Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Generalny remont mieszkania - od czego zacząć?

Generalny remont mieszkania traktujemy zazwyczaj jako zło konieczne. Skomplikowana logistyka, długi czas trwania i utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu zniechęcają nas do podjęcia pracy. 

Generalny remont mieszkania - od czego zacząć?Generalny remont mieszkania traktujemy zazwyczaj jako zło konieczne. Skomplikowana logistyka, długi czas trwania i utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu zniechęcają nas do podjęcia pracy. Warto dobrze zaplanować działania, tak aby remont był jak najmniej uciążliwy dla domowników.

Remont całego mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń?

Pierwszym dylematem, przed którym staniemy, planując remont mieszkania, będzie to, czy odnawiać cały lokal jednocześnie, czy raczej rozłożyć pracę na dłuższy czas, zajmując się poszczególnymi pomieszczeniami po kolei. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, każde wymaga nieco innej taktyki.

Generalny remont mieszkania przeprowadzany za jednym zamachem mocno komplikuje codzienne życie. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć przeprowadzenie najpoważniejszych prac w sezonie wakacyjnym. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli więcej czasu na remont ze względu na możliwość wzięcia urlopu, ale także będziemy mogli wysłać najmłodszych domowników na wakacje czy skorzystać z łazienki oraz kuchni w mieszkaniu rodziny lub znajomych, jeśli będą w tym czasie na wyjeździe. Rozłożenie remontu na kilka sezonów pozwoli natomiast przeprowadzić prace w kolejnych pomieszczeniach, nie utrudniając w tak dużym stopniu funkcjonowania.

Szczegółowy plan to klucz do sukcesu

Generalny remont mieszkania - od czego zacząć?Aby remont przebiegł sprawnie, trzeba dobrze przemyśleć, co dokładnie chcemy zmienić i jaki efekt planujemy osiągnąć. Warto spisać wnioski na papierze; tak samo jak trzeba przygotować listę zakupów, zanim odwiedzimy sklep budowlany. Nie zaszkodzi też rozrysować wszystko z uwzględnieniem wymiarów - dzięki temu unikniemy wielu wpadek. Gdy już wiemy, do czego dążymy, przygotujmy harmonogram działania. Wbrew pozorom, to bardzo istotna część planu. W rozgardiaszu moglibyśmy zapomnieć o konieczności przeprowadzenia na przykład prac hydraulicznych przed położeniem płytek. Realizując zadania punkt po punkcie, mamy pewność, że nie zapomnimy o niczym istotnym.

Daj sobie czas!

Kolejną dobrą radą dla osób planujących generalny remont mieszkania jest to, aby dać sobie trochę czasu pomiędzy zaplanowaniem prac a ich realizacją. Będzie to okres, podczas którego plan ułoży się w naszej głowie, a my będziemy mogli dopracować wszystkie szczegóły. Co więcej, pozwoli nam to na spokojne przemyślenie kwestii materiałów i wyszukanie tych najlepszej jakości, najbardziej odpowiadających nam pod względem estetycznym i praktycznym. Dysponując czasem, możemy także pozwolić sobie na poszukiwanie atrakcyjnych cenowo ofert.

Realizacja wizji czyli rzeczywistość kontra projekt

Generalny remont mieszkania - od czego zacząć?Remont mieszkania to czas wytężonego wysiłku, niezależnie od tego, czy przeprowadzamy prace budowlane i wykończeniowe samodzielnie, czy też zatrudniamy do tego celu ekipę fachowców. Warto śledzić poczynania specjalistów nie tylko ze względu na to, żeby mieć kontrolę nad jakością wykonywanej pracy, ale także po to, aby mieć wpływ na finalny efekt. Rzadko zdarza się, aby plan remontu nie wymagał drobnych poprawek w czasie realizacji.

Planując generalny remont mieszkania, warto zacząć od przygotowania i rozpisania dokładnego planu oraz harmonogramu działania. Pozwoli to przeprowadzić prace sprawnie i z dobrym efektem.

Podobne artykuły