Artykuł Dodaj artykuł

Ścienne rewolucje - przygotowanie ścian do dekorowania

Zmiana wyglądu ścian to nie tylko wybór koloru farby czy wzoru tapety, ale także odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą naniesiemy nową dekorację.

Wnętrza wykończone produktami, BaumitZmiana wyglądu ścian to nie tylko wybór koloru farby czy wzoru tapety, ale także odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą naniesiemy nową dekorację. Inwestując czas i pieniądze chcemy mieć pewność, że rezultat przeprowadzonych prac będzie trwały i jak najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań. Jak przygotować ścienną rewolucję, by domowe wnętrza na długo zyskały efektowny wygląd – podpowiada Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit, renomowanego producenta materiałów budowlanych.

Właściwe ukształtowanie ścian i sufitów to niezbędny element tworzenia estetycznych aranżacji pomieszczeń. Równe i dobrze związane płaszczyzny w ogromnym stopniu wpływają na końcowy wygląd dekoracji, eliminując ryzyko powstania nieestetycznych niedoskonałości. Poświęcenie uwagi i środków na odpowiednie przygotowanie tych powierzchni to inwestycja, której widoczne efekty utrzymają się przez długi czas.

Sprawdzone metody w nowoczesnych odsłonach

„Jedną z najpopularniejszych technologii wykończenia ścian we wnętrzach jest ich otynkowanie.  Zaletą tej metody jest przede wszystkim grubość samego tynku, która pomaga zniwelować ewentualne nierówności muru. Warstwa ta stanowi również doskonałe podłoże dla różnego rodzaju materiałów, odpowiadających za ostateczny wygląd aranżacji.” – mówi Maciej Iwaniec, ekspert firmy Baumit i podkreśla: obecnie „Powszechnie stosowane są tynki gipsowe i cementowo-wapienne. Pierwsze pozwalają uzyskać efekt gładkiej powierzchni, natomiast drugie nadają jej tradycyjny wygląd zacieranego materiału o różnym stopniu uziarnienia. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od tego, czy planowana dekoracja będzie zakrywać fakturę tynku, czy też wykorzystywać jej charakterystyczny wygląd.”

„Jeżeli zamierzamy malować przygotowaną ścianę farbą, wybierzmy tynki i gładzie gipsowe. Wykonanie tymi materiałami równej powierzchni zapewnia znacznie drobniejsze ziarno niż w przypadku mieszanek cementowo-wapiennych, ale za to umożliwia przystąpienie do malowania bezpośrednio na otynkowanych ścianach. Jeśli zaś planujemy dekorację z farb strukturalnych lub płytek ceramicznych, możemy z powodzeniem zatrzeć powierzchnię ścian tynkiem cementowo-wapiennym, którego większe uziarnienie i tak nie będzie widoczne a zwiększy przyczepność kolejnej warstwy” – podpowiada ekspert firmy Baumit.

Poszczególne rodzaje tynków powinny być dostosowane do panujących w pomieszczeniach warunków. „Na rynku dostępne są dziś specjalne mieszanki, np. o zwiększonej twardości powierzchni, przystosowane do użytkowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności, lub wręcz na mokrych murach. Niektóre są dedykowane do wybranych rodzajów podkładu, takich jak choćby beton komórkowy. Zawsze należy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją materiału, aby znaleźć tynk o właściwościach najlepiej odpowiadających naszym potrzebom.” – zaznacza Maciej Iwaniec z firmy Baumit. 

Designerska sypialnia, BaumitEkspert wskazuje też na szczególne zalety pokryć tynkowych. „Nowoczesne mieszanki, dzięki specjalnej budowie mikroporów, zapewniają wyjątkowo efektywne „oddychanie” powierzchni ścian. Optymalnie regulują ilość wilgoci w powietrzu, utrzymując w pomieszczeniach komfortowy i zdrowy mikroklimat. Wybierając tynk, warto zwrócić także uwagę na to, czy jest odporny na rozwój grzybów i pleśni.” – mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Dobre podstawy

„W celu uzyskania jak najlepszej przyczepności tynku warto stawiać na wysokiej jakości podkłady, dostosowane zarówno do rodzaju i chłonności podłoża, jak i nakładanego na nie tynku. Pod mieszanki gipsowe na chłonnych podłożach np. beton komórkowy, zastosujmy preparat wzmacniający, wyrównujące chłonność podłoża. Na powierzchniach nienasiąkliwych np. beton, preparaty gruntujące z dodatkiem piasku kwarcowego, który poprzez chropowatość zwiększa przyczepność.  Pod większość tynków cementowo wapiennych konieczne jest wykonanie wstępnej obrzutki, która poprawia przyczepność. Tynki lekkie, jednowarstwowe wymagają jedynie zwilżenia podłoża woda.  Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, gdy planujemy dekorację z płytek ceramicznych czy kamienia naturalnego. Tego rodzaju okładziny wymagają wytrzymałego podłoża, które udźwignie ich ciężar.” – podpowiada ekspert firmy Baumit.

W zależności od potrzeb warto korzystać również z mieszanek opracowanych z myślą o specjalistycznym zastosowaniu. „Podczas przygotowania ścian przydatna będzie na pewno szybkowiążąca zaprawa montażowa, przeznaczona do osadzania rurek instalacyjnych i przewodów elektrycznych, a także mocowania narożników, profili i listew tynkarskich. Niektóre mieszanki tynkarskie posiadają też skład podnoszący ich termoizolacyjność, na przykład dzięki zastosowaniu w nich perlitu lub granulatu styropianowego.” – mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Rozpoczynając planowane ścienne rewolucje stajemy przed szerokim wyborem technik dekoratorskich. Pamiętajmy jednak, że bez właściwego przygotowania powierzchni, wymarzone aranżacje mogą wiele stracić ze swojej urody oraz trwałości. Wybór wysokiej jakości tynków i zapraw oraz ich odpowiednie zagruntowanie to niezwykle istotny krok w kierunku udanej, trwałej oraz stylowej dekoracji ścian.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.