Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Szklane stropy w poznańskim Bałtyku

Na architektonicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej budynków, które realizują śmiałe wizje projektantów i wpisują się jednocześnie w najnowsze trendy urbanistyczne. Niejednokrotnie są one tak innowacyjne, że stanowią nie lada wyzwanie dla wykonawców oraz firm dostarczających poszczególne komponenty.

Na architektonicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej budynków, które realizują śmiałe wizje projektantów i wpisują się jednocześnie w najnowsze trendy urbanistyczne. Niejednokrotnie są one tak innowacyjne, że stanowią nie lada wyzwanie dla wykonawców oraz firm dostarczających poszczególne komponenty. Przykładem tego z pewnością może być oddany kilka miesięcy temu i długo oczekiwany przez Poznań Bałtyk w którym do budowy wyjątkowych stropów zastosowano specjalistyczne szklenie Vetrotech.

Są takie obiekty w miastach na całym świecie, które stanowią ich ikonę i pozwalają każdemu bez najmniejszego trudu natychmiast wskazać o jakie dokładnie miasto chodzi. Sydney ma swoją operę, Paryż wieżę zaprojektowaną przez Eiffela, Barcelona Sagradę Famillie. W Polsce również są takie budynki – symbole. Warszawę reprezentuje PKiN, Katowice Spodek a Wrocław Hala Stulecia. 

Poznań ze wszech miar rozpoznawalny jest poprzez koziołki na Ratuszu czy też Targi, ma też architektoniczny symbol w postaci „Okrąglaka”, który powstał w latach 48 – 54 ubiegłego stulecia jako dom towarowy, a w 2003 roku wpisany został na listę zabytków.

Obecnie tę szczytną funkcję ma szansę przejąć oddany do użytku w czerwcu tego roku Bałtyk. Ten siedemnastokondygnacyjny wysokościowiec zlokalizowany w samym centrum miasta swoją formą nawiązuje do poznańskiego modernizmu. Inspiracją dla projektantów z holenderskiego biura MVRDV był właśnie rzeczony Okrąglak oraz okoliczna architektura, która została przefiltrowana przez nowoczesne trendy i bardzo wysoko postawione wymagania konserwatorskie dając niezwykły efekt końcowy.

Jego bryła, dopasowana do lokalnego kontekstu zwraca szczególną uwagę – budynek wygląda inaczej z każdej perspektywy. Z jednego miejsca jest smukły, z innego rozległy, jednak z każdego punktu obserwacji widać charakterystyczne, nieregularne kaskadowe wcięcia. Fasada Bałtyku także sprawia, że obiekt znacząco odróżnia się na tle innych. Motyw okien umieszczony w strukturalnych ramach swoje źródło, inspirację także posiada w Okrąglaku, co dodatkowo uzmysławia, że projektanci postawili sobie bardzo ambitne zadanie stworzenia budynku kompletnego, wpisującego się w specyfikę poznańskiej architektury.

Takich niuansów jest znacznie więcej dając powody do zachwytów nad dziełem holenderskich architektów. Nie do przeoczenia są szklane, w pełni przezierne stropy o łącznej powierzchni ok 170 m2 wykorzystane w kaskadowych podcięciach do których szklenie dostarczyła firma Vetrotech. Robią one ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz bowiem ewenementem jest to, że można spędzać czas w biurze, którego podłogi są szklane dając poczucie permanentnego zawieszenia w przestrzeni.

Przezroczystość w architekturze od dawna budzi wiele emocji stając się nie tylko elementem funkcjonalnym, estetycznym ale także często symbolicznym reprezentantem wielu idei. Panuje obecnie rozwijający się trend i moda na naturalne doświetlanie dające lepsze samopoczucie. Rozwijające się technologie powodują, że obecnie szkło jest stosowane praktycznie w każdym elemencie budynku coraz częściej pełniąc funkcje także konstrukcyjne i nośne – mówi Grzegorz Sołtys, Dyrektor Vetrotech Polska.

Wykonanie szklanych stropów to całe pasmo wyzwań ponieważ o wiele rzadziej są stosowane niż przegrody pionowe. Dlatego o wiele trudniej wykonać jest wszelkie testy - instytuty badawcze przeważnie mają możliwość wykonania testów obliczeniowych.

Głównym wyzwaniem dla Vetrotech był duży rozmiar tafli szklanych. W Europie nie ma badania na tak duże stropy szklane, nie ma go także na polskim rynku, co stanowiło jeden
z trudniejszych kroków. Zgonie z założeniami architektów nie było możliwości zastosowania dodatkowych podziałów w obramowaniu ponieważ zaburzyłoby to całą wartość harmonizowaną.

Stropy ostatecznie były badane przez instytut ITB w Pionkach. W piecu zbudowana została konstrukcja, która w 100% odpowiadała tej zastosowanej w budynku Bałtyk. Była w pełni obciążona – przez 8 ton bloczków betonowych. Test trwający 60 minut w temperaturze dochodzącej do  1000 stopni C zgodnie ze specyfikacją Ei60 zakończyłsię pełnym sukcesem - dodaje Grzegorz Sołtys

Nowoczesne metody obróbki i zespalania szkła umożliwiają tworzenie multifunkcjonalnych rozwiązań. Stropy w Bałtyku to konstrukcja składająca się z dwóch warstw. Górna, po której się chodzi jest specjalnie skonstruowanym laminatem przenoszącym obciążenia, w dolnej natomiast wykorzystano szyby ognioochronne Contraflam Horizontal Vetrotech. Ponadto rozwiązanie to jest w wersji termoizolacyjnej, przez co zachowa swoje właściwości w każdych warunkach atmosferycznych.

Bałtyk w Poznaniu, obiekt którego mogą nam zazdrościć największe europejskie miasta jest przykładem współczesnego podejścia do miejskiej architektury wyrażonego dbałością o szczegóły, uszanowaniem otoczenia, artystycznym i niekonwencjonalnym spojrzeniem w przyszłość. To także twórcze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii, gdzie szkło nadaje rozmachu architektonicznym wizjom.  Po raz kolejny przekonujemy się, że ten z pozoru kruchy materiał jeszcze długo nie będzie miał swojego godnego zamiennika.

Podobne artykuły