Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Komfort, dyskrecja, bezpieczeństwo, czyli po co nam rolety?

Zalety, jakie płyną z wyposażenia okien w rolety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Dyskrecja, bezpieczeństwo oraz możliwość pełnej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia, to tylko niektóre plusy, jakie mają nam one do zaoferowania.

Zalety, jakie płyną z wyposażenia okien w rolety sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązania. Dyskrecja, bezpieczeństwo oraz możliwość pełnej kontroli nad nasłonecznieniem pomieszczenia, to tylko niektóre plusy, jakie mają nam one do zaoferowania.

Rolety towarzyszą ludzkości od dawna. Możliwość odgrodzenia się zarówno od światła jak i od wzroku innych sprawia, że sięgano po nie już w zamierzchłych czasach. Dziś również nie straciły one na popularności, jednak współczesna roleta pełni również rolę dekoracyjną, antywłamaniową czy nawet termoizolacyjną.

Dzięki możliwości odcięcia się od śwaitła padającego z zewnątrz, rolety dobrze wpływają na jakość snu, fot. Nice

Roleta rolecie nie równa

Choć większości z nas roleta najczęściej kojarzy się z ciężkimi i specjalnie wzmocnionymi modelami chroniącymi nasz dom przed włamaniem, to jednak jest to tylko ułamek faktycznie stosowanych obecnie na rynku rolet. Najprostsze z nich, rolety wewnętrzne, są wykonane z nieprzezroczystej tkaniny nawijanej na wałek znajdujący się nad oknem.

Dają nam one możliwość odcięcia się od zbyt jaskrawego słońca, wścibskich sąsiadów czy w końcu zbyt jasnego światła latarni w nocy.

To proste urządzenie, które bez problemu możemy zamontować własnoręcznie da nam komfort oraz zapewni dyskrecję niewspółmierną do poniesionych kosztów.

Jednak tego typu rozwiązanie ma również swoje wady – najczęściej nie blokuje całkowicie dostępu światła. Dlatego też, jeśli chcemy mieć pewność, że żaden niechciany promień słońca nie zakłóci nam naszej popołudniowej drzemki, warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych. Są one wykonane najczęściej z aluminium i gwarantują praktycznie całkowite zaciemnienie danego pomieszczenia.

Planotime firmy
Nice to prawdziwe „centrum sterowania” domowymi roletami, fot. Nice

Co więcej, mogą one pełnić rolę swoistego termoizolatora, który w zimie zatrzyma ciepło wewnątrz pomieszczenia, natomiast latem - dzięki zatrzymaniu promieni słonecznych - nie dopuści do zbyt dużego nagrzania powietrza. Niestety, nie jest to rozwiązanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie – osadzenie prowadnic, przygotowanie puszki mieszczącej w sobie rolkę, na którą nawijać się będzie roleta, to zadania, które lepiej pozostawić fachowcom. Warto również zwrócić uwagę na to, że wbrew powszechnej opinii roleta zewnętrzna wcale nie musi zabezpieczać naszego domu przed włamywaczami. By to osiągnąć, należy zastosować czujniki połączone z domową instalacją alarmową, która zareaguje na próby sforsowania naszej rolety.

Wygoda przede wszystkim

Mimo, że już sama instalacja rolet znacznie zwiększy nasz komfort życia, to jednak ich ręczne zamykanie i otwieranie może być uciążliwe, szczególnie, jeśli mamy w domu większą ilość okien. Dodatkowo, zasłonięcie na noc rolet, choć na pewno pozytywnie wpłynie na jakość naszego snu, może czasami być uciążliwe rano. W końcu kto z nas lubi zrywać się z łóżka w momencie, gdy jest jeszcze ciemno? Czy nie łatwiej wstaje się, gdy nasza sypialnia skąpana jest w blasku słońca? Tutaj z pomocą przychodzi nam technika, a dokładniej automatyka, w jaką możemy wyposażyć nasze rolety.

Zaawansowane funkcje systemu zarządzania
roletami to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo,
fot. Nice

Niewielki silnik nie tylko ułatwi nam ich zamykanie oraz otwieranie - współczesne systemy, takie jak na przykład Planotime firmy Nice, zapewnią nam dużo więcej! Dzięki możliwości tworzenia grup mamy możliwość zarządzania kilkoma roletami na raz, bez konieczności chodzenia od okna do okna.

Jednak to nie wszystko. Zaawansowany system zarządzania automatyką daje nam kontrolę nad roletami nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu, bądź też jesteśmy pogrążeni we śnie!

Przykładowo, wprowadzając do pamięci długość i szerokość geograficzną naszego domu, system automatycznie dopasowuje się do zmian czasu wschodu i zachodu słońca. Możemy też zaprogramować godzinę automatycznego otwarcia rolet, dzięki czemu mimo ich zasłonięcia przed snem, rano obudzą nas promienie słońca padające przez okno.

Planotime posiada również tryb wakacyjny – podczas naszej dłuższej nieobecności system zamyka i otwiera rolety, dzięki czemu osoby mogące obserwować nasz dom będą miały wrażenie, że cały czas ktoś w nim przebywa.

„Systemy automatyki, w jakie można dziś wyposażyć rolety, dawno już przestały być tylko ułatwieniem w ich otwieraniu i zamykaniu. Zaawansowane funkcje takie jak na przykład tryb wakacyjny, programowanie czasu otwarcia bądź zamknięcia rolet, czy w końcu możliwość współpracy z akcesoriami zewnętrznymi jak na przykład czujnik nasłonecznienia sprawiają, że obsługa rolet jest coraz mniej kłopotliwa. Dodatkowo, raz zaprogramowany system nigdy nie zapomni zasunąć rolet narażając nasz dom na niebezpieczeństwo. System Planotime, nasz sztandarowy produkt w tej dziedzinie, oferuje użytkownikowi rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno były domeną pisarzy science-fiction, a które dziś są kolejnym krokiem w stronę prawdziwie inteligentnego domu, w którym liczy się przede wszystkim nasza wygoda.” - mówi Grzegorz Jakóbczyk, dyrektor ds. technicznych z firmy Nice.

Podobne artykuły