Artykuł Dodaj artykuł

80 milionów okien do wymiany

Od sześciu lat systematycznie spada ilość okien wymienianych w polskich domach. W ubiegłym roku wymieniono ich zaledwie 5,6 mln sztuk, podczas, gdy w rekordowym dla tej branży roku 2008 było to prawie 8 mln sztuk.

Warsztaty Handlowe StolarkiOd sześciu lat systematycznie spada ilość okien wymienianych w polskich domach. W ubiegłym roku wymieniono ich zaledwie 5,6 mln sztuk, podczas, gdy w rekordowym dla tej branży roku 2008 było to prawie 8 mln sztuk. Mimo tych spadków, w okresie 2008-2013 Polacy wymienili  w swoich mieszkaniach aż 40 milionów okien na okna cieplejsze, o lepszych parametrach.

Czy tendencja spadkowa, powodująca, że każdego roku coraz mniej okien cieplejszych zastępuje te stare, zimne, utrzyma się? Czy firmy usługowe, zajmujące się pracami remontowymi i wymianą okien będą miały jeszcze w ogóle co robić?  Na te m.in. pytania próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy I Warsztatów Handlowych Stolarki, jakie pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki zorganizowano w miniony piątek w Warszawie. Eksperci Zrzeszenia rozwiewali obawy. Wyliczyli, że we wszystkich budynkach w naszym kraju wbudowane jest ok. 120 milionów okien. Jeżeli po roku 2008 wymieniono ich 40 milionów, to oznacza, że na wymianę czeka jeszcze 80 milionów pozostałych.

Warsztaty Handlowe StolarkiDlaczego będą wymieniane? Z powodu ich kiepskiej izolacyjności cieplnej, a przez to zbyt dużym stratom energii cieplnej jaka przez nie ucieka na zewnątrz. Okna wbudowywane przed rokiem 2008 charakteryzowały się dość niskim, jak na dzisiejsze standardy, współczynnikiem izolacyjnej cieplnej w granicach Uw= 1,5 – 1,8 W.m2K. A przecież były i takie o wsp. Uw<2,6 ! Dopiero w styczniu 2014 roku podniesiono wymaganie wobec tego parametru na Uw <1,3 , a już wiadomo, że po roku 2020 prawnie wymagany będzie poziom ochrony cieplnej o wartości Uw<0,9. To oznacza, że przez okna wbudowane po roku 2020 uciekać będzie o połowę mniej energii cieplnej niż przez te wbudowane przed rokiem 2008. Posiadacze tych starszych okien będą płacić za energię 2 razy więcej niż pozostali. Jaka będzie wówczas  rada na to?  Wymienić po prostu zimne okna, na te cieplejsze, bardziej energooszczędne.

Warsztaty Handlowe StolarkiZ tego powodu pracy dla profesjonalnych firm montażowych nie zabraknie. Na I Warsztatach podkreślano jednak, że muszą w nich pracować prawdziwi fachowcy, znający tajniki montażu warstwowego i rzetelnie go wykonujący. Energooszczędne okna muszą być po prostu poprawnie wbudowane, żeby rzeczywiście dawały efekt w postaci oszczędzania energii, a więc finalnie w mniejszych rachunkach za ogrzewanie. Świadomi inwestorzy coraz częściej wykonywać będą testy szczelności  zamontowanych okien i drzwi oraz badania termowizyjne. To będzie najlepszy bat na partaczy, podających się za „fachowców” od montaży stolarki.

Warsztaty Handlowe Stolarki to ogólnopolski program edukacyjny, stawiający sobie za cel podniesienie kwalifikacji zawodowych sprzedawców okien, drzwi i bram. Zajęcia warsztatowe odbywają się na regionalnych targach budowlanych oraz poprzez wykłady internetowe. Najlepsi sprzedawcy po zdaniu egzaminu otrzymają dyplom Profesjonalnego Sprzedawcy – Doradcy Technicznego i umieszczeni zostaną na liście najlepszych doradców dla inwestora. Udział w Warsztatach Handlowych Stolarki jest nieodpłatny dzięki wsparciu Programu przez czołowe firmy tej branży: ISO-Chemie, Fakro, Drutex i Aereco.

Podobne artykuły