Artykuł Dodaj artykuł

Akademia Techniczna PPG Deco radzi: jak przygotować się do malowania?

Choć malowanie ścian może wydawać się najłatwiejszym zadaniem w całym remoncie, to jednak podczas prac możemy napotkać różne niespodziewane sytuacje. Częstokroć zdarza się, że farba kończy się jeszcze przed położeniem drugiej warstwy. Smugi, zacieki, łuszcząca się i pękająca powłoka także nie należą do rzadkości. 

Choć malowanie ścian może wydawać się najłatwiejszym zadaniem w całym remoncie, to jednak podczas prac możemy napotkać różne niespodziewane sytuacje. Częstokroć zdarza się, że farba kończy się jeszcze przed położeniem drugiej warstwy. Smugi, zacieki, łuszcząca się i pękająca powłoka także nie należą do rzadkości.

Eksperci z Akademii Technicznej PPG Deco radzą, w jaki sposób zapobiec takim sytuacjom.

Po pierwsze: zadbaj o ilość farby

Akademia Techniczna PPG Deco radzi: jak przygotować się do malowania?– Nie wolno dopuścić do tego, aby podczas malowania zabrakło farby, zwłaszcza tej kolorowej – przestrzega Robert Gwardecki z Akademii Technicznej PPG Deco. – Mimo że dokupimy kolejną puszkę, czas przerwy między nakładaniem kolejnych warstw może spowodować drobną, ale widoczną różnicę odcieni pomiędzy „wcześniejszą” i „późniejszą” powłoką.

Należy dokładnie obliczyć powierzchnię do malowania, a na podstawie wydajności farby podanej przez producenta – potrzebną ilość produktu. Pamiętajmy, że wartości wyszczególnione na puszkach uwzględniają aplikację tylko jednej warstwy. Wydajność zależy też od struktury powierzchni – im jest ona mniej gładka, tym większe zużycie farby.

Po drugie: zgromadź odpowiednie narzędzia

Zanim kupimy wałki lub pędzle, uwzględnijmy, czy powierzchnia ściany jest raczej gładka, czy też może porowata, o bogatej strukturze. W pierwszym przypadku wystarczą wałki o krótkim włosiu – ok. 10 mm. Ściany o niejednorodnej fakturze wymagają natomiast użycia tych z dłuższym runem. Wyposażmy się zarówno w szerokie, jak i wąskie pędzle. Przyda się także jeden z długą rączką, tzw. kaloryferowy. Okaże się nieocenioną pomocą przy trudno dostępnych miejscach.

Po trzecie: zatroszcz się o otoczenie

Niezbędne będzie zabezpieczenie wszystkich elementów: mebli, podłogi, drzwi i okien folią malarską. Trzeba pamiętać o zachowaniu w pomieszczeniu optymalnej temperatury oraz wilgotności powietrza i podłoża, określonych przez producenta.

Po czwarte: przygotuj farbę

Farbę kolorową z kilku puszek należy zlać do jednego, większego pojemnika i dobrze wymieszać. Produkty pochodzące z różnych partii mogą się bowiem minimalnie różnić odcieniem.

Jeśli lepkość farby nie pozwala na swobodne mieszanie, powinno się dodać zalecany rozcieńczalnik w dopuszczalnym przez producenta stężeniu. – To ważne, by nie mieszać farby z tanimi rozpuszczalnikami uniwersalnymi. Są one często zanieczyszczone i mogą znacznie wydłużyć czas schnięcia, a także negatywnie wpłynąć na wygląd powłoki – przestrzega Robert Gwardecki.

Po piąte: maluj od góry do dołu

Jesteśmy już gotowi do odświeżania ścian. Pamiętajmy, by malować je od góry do dołu, aby uniknąć zabrudzenia lub zachlapania powierzchni dopiero co pomalowanych. Jeśli nakładamy kilka warstw farby, niezbędne jest zachowanie odstępów czasowych zalecanych przez producenta.