej termoizolacji przydatny będzie materiał bardziej wytrzymały i twardszy od uniwersalnego styropianu. I jest - to polistyren ekstrudowany Styrpomin XPS 30 PRO.
Płyty styropianowe składające się z dwóch warstw o różnych, ale uzupełniających się właściwościach to odpowiedź firmy Styropmin na rosnące oczekiwania co do efektywności ocieplenia domów.
Zima to okres, który uznawany jest za „przerwę” w sezonie remontowo-budowlanym. Niektóre prace zostają przesunięte na cieplejsze miesiące – tak jak np. ocieplenie ścian zewnętrznych. Termomodernizacja nie powinna być przeprowadzona kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Ale tylko wtedy gdy mówimy o pracach zewnątrz budynku. Izolację domu styropianem możemy wykonać natomiast od wewnątrz – niezależnie od pogody za oknem.
W ostatnim czasie już niemal wszędzie słyszymy o pomysłach na oszczędzanie energii w trakcie nadchodzącej zimy.
Jeśli chcesz sobie wyobrazić, jak działa termoizolacja, pomyśl o termosie, który utrzymuje temperaturę wewnątrz. Żeby to było możliwe, termos musi być szczelny. Izolacja termiczna - też, ale w tym przypadku logika skłania do pytań: przecież dom ma choćby okna czy drzwi, izolacja musi zatem być “przerwana”. Jak zatem zachować tę szczelność?
Wraz z końcem października minął termin nadsyłania prac w konkursie marki WIŚNIOWSKI pt.: „Spełnij marzenie o bezpieczeństwie”, ale głosowanie nadal trwa!
79 proc. Polaków finansuje remont domu lub mieszkania z własnych oszczędności, a co 10 konsument korzysta z kredytu gotówkowego – wynika z najnowszego badania zrealizowanego dla Grupy Atlas[1]. Polacy w dalszym ciągu wykorzystują okres wakacyjny do remontów i odświeżenia lokali. Przeszkody nie stanowią rosnące ceny materiałów budowlanych. A te poszybowały aż o 30 proc. ogółem w pierwszym półroczu br. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku[2].
Szacuje się, że termomodernizowane budynki zużywają nawet do 60 procent mniej energii. Izolacja termiczna pozwala więc na znaczne ograniczenie strat ciepła, a co za tym idzie, efektywnie przyczynia się do zmniejszenia wydatków na poczet ogrzewania.
Po kryzysie związanym z pandemią pojawiło się nowe zagrożenie. Masowy niedobór surowców, w tym szczególnie dotkliwy brak węgla i gazu powoduje rosnące koszty energii – ogrzewania oraz prądu. Eksperci ostrzegają, że problem nie zniknie, a nawet nasili się do końca roku. Z tego względu warto już teraz pomyśleć, w jaki sposób zabezpieczyć się zarówno przed wysokimi rachunkami, jak i zbliżającymi się niskimi temperaturami. Rozwiązaniem może być zadbanie o odpowiednią termoizolację domu. Dobre ocieplenie gwarantuje wiele korzyści m.in. wyraźne ograniczenie zapotrzebowania na energię i mniejsze koszty eksploatacji.
Ponad 70 proc. Polaków korzysta ze wsparcia dodatkowych osób podczas remontu – wynika z najnowszego badania „Zwyczaje remontowe Polaków” zrealizowanego na zlecenie Grupy Atlas. Boom na rynku mieszkaniowym, a także pandemia wpłynęły na decyzje remontowe Polaków. Wielu konsumentów zdecydowało się w ostatnim czasie na odświeżenie mieszkania lub całościowe wykończenie, w przypadku lokalu w standardzie deweloperskim. Prawie połowa z nich miała problem ze znalezieniem fachowca do wykonania remontu. Jak się okazuje, najtrudniej jest o specjalistów do wykonywania prac hydraulicznych, a także układania płytek czy podłóg.
Ocieplanie budynków nie jest niczym nowym. Z powodzeniem stosowane było także kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Jednak przeprowadzona wówczas izolacja, niestety, nie sprawdza się dzisiaj. Przede wszystkim ze względu na jej niskie parametry izolacyjne w stosunku do obecnie panujących standardów. Wniosek nasuwa się jeden – należy bezzwłocznie na nowo docieplić starszy budynek.