Artykuł Dodaj artykuł

Drewno na modernistycznych elewacjach

Modernizm to kierunek, z którego najchętniej korzystają współcześni architekci. Projektanci obecnie dążą do zerwania z jego wyizolowanym, surowym charakterem. Jednocześnie starają się otworzyć budynki na naturę. Z tego powodu egzotyczne drewno, łączące w sobie trwałość, naturalność oraz ciepły charakter, otrzymało specjalne miejsce we współczesnej architekturze.

Modernizm to kierunek, z którego najchętniej korzystają współcześni architekci. Projektanci obecnie dążą do zerwania z jego wyizolowanym, surowym charakterem. Jednocześnie starają się otworzyć budynki na naturę. Z tego powodu egzotyczne drewno, łączące w sobie trwałość, naturalność oraz ciepły charakter, otrzymało specjalne miejsce we współczesnej architekturze.

Elewacja oraz taras z
egzotycznych gatunków
drewna nawiązują do
naturalnego otoczenia domu.
Fot. DLH Poland

Architektura modernizmu, odznaczająca się geometryczną prostotą i dominacją surowych materiałów przeszła zmiany, mające na celu odejście od wyobcowanej funkcjonalności i zbliżenie do człowieka. Wraz z pojawieniem się egzotycznych gatunków drewna, dużo trwalszych niż europejskie, projektanci zyskali nowe narzędzie wyrazu. Ascetyczność elewacji, utrzymanych w kolorach białych lub szarych przełamują obecnie akcenty z drewna egzotycznego, doskonale komponującego się z zielonym krajobrazem. Trwałe fasady EVERO firmy DLH Poland z wyselekcjonowanych gatunków drewna egzotycznego dają projektantom do ręki niemal nieskończone możliwości kreacji elewacji, zarówno pod względem koloru, jak i faktury.

Nowe miejsce drewna w architekturze

Drewniane elewacje oraz wyłożone drewnem wnętrza stanowią naturalny łącznik pomiędzy strefą budynku a przestrzenią zewnętrzną. Proste, modernistyczne bryły nie odcinają się już wyraźnie od naturalnego otoczenia nawiązując do niego poprzez dobór naturalnych materiałów. Zielona przestrzeń zdaje się wtedy przenikać do wnętrza budynku poprzez duże przeszklenia, natomiast jego zewnętrzna architektura wchodzi w ciekawy dialog z naturą. Wyraźna powierzchnia usłojenia i głęboka barwa drewna egzotycznego z gatunków tatajuba czy meranti czerwone pozwala na tworzenie żywych, kontrastowych zestawień kolorów i faktur w ramach nowoczesnych elewacji z betonu i szkła.

- Fasady z drewna egzotycznego EVERO to doskonałe rozwiązanie dla modernistycznej architektury, ze względu na naturalny charakter, ciekawy kolor i atrakcyjny rysunek słoi. Największym zainteresowaniem cieszą się okoume, meranti, tatajuba, oraz cedr czerwony. Dwa ostatnie dzięki wysokiej odporności i trwałości biologicznej można montować bez impregnacji mając pewność, że będą odporne na działanie czynników biotycznych i abiotycznych, t.j. mikroorganizmów, grzybów, insektów, warunków atmosferycznych, słońca itp. Aby zachować ich głęboką barwę na długi czas, zaleca się odpowiednią impregnację. Żywa kolorystyka i brak konieczności zabezpieczania środkami konserwującymi to zalety decydujące o popularności tych surowców. Dzięki możliwości specjalistycznej impregnacji środkami z naszej oferty uzyskujemy klasę palności B-s1-d0, zatem drewno może zostać użyte również na obiektach użyteczności publicznej  – mówi Paweł Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Nowoczesne kreacje z drewna

Elementy budynku w deskach
EVERO firmy DLH Poland w
kolorze modrzew syberyjski
Fot. DLH Poland

Drewno egzotyczne nie tylko ociepla wizerunek modernistycznej architektury, lecz również pozwala przełamać monotonię prostych brył o płaskich dachach. W ofercie firmy DLH Poland występują deski w 8 kolorach drewna, od jasnej tonacji świerka skandynawskiego, przez łososiowo-różową barwę okoume, aż po ciemnobrązowe odcienie tatajuba. Szeroka gama fasad EVERO firmy DLH Poland daje możliwość zaakcentowania różnych elementów architektury i kreowania ciekawych efektów optycznych. Prostokątny element w postaci drewnianej elewacji meranti czerwone doskonale podkreśli strefę wejścia, wykusz czy lukarny. Natomiast jasne drewno modrzewia umieszczone na ryzalicie budynku doda jego architekturze lekkości. Z kolei jednolita elewacja ze świerka skandynawskiego czy modrzewiu syberyjskiego podkreśli geometryczność i czystość modernistycznej formy. Deski elewacyjne EVERO, dostępne w różnych wersjach profilu pozwalają ponadto na tworzenie ciekawej gry świateł na powierzchni elewacji. Nowoczesne wrażenie wizualne dają płasko wyprofilowane deski FAZA, wykonywane między innymi z gatunków okoume, świerk i modrzew syberyjski. Natomiast do bardziej awangardowych projektów elewacji doskonale nadają się deski RUND BLOCK, dające wrażenie lekkiego falowania, RHOMBO o wyraźnej, pionowej strukturze czy RHOMBUS nadający lekkości każdej bryle.

Importer: DLH Poland www.dlh.pl