Artykuł Dodaj artykuł

Jak prawidłowo izolować dachy skośne?

Coraz częściej myślimy o zbliżającej się zimie. Używając właściwych materiałów budowlanych, odpowiednio przygotujemy nasze domy na nadchodzące mrozy.

Coraz częściej myślimy o zbliżającej się zimie. Używając właściwych materiałów budowlanych, odpowiednio przygotujemy nasze domy na nadchodzące mrozy. Izolując dach warstwą 15 cm wełny mineralnej, możemy zaoszczędzić nawet do 50% kosztów energii.

Budując dom chcielibyśmy, aby był piękny i dobrze zaprojektowany. Coraz częściej myślimy również o tym, by był energooszczędny. Zastosowanie odpowiednich materiałów izolacyjnych zabezpieczających dom przed stratami ciepła, może przynieść domowym budżetom spore oszczędności. Jeżeli nie zdążymy przed zimą z termoizolacją całego budynku, powinniśmy zdecydować się przynajmniej na wykonanie izolacji poddasza. Warto zaznaczyć, że przez nieprawidłowo zaizolowany dach ucieka aż 40% ciepła.

Odpowiedni materiał

Istnieją różne metody rozmieszczania termoizolacji. W zależności od konstrukcji dachu oraz przewidzianej grubości materiału izolacyjnego, wełnę mineralną można układać pod, ponad oraz między krokwiami. Możliwe jest również połączenie wszystkich trzech kombinacji. Najczęściej wybieranym materiałem do izolacji poddasza jest wełna mineralna. Charakteryzuje się ona wysoką izolacyjnością termiczną oraz sprężystością. Szczelnie wypełnia ona przestrzenie między drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Dodatkowo, cechuje się wysoką klasą odporności na ogień, co przy wykończeniu poddasza jest szczególnie ważne.

Jak prawidłowo zaizolować poddasze.

Standardowo stosuje się 20-30 cm warstwy izolacyjnej. Wysokość krokwi mierzy zazwyczaj 16 cm, dlatego często potrzebne jest ułożenie drugiej warstwy wełny mineralnej pod krokwiami. Niweluje to powstawanie mostków termicznych. Najlepiej sprawdza się wtedy ułożenie jednej warstwy wełny mineralnej, dostępnej w postaci mat między krokwie, natomiast pod krokwiami zastosować można wełnę w płytach. Przycinając wełnę należy zostawić 2 cm naddatku, aby materiał po całkowitym rozprężeniu nie obsunął się pod własnym ciężarem. Poniżej termoizolacji układana jest folia paroizolacyjna. Ogranicza ona przepływ pary wodnej, która napływa z wnętrza budynku. Jej zadaniem jest również ochrona wełny mineralnej przed zawilgoceniem. Konieczne jest bardzo dokładne uszczelnienie foli paroizolacyjnej. Arkusze folii układa się z zakładami wynoszącymi ok 10 cm. Bardzo ważne jest połączenie foli między ścianą szczytowa a folią. Miejsce to musi być bardzo dokładnie uszczelnione, najlepiej taśmą dwustronnie klejącą. Zakleić trzeba też wszystkie przecięcia w folii. Na koniec, wykańczamy poddasze płytami gipsowo- kartonowymi.