Artykuł Dodaj artykuł

Masz już nowy piec? Teraz weź dotację na ocieplenie domu!

Do programu „Czyste Powietrze” mogą zgłosić się beneficjenci, którzy już skorzystali z innych programów antysmogowych i mają nowy piec, a nie ocieplili domu. Korzyści kompleksowej termomodernizacji, na którą składa się izolacja domu i nowe źródło ciepła? O 60% spadną  koszty ogrzewania, a smog zmniejszy się aż o 96%!  

Masz już nowy piec? Teraz weź dotację na ocieplenie domu!

Do programu „Czyste Powietrze” mogą zgłosić się beneficjenci, którzy już skorzystali z innych programów antysmogowych i mają nowy piec, a nie ocieplili domu. Korzyści kompleksowej termomodernizacji, na którą składa się izolacja domu i nowe źródło ciepła? O 60% spadną  koszty ogrzewania, a smog zmniejszy się aż o 96%!

Zdarza się, że inwestor już wymienił kocioł, bo na przykład skorzystał z dofinansowania oferowanego w innych programach antysmogowych, jednak nie ocieplił domu. Nowoczesny kocioł sprawia, że emitujemy mniej zanieczyszczeń do atmosfery, jednak bez ocieplenia płacimy więcej za ogrzewanie. Taki właściciel może znacząco obniżyć koszty ogrzewania poprzez ocieplenie domu – nawet, jeśli ma już nowy piec, może ubiegać się o dotację na ocieplenie ścian i poddasza lub stropodachu w programie „Czyste Powietrze”. Kolejność prac termomodernizacyjnych to zawsze najpierw ocieplenie, a potem wymiana pieca. Tylko taka kolejność prac gwarantuje niskie koszty ogrzewania i redukcję smogu. Jednak jeśli mamy już piec, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo ocieplić dom i sprawić, by był naprawdę energooszczędny. Teraz to możliwe ze wsparciem w ramach programu „Czyste Powietrze”, który pozwala na uzyskanie dotacji na samo ocieplenie.

Dlaczego trzeba ocieplić dom nawet wtedy, gdy mamy już nowy piec? Kluczową kwestią jest tu znaczący wzrost kosztów ogrzewania w przypadku wymiany pieca bez ocieplenia domu. Z analiz przeprowadzonych przez ROCKWOOL Polska, na bazie przykładowego domu jednorodzinnego o powierzchni 90 m² wynika, że sama wymiana pieca, bez uprzedniej termomodernizacji domu, może podnieść aż o 172% rachunki za ogrzewanie – w skali roku zapłacimy o 4 tys. zł więcej przy ogrzewaniu gazem ziemnym, a 1,2 tys. zł przy ogrzewaniu ekogroszkiem. Nie ma jednak o co się martwić – jeśli wymieniliśmy piec i nie mamy dobrej izolacji, wciąż można otrzymać dofinansowanie na ocieplenie ścian i poddasza w ramach programu „Czyste Powietrze” i tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania i płacić mniej. Skorzystanie z dofinansowania na ocieplenie, gdy już mamy nowy piec, to gwarancja sporych oszczędności w portfelu – dzięki kompleksowej termomodernizacji w skali roku będziemy mogli zaoszczędzić nawet 5 tys. zł.

Kryteria wsparcia na termomodernizację, gdy masz już kocioł

Jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie na docieplenie przegród zewnętrznych (ścian, dachu/stropodachu), pozwolenie na budowę Twojego domu musi być datowane do 15 grudnia 2002 r.;

Źródło ciepła, spełniające wymogi programu, to kocioł na paliwo stałe V klasy bez rusztu awaryjnego lub kocioł gazowy kondensacyjny klasy A.

Ile można dostać?

Forma i wysokość wsparcia termomodernizacji domu zależą od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy (właściciela domu). 

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, od których liczona jest wysokość dotacji, wynosi 53 tys. zł, co oznacza, że przy maksymalnej dopłacie (90 proc.) można otrzymać 47,7 tys. zł. Taką dotację mogą otrzymać gospodarstwa domowe, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 600 zł. Jednak wraz ze wzrostem dochodu dotacja maleje.

Dotacja na ocieplenie domu - ROCKWOOL Czyste Powietrze

Pożyczka

WFOŚiGW informują, że jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tys. zł., dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Jej oprocentowanie ma być zmienne, ale nie przekroczy stopy WIBOR 3M powiększonej o 70 pkt bazowych, czyli obecnie ok. 2,4% w skali roku. Taka pożyczka mogłaby być spłacana nawet przez 15 lat, przy czym program „Czyste powietrze” dopuszcza karencję w spłacie przez okres realizacji przedsięwzięcia.

Dotacja na ocieplenie domu - ROCKWOOL Czyste Powietrze

Od stycznia nowa ulga podatkowa

Od 1 stycznia 2019 r. trzydziestoprocentową dotację dla właścicieli domów, których dochód przekracza 1,6 tys. zł na osobę, zastąpi nowa ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wydatków na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Pomoże Ci prosty kalkulator ekologiczny

Na stronie smog.rockwool.pl znajduje się proste narzędzie, dzięki któremu właściciel domu może obliczyć, jaki efekt ekonomiczny i ekologiczny przyniesie ocieplenie domu wełną skalną. W kalkulator ekologiczny wystarczy wpisać powierzchnię domu, podać standard ocieplenia i źródło ogrzewania. Narzędzie wskazuje aktualny koszt ogrzewania i emisję zanieczyszczeń, a także oblicza, o ile zmniejszą się rachunki i poziom smogu po zastosowaniu zalecanych rozwiązań izolacyjnych z wełny skalnej i wymianie systemu grzewczego na lepszy. Jeśli termomodernizujemy stary dom, warto pamiętać, że wełna skalna jest najbezpieczniejszą z izolacji – jest niepalna, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo pożarowe budynku, dodatkowo poprawia również komfort akustyczny. Tylko ocieplenie budynku połączone ze źródłem ciepła nowej generacji gwarantują niskie koszty ogrzewania i czyste powietrze.

Artykuł został dodany przez firmę

ROCKWOOL Polska Sp. Z o.o.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. należy do Grupy ROCKWOOL - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej- dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.