Artykuł Dodaj artykuł

Lato sezonem domowych remontów

Wielu z nas, zamiast wyruszyć w wakacyjną podróż, poświęca urlop na przeprowadzenie gruntownego remontu mieszkania lub domu.

 

Wielu z nas, zamiast wyruszyć w wakacyjną podróż, poświęca urlop na przeprowadzenie gruntownego remontu mieszkania lub domu. Długie, ciepłe dni zachęcają do ocieplania i dekorowania ścian zewnętrznych, kładzenia płytek czy wymiany sprzętów. O tym, czy warunki pogodowe w okresie letnim naprawdę sprzyjają remontom budynków i na co podczas prowadzonych prac w trakcie upałów musimy zwrócić szczególną uwagę, mówi Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit.

„Zabierając się za ocieplanie budynku, malowanie balkonu, czy inne prace remontowe odbywające się na świeżym powietrzu, nie można wybrać lepszej pory roku niż lato. Najistotniejszą kwestią przy robotach plenerowych są warunki atmosferyczne. Wiosenna pogoda bywa nieprzewidywalna – może nas zachwycić ciepłymi dniami, ale jednocześnie zaskoczyć obfitymi opadami deszczu, czy nawet śniegu. Podobnie niestabilna aura panuje jesienią. Dlatego większość z nas decyduje się na przeprowadzenie głównych prac remontowych w mieszkaniu właśnie w okresie letnim” - mówi Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w firmie Baumit.

Dzięki dodatnim temperaturom i najdłuższym w roku dniom, możemy maksymalnie wydłużyć czas trwania prac na dworze i w efekcie szybciej zakończyć remont. „Możliwość pozostawienia otwartych okien przez całą dobę sprawia, że świeżo otynkowane ściany wysychają dużo szybciej. Dzięki dłuższym, letnim dniom zyskujemy więcej czasu na wykonanie prac wymagających światła dziennego” - wylicza zalety letnich prac budowlanych ekspert z firmy Baumit, producenta materiałów budowlanych

Planowanie to podstawa

„Decydując się na dokonanie zmian w naszym domu, pamiętajmy, by dokładnie obmyślić kolejność przeprowadzenia prac. Planowanie zacznijmy nawet kilka miesięcy wcześniej, mając na uwadze, że ekipy remontowe w czasie wakacji mają niezwykle napięte grafiki. Z góry należy również określić, co będzie remontowane i co trzeba kupić – dzięki temu łatwiej dokonamy obliczeń i stworzymy kosztorys prac” – radzi ekspert z firmy Baumit.

Ocieplanie budynków? Uwaga na upały!

Gdy już dokładnie zaplanujemy przebieg remontu oraz zaopatrzymy się w niezbędne do jego przeprowadzenia materiały i narzędzia, możemy rozpocząć prace. Lato to idealna pora, by pomyśleć o ociepleniu domu – pod warunkiem, że nie podejmiemy się robót w trakcie trwania największych upałów.

„Optymalna temperatura dla prac ociepleniowych waha się między +5 a +25°C. Dotyczy to zarówno powietrza, jak i podłoża, na którym montujemy system ociepleń. W upalne, letnie dni temperatura na powierzchni nagrzanych ścian może przekroczyć nawet 60°C, co znacznie pogarsza poprawny montaż systemu ociepleń. Gorące powietrze powoduje przyśpieszone odparowanie wody. Zakłóca to przebieg prawidłowego wiązania wszystkich zapraw mineralnych” – tłumaczy ekspert z firmy Baumit i dodaje – „Nie należy wykonywać prac ociepleniowych przy intensywnym, bezpośrednim nasłonecznieniu oraz silnym wietrze, gdyż ma to bardzo niekorzystny wpływ na układanie i wysychanie tynków. Słońce i wiatr powodują zbyt szybkie osuszanie zaprawy, w związku z czym dalece obniża się jej przyczepność do podłoża i końcowa wytrzymałość mechaniczna.”

Jak więc ułatwić sobie ocieplanie ścian w upalne dni i uniknąć problemów ze zbyt wysokimi temperaturami? „Najlepiej, gdy rozpoczniemy prace wczesną porą dnia, kiedy temperatury są niższe i po przerwie wznowimy je wieczorem. Warto pomyśleć o osłonięciu ścian siatkami. Ograniczą one nasłonecznienie elewacji i zapobiegną nagłemu wzrostowi temperatury podłoża. Nie wykorzystujmy od razu całych opakowań zapraw i tynków – lepiej przygotować mniejsze ilości materiałów, zabezpieczając się tym samym przed ich wyschnięciem na upale. Używane produkty i narzędzia magazynujmy w zacienionych miejscach, by nie narażać ich na zbędne nasłonecznienie” – zaleca ekspert.

„Nie” dla popękanej wylewki

Letnia aura zachęca również do uzupełnienia ubytków w powierzchni posadzek na balkonie, przy wejściu do mieszkania, podjeździe do garażu. Wykonując wylewkę betonową pamiętajmy, że mimo, iż już po upływie 24 godzin od jej wylania można chodzić po jej powierzchni, na pielęgnację betonu należy poświęcić kilka najbliższych dni.

„Jeżeli wylewki betonowe nie będą odpowiednio utrzymywane, zaczną pękać. By temu zapobiec, po zagęszczeniu i wstępnym związaniu mieszanki, polewajmy ją wodą, szczególnie podczas upałów. Gdy słupek rtęci na termometrze przekracza +15°C, w pierwszych trzech dobach powinniśmy czynić to w zależności od warunków kilka razy na dobę. W kolejnych dniach polewajmy beton wodą, aby zachował wilgotność ” – radzi ekspert z firmy Baumit.

Nowe płytki na tarasie i w łazience

W ciepłe, wakacyjne dni warto pomyśleć o położeniu płytek na tarasie czy w kuchni lub łazience. „Temperatura powietrza i podłoża podczas układania okładzin ceramicznych oraz w początkowym okresie wiązania zaprawy powinna zamykać się w granicach od +5 do +30°C. Pamiętajmy, by materiały wykorzystywane podczas robót znalazły się w pomieszczeniach o wymaganej temperaturze przynajmniej dobę przed rozpoczęciem prac. Jeśli kładziemy płytki na zewnątrz, pod żadnym pozorem nie róbmy tego podczas silnego wiatru, ani przy intensywnym nasłonecznieniu” – mówi ekspert z firmy Baumit.

W trakcie trwania prac powinniśmy mieć na uwadze czas „naskórkowania” zaprawy, czyli jej zdolność do klejenia po rozprowadzeniu na podłożu. „Czas otwartego schnięcia zaprawy wynosi od 10 do 30 minut, w zależności od rodzaju masy klejącej, a także temperatury i wilgotności podłoża. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem temperatury okres schnięcia zaprawy ulega skróceniu, dlatego w ciepłe dni nakładajmy ją na stosunkowo małej powierzchni, a następnie jak najszybciej przyklejajmy płytki. Użyteczność rozprowadzonej na ścianie lub podłodze zaprawy klejowej z łatwością sprawdzimy przez dotyk – jeśli na naszych palcach pozostaje klej, bez obaw możemy kontynuować pracę” – zapewnia specjalista.

Lato to idealna pora na przeprowadzenie remontu, szczególnie, jeśli planujemy remont elewacji budynku, termomodernizację domu lub renowację balkonu. Stosując się do wskazówek eksperta z firmy Baumit, podczas wykonywania prac unikniemy często powielanych błędów i w efekcie przez długie lata będziemy mogli cieszyć się wspaniałą posadzką na tarasie, idealnie położonymi płytkami w łazience, czy ciepłym, nawet w mroźne dni, mieszkaniem.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły