Artykuł Dodaj artykuł

Baumit Klinker S na wrocławskim nabrzeżu

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku od 100 lat. Realizowana jest w ramach wartego łącznie ponad 2,5 mld złotych Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, będącego najrozleglejszą obecnie inwestycją hydrotechniczną w Polsce.   

Baumit logoModernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego to największe tego typu przedsięwzięcie na Dolnym Śląsku od 100 lat. Realizowana jest w ramach wartego łącznie ponad 2,5 mld złotych Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry, będącego najrozleglejszą obecnie inwestycją hydrotechniczną w Polsce.

Zapewni ona bezpieczeństwo prawie 2,5 mln mieszkańców w 3 województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Wśród wielu budowanych i remontowanych obiektów znajdują się także zabytkowe Śluzy Rędzin, położone we Wrocławiu w sąsiedztwie spektakularnego Mostu Rędzińskiego. Przy ich modernizacji wykonawcy zaufali firmie Baumit, wykonując klinkierowe powierzchnie przy użyciu trasowanej zaprawy Baumit Klinker S.

Przebudowywane Śluzy Rędzińskie, w tle Most Rędziński fot. Baumit
Przebudowywane Śluzy Rędzińskie, w tle Most Rędziński fot. Baumit

Osuszone kanały, rozebrane skarpy na nabrzeżach, kilometry geowłókniny i kamieni ułożone na wałach przeciwpowodziowych. Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego prowadzona jest na wielką skalę. Dzięki temu, po zakończeniu prac, przepustowość wrocławskiego koryta Odry wzrośnie z 2400m³ do około 3100m³. W połączeniu z budowanym w Raciborzu polderem zalewowym pomoże to miastu w dużym stopniu zapobiec skutkom niszczycielskich powodzi, nawet o takich rozmiarach, jak kataklizm z 1997 roku.

Śluzy Rędzin są obok Jazu Rędzińskiego częścią jednego z głównych stopni wodnych na terenie Wrocławia. Budowana w latach 1913-1934 infrastruktura utworzyła sztuczną wyspę, na której w latach 2008-2011 roku stanął najwyższy w Polsce, liczący 122m pylon mostu, będącego częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W tym niezwykłym miejscu malowniczy szlak transportu wodnego przecina się teraz z imponującą, sześciopasmową arterią.

Rozpoczęte w ostatnim czasie prace nad przebudową ponad 200-metrowych śluz mają na celu poprawę ogólnego stanu technicznego i doposażenie w dodatkowe zamknięcia eksploatacyjne, a także gruntowną renowację obydwu szerokich na 12 metrów komór, przy zachowaniu dotychczasowego stylu architektonicznego. Obiekty otrzymają nowe budowle wlotowe, zdolne przepuszczać do 350 metrów sześciennych wody na sekundę. Zastosowane wykończenia z cegły klinkierowej wykonane zostały przy pomocy zaprawy murarskiej z trasem Baumit Klinker S i w efektowny sposób pomagają przywrócić budowlom dawny blask.

Wykończenia z cegły klinkierowej wykonane przy użyciu zaprawy Baumit Klinker S, fot. Baumit
Wykończenia z cegły klinkierowej wykonane przy użyciu zaprawy Baumit Klinker S, fot. Baumit

Użyta zaprawa dobrana została ze względu na odpowiednie właściwości techniczne. Bazująca na cemencie i odpowiednio dobranych piaskach murarskich mieszanka Baumit Klinker S posiada wysoką klasę wytrzymałości na ściskanie M10. Zaprawa może być stosowana do wykonywania muru licowego z klinkieru o niskiej nasiąkliwości od 3 do 8%, zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego. Receptura wzbogacona została także w tras – minerał pochodzenia wulkanicznego, który zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania wykwitów wapiennych i przebarwień na murach. Dzieje się tak za sprawą wspierania przez tras procesu wiązania wolnego wapna w gotowym materiale. Mrozoodporna zaprawa Baumit Klinker S stworzona została z myślą o murowaniu z jednoczesnym fugowaniem różnego rodzaju murów z cegły klinkierowej.

Zastosowanie materiału najwyższej jakości w realizowanej na zabytkowych wrocławskich śluzach inwestycji pomoże tym strategicznym budowlom przez długie lata niezawodnie spełniać swoje zadania, jednocześnie ciesząc oczy mieszkańców miasta i wszystkich żeglujących po odrzańskich wodach. 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.