Artykuł Dodaj artykuł

Opłaca się budować energooszczędnie!

Budownictwo energooszczędne to technologie przyszłości. Za kilka lat domy energooszczędne będą obowiązkiem. Warto więc zastanowić się nad budową takiego domu już teraz i skorzystać z wysokich dotacji.

System solarny BraasBudownictwo energooszczędne to technologie przyszłości. Za kilka lat domy energooszczędne będą obowiązkiem. Warto więc zastanowić się nad budową takiego domu już teraz i skorzystać z wysokich dotacji.

Inwestorzy, planujący budowę domu jednorodzinnego powinni szczególnie uważnie przyjrzeć się programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej : „Efektywne wykorzystanie energii Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”.  Spełnienie warunków programu – czyli budowa domu o wysokim wskaźniku energooszczędności, pozwoli na dofinansowanie inwestycji w kwotach 30000 zł lub 50000 zł brutto w zależności od uzyskanego poziomu oszczędności energii.

Dofinansowanie obejmuje koszty projektu budowlanego, zakup i montaż elementów konstrukcyjnych bryły budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej. A także zakup i montaż układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zakup i montaż instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodnokanalizacyjnej i elektrycznej oraz koszt wykonania testu szczelności budynku po zakończeniu budowy.

Kolektory słoneczne, system solarny BraasWybierając materiały do budowy domu energooszczędnego, warto sięgnąć po asortyment wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Energooszczędność jest nie tylko modą, ale również odpowiedzialnym działaniem. Jest też dużym wyzwaniem dla producenta, który musi stale dążyć do podnoszenia jakości oferowanych produktów wraz z rozwojem technologii. Braas chętnie takie wyzwanie przyjmuje, co ma odzwierciedlenie w gamie oferowanych przez nas produktów i technologii. Dachówki produkowane w innowacyjnej technologii Protegon, system izolacji nakrokwiowej Braas DivoDamm, membrana DIVOROLL CLIMA+ S, system solarny Braas Solar,  czy też system fotowoltaiczny Braas InDaX wprowadzony w tym roku przez markę Braas na polski rynek, to tylko niektóre z produktów, które pozwalają na uzyskanie wysokich parametrów energooszczędności – mówi Grzegorz Barycki prezes Monier Braas.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Przede wszystkim należy złożyć w banku, który zawarł umowę o współpracy z NFOSiGW, wniosek o udzielenie dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu wraz z wnioskiem o kredyt.

Po przyznaniu przez bank kredytu z dotacją na realizacje przedsięwzięcia i spełnieniu wymagań dotyczących standardów energetycznych określonych przez NFOSiGW, dotacja zostanie zwrócona Inwestorowi.

System solarny BraasDom energooszczędny, czyli jaki?

Energooszczędność budynku uwarunkowana jest wieloma czynnikami które są dokładnie sprawdzane podczas weryfikacji przed wypłaceniem dotacji. Ważne są m.in. izolacja ścian i podłóg wydajność systemu CO, a także prawidłowa budowa dachu, przez które potrafi uciec nawet do 25% energii. Inwestorom, którym zależy na wysokich parametrach energooszczędności polecam korzystać z nowoczesnych rozwiązań pozwalających oszczędzać energię, na przykład z izolacji nakrokwiowych. Montuje się je na krokwiach likwidując tym samym mostki cieplne. Ciekawą nowością na rynku jest również dachówka Tegalit Protegon, która odbija aż do 300% więcej promieniowania podczerwonego. Warto również zastanowić się nad montażem instalacji solarnej.  Trzeba jednak pamiętać, że tylko powierzenie ich montażu wykwalifikowanej ekipie dekarskiej pozwoli w pełni wykorzystać ich zalety - mówi SUPERDEKARZ  Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Nie bójmy się energooszczędności!

Wśród wielu Inwestorów przekonanie, że energooszczędny znaczy drogi.  Ale warto pamiętać, że koszt budowy domu energooszczędnego wynika z użycia materiałów wysokiej jakości i zwróci się w ciągu kilku lat – nie tylko w kosztach energii, ale również wysokiego komfortu mieszkania. Warto również wiedzieć, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Program dopłat do budowy domów energooszczędnych ma na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych i wykonawców do wymagań Dyrektywy. Warto więc zrobić krok do przodu i już teraz zbudować dom w oparciu o najnowocześniejsze standardy.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.