Artykuł Dodaj artykuł

Minimalistyczna łazienka o nowoczesnej aranżacji

Łazienki z ciężkimi, żeliwnymi wannami na ozdobnych, rzeźbionych nogach wzorowane na pałacowych pokojach kąpielowych, są już reliktem przeszłości. Dziś modna jest łazienka nowoczesna. Czym się charakteryzuje?

Minimalistyczna łazienka o nowoczesnej aranżacjiŁazienki z ciężkimi, żeliwnymi wannami na ozdobnych, rzeźbionych nogach wzorowane na pałacowych pokojach kąpielowych, są już reliktem przeszłości. Dziś modna jest łazienka nowoczesna. Czym się charakteryzuje?

Prostota i funkcjonalność

Aranżując nowoczesną łazienkę trzeba postawić na trend minimalistyczny, odznaczający się czystymi formami, oszczędnymi, jednolitymi kolorami i solidnymi, wytrzymałymi materiałami. Należy odejść do urządzania łazienki z zastosowaniem tanich paneli na podłodze i ścianach, czy też z akrylowymi wannami narożnymi, które również odchodzą w zapomnienie na rzecz prostych wanien i kabin prysznicowych, najlepiej bez brodzika.

Kolorystyka łazienki powinna być neutralna, nie nachalna, kojarząca się ze sterylną czystością, dlatego też najczęściej wykorzystuje się takie kolory jak biel, odcienie szarości i brązowe motywy. Łazienka minimalistyczna, urządzona z klasą, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania, przystosowane do potrzeb domowników, będzie miejscem, w którym chętnie będziemy się relaksować po ciężkim dniu. Przykłady tak urządzonej nowoczesnej łazienki znaleźć można w serwisie archiweb.pl. Mogą one śmiało stanowić inspirację do stworzenia własnej aranżacji tego pomieszczenia w domu lub w mieszkaniu.

Ważne jest, aby łazienka mogła w 100 procentach spełniać swoje podstawowe funkcje, tj. możliwości zapewnienia higieny osobistej i spełniania potrzeb fizjologicznych człowieka. Wszystkie jej elementy powinny współgrać ze sobą, a ich forma nie powinna być przekombinowana. Proste linie mebli, armatury i ceramiki łazienkowej to doskonała droga ku temu, aby stworzyć spójną aranżację łazienki nowoczesnej, która taką pozostanie przez następne dziesięciolecia.

Współcześnie rozumiana nowoczesność koresponduje z uniwersalnością. Łazienka udekorowana w taki sposób tak samo dobrze będzie wyglądała w domu mieszkalnym, w mieszkaniu blokowym, jak i w hotelu.

Doskonałe materiały

Aranżacja łazienki minimalistycznej, niezależnie od tego, jaką powierzchnią pomieszczenia dysponujemy, powinna bazować wyłącznie na wysokiej jakości materiałach. Kafelki na ścianach i podłodze, ceramiczne elementy łazienki czy armatura muszą współgrać ze sobą, ale jednocześnie powinny one być solidne i wytrzymałe. Dobrze zaprojektowana łazienka w nowoczesnym stylu posiada proste meble, w których można schować osobiste rzeczy domowników. Nie ma tu miejsca na półki i półeczki na perfumy, biżuterię i akcesoria kosmetyczne. Wszystkie powinny znaleźć się we wnętrzach szafek i szuflad, które łącznie stworzą prostą, jednolitą powierzchnię zabudowy łazienkowej. Fronty łazienkowe mogą być wykonane z precyzyjnie dociętej tafli szkła. Nie muszą posiadać żadnych uchwytów, a ich zamykanie i otwieranie jest inicjowane kliknięciem. Może to być także zwykła płyta meblowa - wodoodporna, polerowana na wysoki połysk, na przykład w kolorze białym lub stalowym. W mniejszych łazienkach zaleca się wykorzystywanie jasnych elementów wyposażenia i dekoracji.

Obudowa wanny powinna mieć charakter monolityczny  - można w tym celu wykorzystać m.in. ceramiczne płyty lub płytki, które wykorzystamy także do wykończenia podłogi i ścian w łazience. Dekoratorzy wykorzystują obecnie w łazienkach duże płyty ceramiczne, nawet o wielkości 90x90 cm, które łączy się na cienką fugę lub na szlif.

Umywalki czy toaleta i bidet powinny mieć prosty, niekoniecznie foremny kształt. Mogą mieć opływowe boki. Świetnie w nowoczesnej łazience będzie prezentowała się umywalka umieszczona na blacie. Dobrym pomysłem jest wykonanie prysznica bez brodzika, ze szklanymi, prostymi drzwiami otwieranymi w klasyczny sposób.

Minimalistyczny charakter łazienki można podkreślić subtelnym, punktowym oświetleniem, które poza tym powinno spełniać swoje role funkcjonalne. Nie może to być światło stłumione, ale mocne, pozwalające na przykład na wykonanie perfekcyjnego makijażu. W tym celu wykorzystuje się głównie halogeny i oświetlenie ledowe, zamiast zastosowania klasycznych żyrandoli, które w nowoczesnych łazienkach nie będą się dobrze prezentowały.