Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Ciepło, cisza i bezpieczeństwo w domu to jedne z najistotniejszych czynników decydujących o komforcie życia mieszkańców. 

Ciepło, cisza i bezpieczeństwo w domu to jedne z najistotniejszych czynników decydujących o komforcie życia mieszkańców. W przypadku prawidłowo wykonanej izolacji termicznej z zastosowaniem dobrych materiałów właściciele domów mogą zyskać więcej niż tylko całoroczny komfort termiczny, przekładający się na niższe koszty ogrzewania. Jak zatem wybrać izolację, aby wybór był dobry?

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu? RockwoolPrawidłowo wykonana izolacja termiczna domu może przynieść mieszkańcom wiele korzyści. Niektóre ewidentne – ciepło zimą i ochrona przed gorącem podczas upałów jak również niższe rachunki za ogrzewanie. Inne, o których czasem zapominamy w trakcie budowy lub remontu, jak bezpieczeństwo ogniowe i komfort akustyczny. Wybierając ocieplenie warto zastanowić się czy chcę tylko izolację, czy chcę komfort i bezpieczeństwo mieszkania.

Najpopularniejszym obecnie kryterium wyboru produktów izolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła ʎ – lambda. Jednak różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 (np. pomiędzy ʎ36 a ʎ35) to różnica mniej niż 1 cm grubości izolacji. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że sam współczynnik lambda nie jest żadną informacją o izolacyjności ściany czy dachu – konieczne jest uwzględnienie grubości izolacji oraz innych warstw ściany. Nie bez znaczenia pozostaje też wykonanie i trwałość samego materiału. Obecnie na rynku oferowane są produkty o zbliżonej lambdzie. Warto zatem zwrócić uwagę na inne korzyści jakie może dawać izolacja.

Trwałość i jakość gwarantami komfortu cieplnego na lata

 
Jak wybrać materiał do ocieplenia domu? Rockwool

Wykonanie izolacji w nowych domach, czy też przeprowadzenie termomodernizacji to duże przedsięwzięcia, których nie będziemy wykonywać zbyt często. Dlatego warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata i przy wyborze materiałów kierować się głównie ich jakością i trwałością, a nie samą ceną. Wybierając renomowanych producentów, mamy gwarancję, że ich produkty już od wielu lat funkcjonują na rynku i są wynikiem wielu lat inwestowania, prac badawczych i rozwoju.

W związku z tym, że ocieplenie domu to inwestycja na lata powinniśmy wybrać trwały materiał, który pod wpływem upływu czasu i w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak np. słońce nie zmienia swoich właściwości. – Izolacja cieplna, aby była skuteczna, musi być ciągła, tzn. nie może być między nią przerw. Jeżeli materiał izolacyjny ulegnie skurczeniu, osiądzie lub zmniejszy swoją grubość – wówczas dochodzi do powstawania liniowych mostków termicznych, które w wyraźny sposób obniżają skuteczność izolacji. Dlatego warto wybierać materiały o dużej gęstości i sprężystości, takie jak wełna skalna, które zachowują swoja grubość, nie osiadają, nie kurczą się i nie tracą swoich właściwości nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych i po wielu latach użytkowania. – radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska, jednego z czołowych producentów izolacji w Polsce.

Dodatkowe korzyści z termoizolacji

Jak wybrać materiał do ocieplenia domu? RockwoolOdpowiednio dobrana izolacja zagwarantuje mieszkańcom nie tylko komfort termiczny i oszczędności w kosztach eksploatacji domu. Dobrze wybrane produkty oferują mieszkańcom dodatkowe korzyści. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że kluczem zachowania komfortu mieszkania jest obok odpowiedniej temperatury, cisza. Hałasy dochodzące z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń mogą skutecznie popsuć zasłużony wypoczynek lub przeszkodzić w koncentracji na pracy czy nauce.

Dlatego wybierając produkty do termoizolacji warto zwrócić uwagę na ich właściwości akustyczne. Niektóre materiały izolacyjne, dzięki swojej wyjątkowej budowie, są w stanie pochłaniać i wygłuszać niechciane dźwięki z otoczenia.

Nasz klimat jest bardzo zmienny. Obok upałów, mamy mroźne zimy oraz wiosnę i jesień z dużą wilgotnością powietrza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Coś o czym często nie zdajemy sobie sprawy to to, że materiał izolacyjny ma również wpływ na to, czy w domu istnieje ryzyko wystąpienia właśnie pleśni i grzybów. Odpowiednie odparowanie wilgoci w trakcie budowy gwarantuje paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego. Powinniśmy zatem wybierać produkty o niskim oporze dyfuzyjnym Dzięki temu para wodna może swobodnie wydostawać się ze ścian na zewnątrz budynku. Dlatego wewnętrzne warstwy ścian nie są zawilgocone i minimalizują ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, zaś konstrukcje (np. drewno poddasza) nie są narażone na zniszczenie. Jednak pamiętajmy również i sprawnej wentylacji.

Dbałość o bezpieczeństwo pożarowe

Budując myślimy o naszym domu, jako o miejscu bezpiecznym i chcemy czuć się tam pewnie. Dlatego też stosujemy rozwiązania które dają nam tą pewność. Często jednak zapominamy o ryzyku związanym z pożarami. Codziennie dochodzi do pożarów, które w większości przypadków są wynikiem zaniedbań, niedopatrzeń lub nieuwagi domowników. Na to ma wpływ wykonanie i jakość materiałów, z jakich budujemy oraz ich cechy. Dlatego przy wyborze ocieplenia powinniśmy uważnie przyjrzeć się deklarowanej klasie odporności na ogień danego produktu.

– Użycie palnych materiałów przy budowie domów zwiększa ryzyko pożarowe. Zwłaszcza teraz kiedy ocieplamy grubszą warstwą materiału. Niewłaściwy dobór, niepoprawny montaż dodatkowo mogą je spotęgować. W sytuacji wystąpienia pożaru materiały te mogą szybko się zapalić i łatwo rozprzestrzeniać ogień, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Dlatego warto wybierać materiały całkowicie niepalne, takie jak wełna skalna, gdyż tylko to gwarantuje nam bezpieczeństwo. – radzi Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.

Artykuł został dodany przez firmę

ROCKWOOL Polska Sp. Z o.o.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. należy do Grupy ROCKWOOL - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej- dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.