Modernizacja Planetarium w Chorzowie otrzymała tytuł Modernizacji Roku 2023 w 27. edycji konkursu Modernizacja Roku – Budowa XXI wieku. Kontrakt realizowany przez Budimex w latach 2019 – 2022 został oceniony najwyżej przez jury w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 500 inwestycji. Nagrodzono tylko 20 najlepszych z nich.
Budowa i modernizacja budynków i lokali komunalnych będzie tańsza i łatwiejsza do zrealizowania.
Termomodernizacja domu to skuteczny sposób na ciepło, oszczędność energii i czyste powietrze. Jak dobrze przeprowadzić termomodernizację z dofinansowaniem, jakie rozwiązania wybrać i jak je zamontować? Dla każdego kto szuka informacji na ten temat, wiarygodnej wiedzy dostarczy nowa, ogólnopolska kampania „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”, organizowana przez Związek POiD.
Trwają przygotowania do startu nowej kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” organizowanej przez Związek POiD. Celem kampanii jest promocja kompleksowej termomodernizacji budynków jako skutecznego sposobu na czyste powietrze, oszczędność energii i cennych zasobów. Kampania zwraca również uwagę na rolę dobrych praktyk montażowych w procesie termomodernizacji. W dniu 17 października br. odbyło się spotkanie informacyjne firm zainteresowanych udziałem w akcji.
Branża budowlana mierzy się z coraz większymi wyzwaniami ze względu na nowe regulacje środowiskowe i wymagania obniżania zużycia energii. To dobrze, bo ten trend zwiastuje rozwój i sięganie po produkty o lepszych parametrach cieplnych oraz innowacyjne rozwiązania do wykończenia domu. Ponadto programy rządowe takie jak „Czyste Powietrze”, czy dofinansowanie do kompleksowej Termomodernizacji przyczyniają się do tego, że wiele rodzin w Polsce może pozwolić sobie na życie w ciepłym i energooszczędnym domu. Tym samym to wszystko wpływa na bezpieczeństwo energetyczne i lepszą przyszłość Ziemi.
O tej zimie można krótko powiedzieć, że była... nietypowa. Gwałtowne przejścia od aury iście wiosennej do siarczystych mrozów – i z powrotem. Błyskawiczne ocieplenie, skutkujące nawet kilkunastostopniowymi wahnięciami temperatury w ciągu doby. Wreszcie – ulewy, grad oraz śnieżyce. To wszystko mogło się odbić negatywne na elewacjach wielu polskich domów i obiektów. Na jakie typowe usterki zwrócić baczniejszą uwagę? Jakie prace warto podjąć wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy?
To pierwsza tak zaawansowana modernizacja w tej stacji uzdatniania wody od 1972 roku. W I kwartale 2023 roku Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno-Komunalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Sokołowie Podlaskim podpisał kontrakt na pełnienie funkcji Inspektora Nadzoru przy inwestycji „Przebudowa stacji wodociągowej w Sokołowie Podlaskim”. Zakład zostanie zmodernizowany, co przełoży się na jakość wody oraz zrównoważone zarządzanie tym najważniejszym zasobem.
Nawet jeżeli budynek jest nieodpowiednio lub wcale nieocieplony, dodatkowa warstwa termoizolacji z włókien drzewnych pozwoli na bardziej ekonomiczne użytkowanie energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Do termomodernizacji można wykorzystać płyty elewacyjne i sprężyste maty lub zdecydować się na metodę nadmuchu sypkich włókien. Wybór sposobu aplikacji jest uzależniony od parametrów ciepłochronności ścian, jakie chcemy uzyskać.
Sezon grzewczy rozpoczęty. Niestety nieszczelne okna, drzwi czy przestarzała instalacja grzewcza nie zapewnią nam w okresie jesienno-zimowym komfortu cieplnego. Niewłaściwie ocieplony dom to duże straty ciepła, a co za tym idzie, wyższe rachunki i zwiększenie naszego śladu węglowego na Ziemi. W opisany sposób możemy tracić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.
FB Antczak zakończyła prace związane z budową nowej hali sortowni w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw w Prażuchach Nowych.
Ogrzewane niskiej jakości paliwami, słabo zaizolowane lub pozbawione ocieplenia domy to główne źródło powstawania smogu.
W ocenie ekspertów, w Polsce, co najmniej 160 tys. domów wielorodzinnych i ok. 4 mln jednorodzinnych wymaga termomodernizacji. W realizacji celu pomóc miała Długoterminowa Strategia Renowacji, która jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu. Tymczasem Polska cały czas nie przyjęła dokumentu. Branża budowlana liczy, że wkrótce się to zmieni.
Rosnące koszty ogrzewania, uchwały antysmogowe obowiązujące w niektórych województwach czy też potrzeba zwiększenia komfortu mieszkania sprawia, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o wymianie kotła czy ociepleniu domu.
Dobrze przeprowadzona termomodernizacja to skuteczny sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku, zminimalizowanie jego negatywnego wpływu na środowisko oraz inwestycja w lepszy komfort życia.
W tym roku wszyscy planujący budowę domu lub termomodernizację muszą wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik – nowe wymagania dotyczące energooszczędności budynków.