Artykuł Dodaj artykuł

Wsparcie legislacyjne i rozwój budownictwa szansą dla rynku w Polsce

Najbliższa przyszłość dla producentów substancji chemicznych i materiałów dla rynku budowlanego w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (Central Eastern Europe - CEE) oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (Commonwealth of Independent States - CIS) jawi się bardzo obiecująco.

Wsparcie legislacyjne i rozwój budownictwa szansą dla rynku chemicznego i materiałowego w Polsce

Najbliższa przyszłość dla producentów substancji chemicznych i materiałów dla rynku budowlanego w regionie Europy Centralnej i Wschodniej (Central Eastern Europe - CEE) oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (Commonwealth of Independent States - CIS) jawi się bardzo obiecująco. Rozwój branży budowlanej, wspierany przez dyrektywy EU i regulacje rządowe, daje coraz większe możliwości ożywienia sektora substancji chemicznych i materiałów. Polska ma duży, ponad 30-procentowy udział w tym rynku w regionie CEE i CIS, nie wliczając Rosji.

Według ostatniej analizy Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, pt. "Możliwości rozwoju rynku dla substancji chemicznych i materiałów budowlanych w regionie CEE/CIS", sektor ten w badanym regionie w roku 2010 wygenerował przychody w wysokości 5901,8 mln euro i do roku 2017 przewiduje się, że osiągnie on wartość 7660,4 mln euro. W Polsce w 2010 roku przychody rynku wynosiły 1809,8 mln euro, a do roku 2017 wzrosną do 2351,7 mln euro.

- Mimo że nadal obserwuje się opóźnienia inwestycyjne na rynkach budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego, mieliśmy do czynienia ze zdecydowanym przyspieszeniem w tych sektorach w 2010 roku - stwierdza Anna Jarosik, analityk rynku chemii i materiałów w warszawskim oddziale Frost & Sullivan. - Rozwój wspierały inwestycje związane z Euro 2012 oraz zobowiązania wobec UE dotyczące zamówień publicznych oraz dofinansowanych projektów. Ponadto, w całym regionie wciąż mamy deficyt mieszkaniowy, duże jest także zapotrzebowanie na remonty i renowacje.

Rynek substancji chemicznych i materiałów budowlanych zyskuje na znaczeniu dzięki wprowadzanym innowacjom, rosnącej jakości produktów oraz ich większej przyjazności dla środowiska.

- Cena jest nadal ważnym czynnikiem decydującym o wyborze farb czy powłok, podobnie jak przy wyborze substancji klejących czy uszczelniających, ale odbiorca bardziej docenia zwiększoną wydajność, dodatkowe właściwości oraz profesjonalną pomoc techniczną oferowaną przez producenta - dodaje Anna Jarosik. - Dlatego największy wzrost obserwuje się w sektorze produktów klasy ‘premium’.

Z roku na rok coraz bardziej rozwija się rynek materiałów izolujących, wspierany wprowadzeniem regulacji dotyczących paszportów energetycznych. Ponadto, rosnące ceny energii i wdrażanie norm nakazujących jej oszczędzanie także znacząco napędzają rynek. Jednocześnie producenci poszerzają swoją ofertę, proponując całe systemy izolujące, wzbogacone o kleje, tynki i farby o zwiększonych właściwościach izolacji energii.

Rynek Europy Centralnej i Wschodniej jest silnie skoncentrowany i bardzo konkurencyjny. Obok lokalnych firm z ugruntowaną pozycją na rynku, dominujący udział mają jednak producenci międzynarodowi, którzy wg szacunków mają 78,2 udziału w całkowitym rynku budowlanym dla substancji chemicznych i materiałów regionu CEE.

- Aby podtrzymać dynamiczny rozwój rynku, producenci powinni dostosowywać swoje produkty do wymagań klientów. Nawiązanie współpracy z odbiorcami końcowymi zachęci do innowacji i ulepszeń dostępnych od wielu lat produktów oraz wprowadzania nowych, spełniających wymagane na rynku normy - podsumowuje Anna Jarosik.