Artykuł Dodaj artykuł

Ciepły Dom – To się opłaca!

Poprawa efektywności energetycznej w budownictwie to od lat wiodący temat w branży i zarazem jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed jej przedstawicielami.

Poprawa efektywności energetycznej w budownictwie to od lat wiodący temat w branży i zarazem jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed jej przedstawicielami. Czy wymiana starych pieców i kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze wystarczy, aby poprawić energooszczędność obiektu? Niekoniecznie. Nie przestaniemy marnować energii, jeżeli budynek nie jest prawidłowo ocieplony.

Ciepły Dom – To się opłaca!

Soudal

Te liczby mówią same za siebie: dach może generować nawet 30% strat ciepła, ściany 25%, a okna i drzwi 20%. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej Polaków decyduje się na termomodernizację swoich domów. Z pewnością sprzyja temu możliwość otrzymania dotacji i pożyczek na pokrycie części kosztów związanych z przedsięwzięciem, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”, który przewiduje dofinansowania m.in. na docieplenie przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. I naprawdę warto z tej możliwości skorzystać – inwestycja przyczyni się do znacznego zmniejszenia wydatków na ogrzewanie, a także przyniesie ulgę środowisku poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Lepsze zarządzanie energią w domu zakłada oczywiście wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Poszukiwanie zaawansowanych technologii, które łączą wygodę użytkowania budynku z korzyściami ekologicznymi i finansowymi, firma Soudal traktuje priorytetowo. W odpowiedzi na potrzeby energooszczędnego budownictwa opracowała m.in. Soudal Window System (SWS) – innowacyjny system warstwowego montażu stolarki okiennej (tzw. „ciepły montaż”), który gwarantuje właściwe uszczelnienie miejsc osadzenia okien w ościeżu. Funkcję izolatora pełni w nim wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz zabezpieczona jest specjalnymi paroizolacyjnymi taśmami okiennymi. Dzięki temu pianka nie ulega degradacji na skutek działania czynników atmosferycznych i nie traci swoich właściwości.

Z myślą o maksymalnej oszczędności energii powstał także system Soudatherm Roof, który zapewnia prawidłową termoizolację dachu. W jego skład wchodzą kleje poliuretanowe do szybkiego i trwałego mocowania materiałów izolacyjnych. Zastosowanie klejów Soudatherm Roof ogranicza konieczność łączeń mechanicznych, a w rezultacie niweluje powstawanie mostków termicznych i przeciwdziała kondensacji wilgoci w konstrukcji dachu. System ten możemy wykorzystać przy termorenowacji starych dachów oraz  przy wykonywaniu nowych.

W portfolio Soudal znajdziemy ponadto klej Soudatherm Fasada, który idealnie sprawdzi się przy ocieplaniu ścian styropianem. Warto pamiętać, że skuteczność warstwy izolacji wykonanej ze styropianu w dużej mierze zależy od zastosowania odpowiedniego kleju do mocowania płyt. Powinien on cechować się m.in. wodoodpornością, niewrażliwością na działanie niskich temperatur, wytrzymałością i stabilnością wymiarów. Soudatherm Fasada posiada wszystkie te właściwości, jest również niezwykle wydajny – jedno opakowanie Soudatherm Fasada zapewnia zamocowanie do 8 m² paneli. „Podczas prac związanych z termomodernizacją budynku, liczy się nie tylko jakość materiału izolacyjnego czy też okien i drzwi w przypadku wymiany stolarki otworowej. Sam produkt, nawet jeśli pochodzi z najwyższej półki, nie zagwarantuje komfortu termicznego w naszych domach – równie ważny jest jego profesjonalny montaż. Dzięki akcjom edukacyjnym, takim jak kampania Dobry Montaż, którą wspieramy od wielu lat, wiedza na ten temat dociera do coraz szerszego grona odbiorców w całej Polsce” – podkreśla Michał Sawicki, kierownik działu technicznego w firmie Soudal.