Obrzeża, krawężniki ogrodowe, palisady wytyczają i zabezpieczają ogrodowe ścieżki. Ale nie tylko.
Zagospodarowanie działki położonej na pofałdowanym terenie to oprócz dużych możliwości aranżacyjnych konieczność zabezpieczenia skarp, uskoków, czy bocznych krawędzi schodów. Zwykle używa się do tego palisad i elementów krawężnikowych.
Stanowią praktyczne zwieńczenie ścieżek, tarasów i schodów zewnętrznych, zapewniają komfortowe oddzielenie poszczególnych stref w ogrodzie, niejednokrotnie są też budulcem kwietników lub innych przydomowych konstrukcji.
Wykonując krawężnik biegnący po łuku możemy napotkać sporą liczbę „pułapek”, w które można wpaść na etapie planowania i wytyczania, a także wyboru materiałów. Ale spokojnie! Na pewno jest to zadanie pracochłonne – co nie oznacza, że trudne. Raczej wymagające precyzji i cierpliwości.
W związku z realizowanym budynkiem wielorodzinnym przy ul. Kościelnej we Wrocławiu mamy za zadanie wykonać 99 mb. ścianki berlińskiej oraz 16 mb. palisady z pali CFA.
Mała architektura ogrodowa to nie tylko altany, pergole czy donice. To także skarpy, murki, ogrodzenia, obrzeża rabat czy trawników. Wszystkie one mogą być wykonane z betonowych elementów – bloczków, palisad, gazonów, co bardzo ułatwia urządzanie ogrodu.
Elementy wykończeniowe takie jak palisady, murki czy obrzeża, choć bywają niepozorne i zwykle traktowane są jak akcesoria, stanowią istotny szczegół, który często decyduje o charakterze całej ogrodowej aranżacji. Oto kilka możliwości i pomysłów na zastosowanie ich w projektach przestrzeni wokół domu.
Brukowany taras przed domem jest konstrukcją stosunkowo prostą, jeśli dysponujemy płaską działką i zakładamy, że właśnie taka zostanie. Sytuacja nieco się zmienia, jeśli fragment działki przeznaczony na ogród ma dużą różnicę wysokości, albo jeśli z jakichś przyczyn planujemy tarasw yniesiony ponad powierzchnię terenu lub zagłębiony poniżej niej.
Choć słowo „palisada” wywodzi się od dawnej nazwy drewnianych murów obronnych, współcześnie odnosi się również do estetycznych murków działowych, pozwalających zaprowadzić ład w przydomowym ogrodzie.
Śmiało można powiedzieć, że ogród to pewnego rodzaju dzieło natury stworzone ręką człowieka z roślinności oraz różnego rodzaju dodatków. Dopełnieniem, a zarazem urozmaiceniem ogrodowego obrazu jest nie tylko perfekcyjnie ułożona nawierzchnia, ale również efektowne wykończenie powierzchni spacerowych oraz ich otoczenia. Przy pomocy elementów małej architektury – murków łamanych Grando oraz Palisady Łamanej firmy Polbruk zbudować można wyjątkowe kompozycje wzbogacające przestrzeń.
Nabrzeże Portu Stavanger zostało ogrodzone palisadowym systemem panelowym, którego najważniejszą część stanowią zaprojektowane pod ten projekt rozsuwane bramy skrzydłowe Barofor.
Tak jak codzienny strój oraz wystrój wnętrza domu, tak samo jego otoczenie pozwala nam wyrazić samego siebie oraz funkcjonować w harmonii z naszą osobowością. Wszystko ma tutaj znaczenie – dobór barw i form, odpowiednich dodatków...
Prace przy układaniu nawierzchni brukowanych podzielone są na kilka etapów. Pierwszym z nich jest wyznaczenie przebiegu ścieżek. Następnie korytowanie, czyli wykonanie w gruncie zagłębienia o kształcie odpowiadającym geometrii przyszłej ścieżki lub tarasu.
Odpowiednio dobrane rośliny, soczyście zielony trawnik, harmonijne alejki oraz wielobarwne kwiaty to podstawa przyjemnej aury w ogrodzie. Jednak, by nadać mu naprawdę oryginalnego charakteru, warto pójść o krok dalej i sięgnąć po dodatkowe elementy.
Uprzątnięcie spadających liści, koszenie trawników, pielenie grządek, przesadzanie kwiatów i krzewów - to jedne z najczęściej wykonywanych w ogrodzie prac w czasie jesiennych miesięcy.