Artykuł Dodaj artykuł

Każdy produkt to inny efekt

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek słojów? Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

Jednym z głównych kryteriów dobierania produktów ochronno-dekoracyjnych jest efekt końcowy, jakiego oczekujemy. Czy pragniemy zachować naturalny kolor drewna? A może zależy nam na tym, by całkowicie przykryć rysunek słojów? Lakier, olej, emalia czy lakierobejca – każdy z nich daje różne możliwości i odmieni drewno w zupełnie inny sposób.

Altax - efekt - olej

Jeśli chcemy zastosować kilka produktów dekoracyjnych na jednej powierzchni, to pamiętajmy, że lepiej nie łączyć ich bezpośrednio „jeden na drugim”. Jeśli drewno zostało wcześniej pomalowane lakierem, lakierobejcą lub emalią, liczmy się z tym, że inny środek po prostu spłynie. Podobnie – w drewno pokryte już lakierem, lakierobejcą lub emalią nie wniknie olej - tłumaczy Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

W tej sytuacji najlepiej podzielić powierzchnię, na której będziemy pracować, na obszary i każdy z nich potraktować innym produktem. W ten sposób możemy uzyskać ciekawy i oryginalny efekt estetyczny.

W naszym poradniku podpowiadamy, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne produkty, jaki rezultat można dzięki nim osiągnąć i na co zwracać uwagę przy ich doborze.

Olej

Altax - efekt - lakier
Altax - efekt - lakierobejca

Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tu olej. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion lub gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki lub mopa.

Lakier

Nieco inny rezultat uzyskamy, stosując lakier, który także pozwala podkreślić naturalny wygląd drewna, jednak z efektem połysku lub półpołysku. Jeśli przy malowaniu mebla lub elementu dekoracyjnego zdecydowaliśmy się na wersję kolorystyczną to pamiętajmy, że najlepiej unikać aplikacji wałkiem, który może nierówno rozprowadzać pigmenty. Pomyślmy raczej o użyciu pędzla lub specjalnego aplikatora. Powłoka, która powstanie, będzie twarda i dobrze zabezpieczy nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Pamiętajmy jednak, że malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka i bez smug.

Lakierobejca

Innym produktem ochronno-dekoracyjnym, który, podobnie jak lakier, nadaje drewnu szlachetny, satynowy połysk, jest lakierobejca. Doskonale podkreśla rysunek drewna. Jest zazwyczaj dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Produkt najlepiej nakładać wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat dokładnie rozprowadzony za pomocą pędzla.

Emalia

Altax - efekt - emalia

Co jednak zrobić, jeśli rysunek i kolor drewna nam się nie podobają i najchętniej byśmy je przykryli? Z pomocą przychodzi nam emalia, która tworzy połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na wszelkie uszkodzenia, a do wyboru mamy całą paletę kolorów – od intensywnych żółci po heban. Jeśli nasze meble lub drewniane dekoracje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia doskonale sprawdzi się także i tu, ponieważ ma doskonałą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Bez obaw możemy też stosować emalię do malowania dziecięcych zabawek – należy szukać produktów spełniających europejską normę „Bezpieczeństwo zabawek”.

Pamiętajmy o produktach szybkoschnących!

Jeśli zależy nam na tym, żeby prace ukończyć szybko, użyjmy produktów szybkoschnących, które zostały przygotowane na bazie wody. W przeciwieństwie do produktów rozpuszczalnikowych, maja niedrażniący zapach, a powierzchnia jest sucha po godzinie od pomalowania. Dzięki temu prace można ukończyć w jeden dzień – radzi Andrzej Wójcik.

Jak to wygląda w praktyce? Pokażą studenci!
Możliwości, jakie dają produkty ochronno-dekoracyjne stały się inspiracją do ogłoszenia przez firmę Altax ogólnopolskiego konkursu „Każdy produkt to inny efekt”, który jest adresowany do wszystkich studentów kierunków artystycznych.

Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu jak najbardziej kreatywnego i ciekawego pomysłu na wykorzystanie prostej drewnianej powierzchni i dowolnych produktów dekoracyjnych do ochrony drewna firmy Altax (impregnat, lakierobejca, olej, emalia, lakier i inne). Z ich pomocą studenci mają stworzyć swój niepowtarzalny projekt. Może to być mebel, obraz, ozdoba, dowolny przedmiot dekoracyjny czy użytkowy – jak mówią organizatorzy, lista możliwości jest praktycznie nieograniczona.

Więcej informacji na www.facebook.com/znaturyrzeczy w zakładce „Konkurs”